Powstał pierwszy słownik, który tłumaczy komunikację między afrykańskimi słoniami. To dzieło niemal 50 lat zbierania informacji na temat zachowań tych zwierząt.

Praca życia Joyce Poole

Jak informuje na swojej stronie internetowej National Geographic Polska, słownik to dzieło głównie jednej kobiety. Chodzi o Joyce Poole, która większość życia poświęciła właśnie słoniom.

Poprawnie ów słownik należy nazwać etogramem, a więc opisem i klasyfikacją zachowań, w tym przypadku na temat komunikacji słoni. Chodzi tu bowiem nie tylko o wydawane przez te zwierzęta dźwięki.

Praca powstała dzięki analizie danych i nagrań wideo, które przez dziesięciolecia były gromadzone w Parku Narodowym Amboseli i rezerwacie Masai Mara w Kenii oraz Parku Narodowym Gorongosa w Mozambiku.

Poznaj mowę słoni

Pomysł pojawił się w głowie Joyce Poole w 1982 roku. Wtedy to swoje obserwacje zawarła w pracy doktorskiej. Doradca naukowy kobiety poradził jej, aby stworzyła opisowy spis całej gamy zachowań słoni. Wraz ze specjalistką od bioakustyki Katy Payne odkryła wiele niesamowitych faktów na temat sposobu komunikowania się przez słonie.

Okazuje się na przykład, że zwierzęta te potrafią komunikować się wydając dźwięki poniżej poziomu ludzkiego słuchu. Prace nad etogramem słonia afrykańskiego rozpoczęły się w 2017 roku. Teraz efekt można podziwiać na stronie Elephant Voices.

za: national-geographic.pl

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.