Badacze z University of California postanowili zbadać, czy zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrafią się śmiać. Od tej pory nie jest to już zagadką. Wiemy już, że nie tylko ludzie mogą okazywać rozbawienie czy dobry humor poprzez uśmiech.

Naukowcy zbadali dźwięki wydawane prze zwierzęta

Badaniem nad śmiechem zwierząt przeprowadzili naukowcy, którym przewodniczyli dr zoologii i antropologii Sasha Winkler oraz profesor komunikacji UCLA Greg Bryant. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Bioacoustics”.

Eksperci badali dźwięki wydawane przez zwierzęta. Chodziło o ustalenie, które z nich wykazują podobieństwo do śmiechu człowieka. Sprawdzano, jak bardzo są one głośnie, czy są krótkie lub długie. Badano również czy zwierzęta wydają pojedyncze odgłosy, czy też całe sekwencje dźwięków. Dzięki temu udało się wyodrębnić cechy charakterystyczne dla śmiechu ludzkiego.

Które zwierzęta potrafią się śmiać?

Wyniki badania są zaskakujące. Okazuje się, że wydawanie dźwięków, które można uznać za śmiech, potwierdzono aż u 65 badanych gatunków.

Do śmiejących się zwierząt zaliczyć można na przykład psy, papugi oraz krowy. Oczywiście lista nie jest zamknięta, nie sposób przebadać wszystkich gatunków. Naukowcy są przekonani, że skoro śmieje się tak dużo z przebadanych zwierząt, jest ich na pewno więcej.

Bryant w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej UCLA podkreślił, że śmiech do tej pory uważany był za zjawisko typowe jedynie dla ludzi. Teraz okazało się, że emocje w ten sposób wyrażają także zwierzęta. Co więcej, zdaniem dr Winkler, u zwierząt śmiech spełnia takie same funkcje, jak u ludzi. Chodzi o przekazanie innym osobnikom informacji, że zwierzę dobrze się bawi lub ma dobry nastrój.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia: Wendy via Flickr, CC BY-SA 2.0

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.