Każdy odpowiedzialny opiekun wie, że psu nie powinno dawać się resztek ze stołu. Co jednak w święta, kiedy wszyscy z apetytem zajadają potrawy wigilijne, a pies prosząco patrzy? Nie ulegaj jego presji! Świąteczne potrawy dla psa mogą być nie tylko niezdrowe, ale wręcz śmiertelnie trujące!

Świąteczne potrawy dla psa – na co musisz uważać?

Święta to magiczny czas spotkań i wspólnego biesiadowania. W domu pojawiają się niecodzienne produkty, których chcą spróbować domownicy, ale niekoniecznie będą one odpowiednie dla czworonoga. Bywa, że potrawy wigilijne dla psa czy kota są łatwo dostępne, bo przechowywane są na balkonie lub werandzie, gdzie sprytny pupil może je dosięgnąć. 

świąteczne potrawy dla psa infografika

Czasem goście, szczególnie ci najmłodsi, mogą też upuścić jedzenie lub poczęstować psa w geście zaprzyjaźnienia się. Nie możesz na to pozwalać! Wigilijne potrawy dla psa mogą stanowić tak duże zagrożenie, że święta spędzisz na dyżurze w lecznicy weterynaryjnej! Świąteczne jedzenie dla psa bywa atrakcyjne i ciekawe. Musisz jednak uważać, by w ferworze przygotowań lub rodzinnych spotkań pies nie poczęstował się czymś, co będzie dla niego trujące lub w inny sposób niebezpieczne.

Rodzynki i winogrona

Rodzynki i winogrona

Wigilijnych potraw z dodatkiem różnych bakalii jest sporo, na stole pojawiają się też owoce. Wśród nich mogą znaleźć się winogrona i kutia albo sernik z rodzynkami. Dla psa to śmiertelne zagrożenie! Świeże owoce winogron oraz ich wysuszona wersja, czyli rodzynki, są szkodliwe dla psiego organizmu. Nawet niewielka ich ilość może wywołać poważne zatrucie.

Ryby

Ryby

Ryby dla psa kojarzą się ze zdrowym pożywieniem, jednak ich wigilijne wydanie – z cebulką, przyprawami lub w postaci całych dzwonek – może być niebezpieczne z wielu powodów. Cebula, często dodawana do rybnych świątecznych potraw, dla psa jest szkodliwa, przyprawy również nie są wskazane. Ości mogą natomiast spowodować zadławienie i zranienie przełyku lub dalszej części przewodu pokarmowego psa.

Czekolada i słodziki

Słodycze to świąteczna tradycja w wielu domach. Pojawiają się w większych niż zwykle ilościach, więc trudniej je kontrolować. Należy bardzo uważać, by pies nie sięgnął po wystawione dla gości cukierki i praliny albo nie dobrał się do słodkich prezentów pod choinką! Teobromina zawarta w czekoladzie jest trująca dla psiego organizmu i może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. 

Czekolada i słodziki

Jednak nie tylko czekoladowe słodkości mogą być dla pupila niebezpieczne. Coraz częściej cukier, choć i ten nie jest dla psa wskazany, jest zastępowany różnego rodzaju słodzikami. Znajdziesz je nie tylko w cukierkach, ale też ciastkach, napojach czy różnych daniach gotowych. Szczególnie uważaj na ksylitol – dla psa jest śmiertelnie trującą substancją.

Alkohol

Alkohol dla psa jest trujący i może spowodować jego śmierć. Należy uważać, by zwierzak nie miał dostępu do stolika z kieliszkami i butelkami. Choć większość psów odrzuca zapach alkoholu, niebezpieczne będą np. śmietankowe likiery, które pupil może uznać za atrakcyjne.

Produkty ciężkostrawne

Produkty ciężkostrawne

Świąteczne potrawy dla psa i kota, nawet te, które nie zawierają składników niebezpiecznych, mogą być czasem po prostu bardzo ciężkostrawne. Dotyczy to:

  • wszelkich tłustych sosów;
  • smalcu;
  • masła;
  • zup na rosole;
  • potraw z dużą ilością tłuszczu;
  • potraw mocno przyprawionych;
  • dań zawierających mleko lub śmietanę;
  • potraw z fasolą albo kapustą. 

Zwierzę, które ukradkiem zje takie danie, będzie cierpiało z powodu bólów brzucha i biegunek.

Ozdoby i rośliny

Choć tobie wydaje się to nieprawdopodobne, świąteczne ozdoby czy tradycyjne rośliny, które pojawiają się w twoim domu w tym czasie, mogą być zjedzone przez psa albo kota. Ryzyko to występuje szczególnie w przypadku szczeniąt i kociąt, zwierząt młodych, łakomych lub starszych z początkami demencji. Zjedzenie rzeczy teoretycznie niejadalnych może spowodować zablokowanie przewodu pokarmowego lub jego uszkodzenie. 

Ozdoby i rośliny

Dbaj o porządek, by pies czy kot nie znalazł nitek, wstążek, rozbitego szkła z bombki, drobnych fragmentów ozdób z tworzywa lub też nie najadł się waty udającej śnieg. Jemioła, ostrokrzew, igły z choinki oraz popularna gwiazda betlejemska także nie powinny znaleźć się w zasięgu kociego i psiego pyszczka!

Świąteczne potrawy dla psa i kota – czym możesz poczęstować pupila?

Oferta produktów dla psów i kotów jest ogromna i możesz wybierać wśród licznych zdrowych przysmaków przeznaczonych dla zwierząt, a nawet specjalnych świątecznych edycji karm. Jeśli jednak nie zdążyłeś kupić świątecznych potraw dla psa, nie miej wyrzutów sumienia. Twój pupil ucieszy się po prostu z ulubionej karmy, gryzaka lub przysmaków, które stosujesz na co dzień w treningach z nim. Nie testuj w tym czasie nowych karm i przysmaków, by nie wywołać u zwierzaka kłopotów trawiennych, jak biegunka czy wymioty.

Świąteczne potrawy dla psa i kota – czym możesz poczęstować pupila?

Opłatek dla zwierząt

W niektórych kościołach oprócz tradycyjnego opłatka można nabyć także specjalny kolorowy opłatek dla zwierząt. Nie jest on poświęcony. Jeśli chcesz, nic nie stoi na przeszkodzie, byś podał go w niedużej ilości swojemu psu czy kotu.

Ryby i mięso

Świąteczne potrawy dla psa i kota są szkodliwe, tak jak wspomnieliśmy wyżej. Jeśli jednak w trakcie przygotowań wigilijnych odłożysz kawałek mięsa i dokładnie oczyścisz je z ości lub kości, a później ugotujesz bez przypraw, możesz bez obaw poczęstować nim pupila.

Wybrane owoce i warzywa

Niektóre psy przepadają za produktami roślinnymi. Bez obaw możesz zaoferować psu kawałek jabłka czy marchewki w roli zdrowego przysmaku. 

Wybrane owoce i warzywa

Pamiętaj, że świąteczne obżarstwo nie służy ani tobie, ani twojemu psu czy kotu. Czworonóg oczywiście ucieszy się z bonusowych smaczków, jednak ich nadmiar może spowodować nieprzyjemne dla wszystkich skutki. Nie częstuj psa potrawami ze stołu, a jest szansa, że święta spędzicie spokojnie i bez wizyty u weterynarza. Od ryzykownych świątecznych potraw dla psa ważniejsze będą pieszczoty i twój czas poświęcony na wspólną zabawę!

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Joanna Kubera

Filolożka i zoopsycholożka, w branży zoologicznej od kilkunastu lat. Niemal wszędzie towarzyszą jej dwa długowłose samce chihuahua. Udowadnia, że z małym psem również można trenować. Miłośniczka gryzoni, szczególnie chomików. W wolnych chwilach uwielbia przestawiać meble.