Wyjazd z psem do domu rodzinnego

Opiekunowie psów często decydują się na przyjazd na święta wraz z pupilem – do takiej podróży warto się jednak dobrze przygotować, tak aby maksymalnie podnieść komfort psa w nowym miejscu. Podobnie jak ludzie zabierają w podróż swój najpotrzebniejszy bagaż, tak samo psa warto wyposażyć w niezbędne produkty i akcesoria – w tym nie tylko karmę, ale również zabawki, miskę i ulubiony kocyk. Dzięki temu pies będzie nieco mniej zdezorientowany w nowym miejscu, czując cały czas znajome zapachy.

Jeśli w domu przebywać będzie wiele osób, a pies boi się obcych, warto zapewnić mu miejsce, w którym będzie mógł ograniczyć z nimi kontakt do minimum – przy dobrej pogodzie można psa wypuścić np. na podwórze, jeśli zaś ta nie dopisuje, warto zorganizować pupilowi legowisko w pomieszczeniu, w którym będzie mieć względy spokój.

Zdarza się jednak, że pies jest bardzo towarzyski i lgnie do ludzi. W takiej sytuacji z pewnością będzie chciał przebywać z domownikami – również w czasie posiłków. Warto uczulić rodzinę i bliskich, aby nie podawali psu resztek ze stołu i nie dokarmiali go, mimo że „tak ładnie prosi”. Nawyk wrzucania do psiej miski niedojedzonych resztek mają zwłaszcza starsze osoby, które nie lubią marnować jedzenia. Prócz udzielenia słownej prośby o niedokarmianie psa, warto zatem zerkać co jakiś czas, czy w jego misce nie znalazła się jakaś niedozwolona zawartość.

Wielkanoc to wyjątkowy czas, w którym spotykamy się z bliskimi, lecz nie warto w tym czasie łamać wypracowanych wcześniej zasad i schematów. Również w tym wyjątkowym czasie, warto przestrzegać zasad prawidłowego żywienia psa oraz wypracowanych schematów zachowania.

dziecko razem z psem

Wielkanocne aktywności z psem

O ile pies może czuć się nieswojo w nieznanym domu, o tyle z pewnością ucieszy go perspektywa wspólnego spaceru. Wielkanoc to doskonała okazja na rodzinne eskapady i czas spędzany na łonie natury. Wspólny rodzinny spacer z psem po parku lub lesie to wspaniała rekreacja dla wszystkich jego uczestników. Jeśli wśród domowników lub gości występują dzieci, które są szczególnie zafascynowane psem i chcą się z nim bawić, dobrze jest sprawdzić, jak pupil reaguje na to zainteresowanie. Część psów uwielbia dzieci i zabawę z nimi, ale nawet najbardziej cierpliwe zwierzę może zostać wyprowadzone z równowagi przez zbyt nachalne zaczepki. Dlatego nadzór nad dziecięcą zabawą z psem jest zdecydowanie wskazany – dla bezpieczeństwa dzieci i komfortu zwierzęcia.

Może się też zdarzyć, że w domu, w którym na okres świąteczny zamieszka pies, znajduje się już inne zwierzę. Te kontakty również warto monitorować – niektóre zwierzęta domowe, nie tylko psy, zaciekle bronią swojego terytorium – może to prowadzić do potencjalnie nieprzyjemnych incydentów. Dlatego w sytuacji, gdy nasz pies nie polubił się z etatowym pupilem rodziny, lepiej odizolować zwierzęta od siebie, by zminimalizować stres u obojga.

W zdecydowanej większości przypadków wspólny wyjazd wielkanocny z psem okazuje się miłą przygodą, dostarczającą wiele przyjemnych wspomnień. Wystarczy mieć na uwadze podstawowe potrzeby psa, a także pozostałych osób i zwierząt, które mogą mieć z nim kontakt, by ta wizyta w rodzinnym domu przebiegła gładko i bez zbędnych spięć.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.