W miejscowości Brudzew w województwie wielkopolskim doszło 18 maja do ogromnej tragedii. Zginęły setki tysięcy pszczół. Najbardziej prawdopodobną przyczyną było zatrucie środkami chemicznymi. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Turku.

Wszczęto śledztwo

Informując o sprawie, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie, prof. Ewa Woźniak przekazała, że wszczęte zostało śledztwo w sprawie spowodowania znacznych zniszczeń w przyrodzie.

Prokurator przypomniała, że o sprawie zawiadomiła policję 18 maja prezes koła pszczelarskiego. Wokół uli, w których mieszkało 46 pszczelich rodzin, leżało mnóstwo martwych owadów z wysuniętymi języczkami. Jak dodała prokurator, to może świadczyć o zatruciu środkami chemicznymi.

Setki tysięcy martwych pszczół

Padła aż połowa pszczół z każdej rodziny, które liczą od 80 do 100 tys. pszczół. Co więcej, padły też pszczoły w innych pasiekach. Jeden z pszczelarzy miał stracić 90, inny 150 tys. pszczół.

W tym okresie owady zbierały nektar z pól rzepaku. Okazuje się, że 17 maja między godziną 11 a 16 opryskanych zostało aż 50 ha pól rzepaku, które znajdują się w pobliżu pasiek.

Traktorzysta, który wykonał oprysk, wskazał na mężczyznę, który dowiózł na miejsce środki ochrony roślin i zlecił wykonanie pracy. Dostawca środków przekonuje z kolei, że działał na zlecenie właściciela gospodarstwa.

Konieczne jest przeprowadzenie śledztwa, które ma wykazać kto odpowiada za wykonanie oprysku i tym samym zabicie setek tysięcy pszczół. Prof. Woźniak podkreśla, że to właśnie oprysk jest najbardziej prawdopodobnym powodem śmierci owadów.

Za: PAP

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.