W przeciwieństwie do psów czy kotów króliki, fretki i gryzonie nie błąkają się zazwyczaj ulicami w poszukiwaniu jedzenia. Większość domowych osobników nie jest w stanie przeżyć na wolności, zwłaszcza w trakcie działań wojennych. Trzeba pamiętać, że gryzonie i zajęczaki są nieodporne na stres, w związku z czym taka sytuacja często równa się ich śmierci. Jak można je wspomóc?
Jak możesz pomóc?
Organizowanych jest przynajmniej kilkanaście zbiórek. Zanim wpłacisz gdziekolwiek środki, zweryfikuj, czy zbiórka jest legalna i stoi za nią rzetelna organizacja. To jednak tylko jeden ze sposobów na wsparcie królików, fretek i gryzoni z Ukrainy.
Przygotuj dary rzeczowe
Część organizacji, zwłaszcza tych, które jeżdżą z transportami rzeczy na granicę polsko-ukraińską, organizuje zbiórki darów. Co można podarować? Najczęściej są to:
- dobrej jakości karmy dla królików, fretek i różnych gatunków gryzoni;
- transportery dla małych zwierząt;
- leki pierwszej potrzeby – warto na bieżąco sprawdzać, czego potrzeba w danym miejscu;
- ściółki i żwirki;
- siano;
- klatki o standardowych rozmiarach, przeznaczone dla konkretnych gatunków zwierząt;
- ogrzewacze na transportery.
Zanim przekażesz cokolwiek na rzecz zbiórki, sprawdź, jakie są aktualne potrzeby danego organizatora. W różnych fundacjach i stowarzyszeniach mogą się one od siebie różnić.
Zaoferuj usługi specjalisty
Nawet w Polsce niewielu specjalistów z branży zoologicznej zajmuje się właśnie fretkami, gryzoniami i królikami. Możesz zaoferować swoje usługi, jeśli jesteś:
- lekarzem weterynarii specjalizującym się w opiece nad małymi zwierzętami;
- technikiem weterynarii;
- behawiorystą.
Zwróć się do lokalnych organizacji, które przyjmują pod swój dach zwierzęta z Ukrainy. Twoja pomoc na pewno będzie nieoceniona.
Poprowadź dom tymczasowy
Jedną z możliwości jest poprowadzenie domu tymczasowego dla fretek, gryzoni lub królików. Jeśli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z opieką nad zwierzęciem, które mogło przeżyć traumatyczne chwile, weź pod swój dach zwierzę z polskiej fundacji. W ten sposób wiele organizacji szykuje miejsca dla szczególnie wymagających fretek, królików i gryzoni z Ukrainy.
Organizacje wspierające fretki, gryzonie i króliki z Ukrainy
W pomoc fretkom, gryzoniom i królikom z Ukrainy zaangażowało się wiele organizacji prozwierzęcych. Oto lista części z nich. Zestawienie będzie na bieżąco aktualizowane, gdy dotrą do nas informacje o zaangażowaniu nowych fundacji, stowarzyszeń i oficjalnych domów tymczasowych:
- Zwierzoluby Żagań;
- ALGIZ – dom tymczasowy dla gryzoni;
- Okienko życia dla królików i gryzoni;
- Uszatkowe Rady;
- Chomiki, Tej – dom tymczasowy w Poznaniu;
- Fundacja Azyl dla Królików;
- Stowarzyszenie Pomocy Królikom – Uszate Serca Warszawy;
- Puchaty Patrol – Stowarzyszenie na rzecz P R i M Z;
- Stowarzyszenie Przyjaciół Fretek.
Gryzonie, fretki i króliki – zasady wwozu z Ukrainy do Polski
Na koniec warto przypomnieć, że zmieniły się zasady wwożenia zwierząt z Ukrainy na terytorium Polski. Gryzonie i króliki nie muszą mieć żadnych dokumentów na czas transportu przez granicę. Wszystko dlatego, że nie stanowią zagrożenia pod kątem rozprzestrzeniania się wścieklizny.
Nieco inaczej z fretkami. W tym przypadku działają te same przepisy, które obowiązują również psy i koty.
- Zwierzę nie musi mieć aktualnego badania miareczkowania, jednak powinno być zaszczepione przeciwko wściekliźnie i zachipowane.
- Jeśli nie spełnia tych wymogów, opiekun podczas przekraczania granicy musi wypełnić stosowne oświadczenie i wskazać miejsce pobytu zwierzęcia.
- Fretki są poddawane izolacji i mają wykonywane niezbędne zabiegi weterynaryjne na koszt państwa polskiego.
Wojna pochłania wiele istnień, również tych zwierzęcych. Wiesz już, jak pomóc gryzoniom, królikom i fretkom. Pamiętaj, aby twoje działania były przemyślane i zgodne z potrzebami, ponieważ w ten sposób można wspomóc wiele zwierząt.