Niezwykle ciekawe odkrycie amerykańskich naukowców z University of Texas w Austin może rzucić nowe światło na kwestię wymarcia dinozaurów. Wymieranie sprzed milionów lat przetrwały ptaki, których mózg był znacznie bardziej rozwinięty niż u dinozaurów.

Dinozaury miały mniej rozwinięty mózg

Wyniki wspomnianego badania opublikowane zostały na łamach magazynu „Science Advances”. Ich główny autor Christopher Torres stwierdza, że to właśnie specyfika ptasiego mózgu pozwoliła tym zwierzętom przetrwać wymieranie sprzed 66 milionów lat. Wówczas wyginęły dinozaury.

Mózg ptaków, jak podkreśla Torres, jest najbardziej skomplikowanym w świecie zwierząt poza ssakami. Nowe ustalenia naukowców były możliwe dzięki badaniu skamieniałości ptaka z czasów dinozaurów, który wymarł wraz z nimi.

Ta skamieniałość pozwoliła nam postawić hipotezę, że mózg ówczesnych ptaków odegrał istotną rolę w ich przetrwaniu

– powiedział naukowiec.

Niezwykła czaszka

Wspomniana skamieniałość ma mniej więcej 70 milionów lat. To niemal kompletna czaszka ptaka, przez co stanowi niezwykle rzadkie znalezisko. Pozwoliło ono na wykonanie trójwymiarowego skanu wnętrza czaszki i porównanie z żyjącymi ptakami oraz skamieniałościami dinozaurów.

Julia Clarke z University of Texas w Austin dodała, że skamieniałość ta pomaga zbliżyć się do odpowiedzi na niektóre pytania na temat dzisiejszych ptaków. Więcej wiemy też na temat przetrwania tych zwierząt w czasie, gdy wyginęły dinozaury.

Za: PAP

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.