Czescy naukowcy dokonali eksperymentu, który wykazał, że pstrągi mogą być podatne na uzależnienie się od narkotyków. To z kolei stanowi poważne zagrożenie dla działania ekosystemu na świecie.
Ciekawe doświadczenie przeprowadzili naukowcy z Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Do badań użyli pstrągów, które zostały wpuszczone do dwóch zbiorników wodnych o pojemności 350 l każdy. W jednych z nich znalazła się amfetamina, która została usunięta po ośmiu tygodniach, natomiast w drugim umieszczono ciecz odpowiadającą środowisku naturalnym ryb. Wyniki okazały się zaskakujące.
Syndrom odstawienia dotyczy również ryb
Po 10-dniownym okresie „odstawienia” ryby były badane pod kątem potencjalnych symptomów odstawienia. Okazało się, że pstrągi znajdujące się przez dwa miesiące w zanieczyszczonym zbiorniku chętniej kierowały się do wody, w której była zawarta amfetamina. Z drugiej strony ryby pływające przez osiem tygodni w czystej wodzie nie zdradzały oznak zainteresowania narkotykami.
Naukowcy zgodnie twierdzą, że rezultat powinien być niepokojący, ponieważ u osobników będących pod wpływem amfetaminy zaobserwowano zmiany w tkance mózgowej. Ponadto Pavel Horký z Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego podkreślił, że pstrągi po zażyciu narkotyku zapominały o innych życiowych czynnościach, takich jak żerowanie czy kojarzenie się w pary z innymi osobnikami.
„Trwałe skażenie akwenów może zmienić funkcjonowanie całych ekosystemów” – zakończył czeski naukowiec.