Dane udowadniają, że umysły mątew pozostają w najwyższej formie do późnej starości. Rezultaty przedstawiono w magazynie „Proceedings of the Royal Society B”.

Mątwom nie pogarsza się pamięć wraz z wiekiem

Naukowcy wyróżniają dwa rodzaje pamięci. Pierwsza to pamięć semantyczna, która zapamiętuje to, czego nauczyliśmy się w przeszłości, ale nie sam proces uczenia się. Druga z kolei to pamięć epizodyczna wyróżniająca się przyswajaniem konkretnych wydarzeń z przeszłości. Mątwy są przedstawicielami tego drugiego wariantu. Uczeni brytyjskiego uniwersytetu potwierdzają, że to pierwsze zwierzę, u których pamięć nie pogarsza się wraz z wiekiem o czym mówi psycholog porównawcza Alexandra Schnell z Uniwersytetu Cambridge:

„Mątwy pamiętają, co jadły, gdzie i kiedy, i wykorzystują to do podejmowania decyzji żywieniowych w przyszłości. Zaskakujące jest to, że nie tracą tej zdolności z wiekiem, pomimo wykazywania innych oznak starzenia, takich jak utrata funkcji mięśni i apetytu”.

Mątwy zapamiętały kiedy i gdzie znajduje się pożywienie

Zespół wykorzystał do eksperymentu 24 mątwy zwyczajne (Sepia officinalis). Badacze karmili je i wskazywali kiedy i gdzie dostępne są dwa rodzaje pożywienia: krewetki trawiaste (preferowane przez mątwy) i krewetki królewskie. Doświadczenie potwierdziło, że mątwy doskonale zapamiętały miejsce i czas przechowywania pokarmów. Co więcej głowonogi świetnie przyswajają wiedzę niezależnie od wieku. Zwierzęta podzielono na dwie grupy. Pierwsza była w wieku 10-12 miesięcy. Druga natomiast to starsze osobniki liczące 22-24 miesiące.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.