Swoimi wnioskami dzielą się badacze z Uniwersytetu w Helsinkach.

Koty były badane w formie zdalnej

Badania przeprowadzono za pomocą ankiety dostępnej na stronie internetowej Petsofi. Formularz składał się ze 138 pytań dotyczących m.in. płci kota, rasy, wieku czy koloru sierści. Niedługo później właściciele tych zwierząt wypełnili powtórnie kwestionariusz. Było to konieczne, aby badania były jak najdokładniejsze. Ponadto taka forma analizy miała podnieść wiarygodność eksperymentu. Obecność kotów w laboratorium mogłoby doprowadzić do ich nienaturalnych zachowań.

Kocie cechy osobowości

Na podstawie uzyskanych odpowiedzi, naukowcy wyróżnili pięć kocich cech osobowości: aktywny, lękliwy, agresywny wobec ludzi, towarzyski wobec ludzi i towarzyski wobec kotów oraz dwa problemy behawioralne: problemy z użytkowaniem kuwety i nadmierna pielęgnacja. Wyniki komentuje lekarz weterynarii Hannes Lohi z Uniwersytetu w Helsinkach:

„Najbardziej aktywne były koty bengalskie, z kolei persy i egzotyki były zdecydowanie bardziej pasywne. Koty syjamskie i balijskie okazały się najbardziej skłonne do pielęgnowania futra, za to u tureckich vanów zaobserwowano częstą agresję wobec ludzi i niską towarzyskość wobec kotów”.

Uczeni jednak studzą entuzjazm i zapowiadają dalsze obserwacje:

„W porównaniu z psami o zachowaniu i osobowościach kotów wiemy niewiele. Widzimy dużą potrzebę zidentyfikowania problemów i wynikającego z nich ryzyka. Do tego potrzebujemy więcej narzędzi, aby wyeliminować trudne zachowania kotów i poprawić ich dobrostan. Najczęstsze wyzwania behawioralne dotyczą agresji i załatwiania się w domu” – powiedział lekarz weterynarii Salla Mikkola z Uniwersytetu w Helsinkach.

W badaniach uczestniczyło w sumie 4316 kotów.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.