Artykuł mówiący o tym, jak po raz pierwszy udało się zarejestrować moment, w którym żółw atakuje ptaka, ukazał się na łamach czasopisma „Current Biology”. Współautorka tekstu przyznaje, że naukowcy nie mogli uwierzyć w to, co widzą.

Żółw upolował ptaka. Niesamowite wideo

Nagranie z momentu w którym żółw zaatakował ptaka pochodzi z wysp archipelagu na Oceanie Indyjskim, nieopodal wybrzeży Afryki Wschodniej – informuje serwis RMF 24. Film poruszył badaczy na całym świecie, bo do tej pory nie udało się nagrać momentu ataku żółwia, który upolował swoją ofiarę.

Jak dotąd nie było wiadomo, czy żółwie w ogóle żywią się ptakami na które polują, czy jedynie padliną. Nagranie z samicą żółwia, które obiegło cały świat, daje jasną odpowiedź w tej kwestii.

Żółw i jego śmiertelny atak na ptaka

Film pokazuje moment, w którym żółw zaczyna zbliżać się w kierunku pisklęcia. Justin Gerlach z University of Cambridge Peterhouse College przyznaje, że jest to zachowanie bardzo dziwne i radykalnie różni się od tego, co uważa się za normalne w przypadku żółwia.

Żółw olbrzymi podąża w kierunku pisklęcia, które w pewnym momencie atakuje go w głowę, ale nie jest w stanie dalej uciec. Nowe nagranie jako pierwsze na świecie dowodzi, że żółw jest w stanie nie tylko pożywiać się padłymi zwierzętami, ale i aktywnie je zabijać w celu zdobycia pożywienia.

Autorzy tekstu twierdzą, że wspomniana żółwica musiała mieć już doświadczenie w polowaniu na niewielkie rybitwy.

Za: RMF24.pl
Zobacz też:
„Zabrali mi futerko, bo nie jestem modelką”. Rysunki nastolatka w kampanii Stowarzyszenia Otwarte Klatki