Żółw to niezwykle popularne zwierzę wśród Polaków. Nie każdy jednak wie, jak się nim opiekować. Oto kilka wskazówek, dzięki którym poznasz odpowiedź na pytanie, czy to zwierzę odpowiednie dla ciebie.

Żółw wydaje się wyjątkowo odpornym i niewymagającym zwierzęciem. Dlatego też wielu Polaków decyduje się na jego wybór, szukając pupila do swojego domu. Tymczasem żółwie mają bardzo specyficzne potrzeby i nie wszystko, co robią ich właściciele, jest dla nich dobre. Przed decyzją o adopcji żółwia warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Jak długo żyją żółwie?

W polskich domach dominują żółwie greckie, stepowe czy czerwonolice. Ich długość życia zależy oczywiście od gatunku, jednak są to zwierzęta długowieczne. W warunkach domowych mogą dożyć 100, a nawet 150 lat. Dlatego też decyzja o posiadaniu jest tak poważna. Najpewniej zwierzę nas po prostu przeżyje.

Czy żółw to dobry kompan dla dziecka?

Tym, co wiele osób może zniechęcić do wyboru żółwia jest z pewnością jego stosunkowo niewielkie zainteresowanie zabawami. Niektórym zwierzę to wyda się wręcz… nudne. Co gorsza, wiele z nich może przenosić niebezpieczne bakterie i zarazić człowieka salmonellą lub listeriozą. Dziecko może też zostać przez żółwia dotkliwie podrapane lub ugryzione. Z pewnością więc wiele krążących powszechnie opinii na temat żółwi to niestety mit.

Czy żółw może biegać po mieszkaniu?

Odpowiedź jest krótka: absolutnie nie! Twarda podłoga bardzo mocno szkodzi tym zwierzętom i prędzej czy później częste wypuszczanie ich na spacer po mieszkaniu doprowadzi do poważnych urazów. Niekiedy mogą się one skończyć śmiercią żółwia, a już na pewno przysporzą mu ogromnego cierpienia.

Dla kogo zatem dobry jest żółw?

Żółwie to zwierzęta, które najbardziej przypadną do gustu tym osobom, które lubią je obserwować. Zwierzę to powinno żyć w odpowiednio przystosowanym dla konkretnego gatunku żółwia terrarium. Tylko tam będzie się czuło bezpiecznie. Jeśli więc szukasz niewymagającego zwierzęcia i nie lubisz częstych spacerów, żółw będzie dla ciebie idealnym wyborem. Szczególnie, że może on dosyć długo wytrzymać bez pożywienia i twoja nieobecność przez kilka dni nie zrobi na nim najmniejszego wrażenia.

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.