Jest pojętny i naprawdę łatwy w szkoleniu. Choć nie cieszy się dużą popularnością, osoby, które go poznały, często nie chcą już pod swoim dachem innego psa. Jeszcze jednak sto lat temu był dość mocno pogardzany i uznawany za zwykłego psa podwórkowego. Jego bujna sierść sprawia, że wygląda bardzo łagodnie, choć odznacza się naprawdę wyrazistym charakterem! Jeśli właśnie szukasz swojego pierwszego psa, warto zwrócić na uwagę na tę rasę. Szpic niemiecki średni będzie pięknym i wiernym towarzyszem na długie lata, który wprowadzi cię w świat zwierząt domowych. Poznaj jego popularne choroby i dopuszczalne umaszczenie.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 30 do 40 cm;
masa ciała: od 7 do 11 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa, z prostym, nastroszonym włosem okrywowym i gęstym, bawełnianym podszerstkiem; gdzieniegdzie krótki, aksamitny włos; sierść tworzy grzywę, frędzle, portki;
maść: biała, pomarańczowa, szara cieniowana, czekoladowa, czarna; rzadziej kremowa i pomarańczowa – jednolita lub z nalotem, czarna podpalana, łaciata
Długość życiaok. 14 lat
Charakternieufny wobec obcych, bez instynktu myśliwskiego, wytrzymały, pojętny, łatwy w szkoleniu, czujny, żywy

Jak wygląda pies rasy szpic niemiecki średni?

szpic niemiecki średni na stole groomerskim

Wyglądem nie różni się znacznie od szpica niemieckiego dużego. Uwagę powinna zwracać jego lisia głowa o czujnym i uważnym wyrazie. Jego uszy powinny być blisko osadzone, sprawiając, że pies wygląda na nieco zadziornego. Ważne jest to, że jego wysokość w kłębie powinna być taka sama jak długość jego ciała, co oznacza, że jego sylwetka powinna być kwadratowa. Ma wysoki kłąb, który płynnie przechodzi w krótki grzbiet. Szpic niemiecki średni powinien mieć nogi o mocnym kośćcu, które są przy tym dość szeroko rozstawione. W ruchu powinien poruszać się płynnie.

Szpic średni biały – dopuszczalne umaszczenia

Szpic niemiecki średni jest najbardziej znany ze swojego białego umaszczenia, jednak to nie jedyny dopuszczalny kolor w tej rasie. Wzorzec zakłada wiele jednolitych maści, m.in.:

  • czarną;
  • czekoladową;
  •  pomarańczową;
  • szarą cieniowaną;
  • białą.

Należy jednak nadmienić, że dla tego psa sierść powinna być prawdziwą ozdobą. Ma dwuwarstwową szatę, na którą składa się nastroszona, dłuższa okrywa oraz przylegający do ciała podszerstek. Łapy powinny być pokryte krótkim, ale aksamitnym włosem. To właśnie dzięki temu szpic niemiecki średni jest tak rozpoznawalny nawet z daleka!

Jaki jest szpic niemiecki średni?

Charakter tych psów to dla wielu osób jeden z największych atutów. To niezwykle radosny pies, który lubi spędzać czas ze swoim właścicielem. Jest dość aktywny, choć zwykle można go określić mianem zrównoważonego. Nie należy jednak zapominać, że przez wieki był wykorzystywany do pilnowania gospodarstw rolnych. Z tego powodu jest także czujnym, bystrym psem, który nie pozwoli zbliżyć się złodziejowi. Jest niezwykle czuły względem swojego właściciela i rodziny, jednak należy pamiętać, że w stosunku do obcych może okazywać nieufność. Nie jest lękliwy, a dzięki odporności na przeróżne warunki pogodowe sprawdzi się w wielu okolicznościach.

Uważaj, jest dość szczekliwym psem!

Szpic niemiecki średni patrzy w górę

Szpic niemiecki średni to doskonały stróż, co jednak pociąga za sobą pewne konsekwencje. Jest rasą dość szczekliwą, która swoim głosem informuje o pojawianiu się w okolicy innych ludzi. Z tego powodu wybór tej rasy do mieszkania bloku nie będzie najlepszym pomysłem. Co więcej, pozbawiony odpowiedniej dawki pracy z człowiekiem oraz ruchu, może zacząć niszczyć przedmioty, zwłaszcza jeśli nie zostanie nauczony samotnego zostawania w domu już w młodym wieku.

To naprawdę długowieczna rasa psów

Szpic niemiecki średni na niebieskim tle

Szpic niemiecki średni żyje przeciętnie około 14 lat. To wysoki wynik, który udowadnia, że jest to naprawdę zdrowy pies. Może wyglądać na delikatnego pluszaka, jednak nie należy zapominać, że odznacza się dużą wytrzymałością. Wykazuje też skłonność do szybkiego przybierania na wadze, dlatego jako jego właściciel będziesz musiał koniecznie wyznaczyć mu właściwą dietę. Nieodpowiednia może doprowadzić do łysienia oraz choroby dróg oddechowych – zapaści tchawicy. To przewlekła choroba, która najczęściej pojawia się wśród ras miniaturowych. Jej objawy można rozpoznać zwykle w chwili, w której pies jest mocno podekscytowany.

Zadbaj o swojego szpica – pielęgnacja sierści

Szpic niemiecki średni nie jest psem, który wymaga zbyt wiele uwagi, jeśli chodzi o pielęgnację, jednak nie oznacza to, że nie wymaga czesania. Wręcz przeciwnie! Powinieneś przynajmniej kilka razy w tygodniu sięgnąć po grzebień lub szczotkę i zająć się rozczesaniem psiej sierści. Możesz to robić także pod włos, aby pozbyć się wszystkich kołtunów. Pamiętaj, aby u lekarza weterynarii regularnie podcinać psie pazury, jeśli nie ścierają się one w sposób naturalny. Bądź ostrożny z kąpielami,ponieważ zbyt częste mogą doprowadzić do zmiany struktury sierści, która stanie się znacznie mniej przyjemna i o wiele trudniejsza w codziennym obejściu.

Hodowla szpica niemieckiego średniego – gdzie ją znaleźć?

Ta rasa jak najbardziej występuje w Polsce. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dostępna jest w trzech odmianach, podzielonych z uwagi na swoją wielkość. Z tego powodu szpic niemiecki średni może być dla amatora dość trudny do znalezienia. Jeśli chcesz kupić swojego pierwszego psa, najlepiej zrobisz, kontaktując się z osobą, która na co dzień zajmuje się kynologią. Możesz również wybrać się do oddziału Związku Kynologicznego w Polsce, gdzie uzyskasz porady co do hodowców szczeniąt tej rasy.

Ile kosztuje ten pies rasowy?

Szpic niemiecki średni na schodach

Ceny psów rasowych obecnie rozpoczynają się od ok. 3–4 tys. złotych. Zazwyczaj trudno jest podać uśrednioną cenę konkretnej rasy, ponieważ wiele z nich nie jest zbyt popularna i na rynku pojawiają się jedynie pojedyncze mioty, indywidualnie wyceniane przez hodowcę. Kwoty mogą się też znacznie wahać zależnie od okresu i pory roku. W 2020 roku ceny psów znacząco wzrosły i wciąż utrzymują ten poziom. Można jednak przyjąć, że szpic niemiecki średni będzie kosztował prawdopodobnie ponad 4,5 tys. złotych. Najskuteczniejszym sposobem poznania jego ceny będzie bezpośredni kontakt z samym hodowcą.

Szpic niemiecki średni – historia rasy

Prawdopodobnie jest to jeden z potomków psów torfowych, które występowały w epoce kamienia. Warto zwrócić uwagę na to, że szpic niemiecki średni jest tym najbardziej pierwotnym w swoim typie – taką wielkość być może mieli jego przodkowie. Pochodzenie sprawia, że jest prawdopodobnie jedną z najstarszych ras psów występujących w Europie. Nie został jednak zauważony przez hodowców aż do XIX wieku, ponieważ uznawano go raczej za typowego psa podwórkowego. Rasa została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną dopiero w 1957 roku. Właśnie wtedy powstał jej pierwszy oficjalny wzorzec.

W jakim domu sprawdzi się szpic niemiecki średni?

Jest to pies niezbyt duży i prosty w ułożeniu, z tego powodu może się dobrze sprawdzić jako pierwszy czworonóg lub zwierzę rodzinne, do towarzystwa. Najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem, jednak ta odmiana jest raczej zbyt mała, aby mogła cały rok spędzać na dworze. Szpic niemiecki średni jest jednak niezwykle wytrzymałym psem, dlatego poleca się go jako podopiecznego dla osób, które dużo się ruszają. Będzie to idealny kompan podczas długich podróży w góry! Dobrze porozumie się z psami i kotami, a odpowiednio ułożony będzie szanował dzieci. Z racji tego, że jest raczej zrównoważonym zwierzęciem, prawdopodobnie sprawdzi się także w roli towarzysza osób starszych.

Szpic niemiecki infografika

To pies, który był w posiadaniu znanych!

Szpic niemiecki jest rasą, która od lat podbija serca wielu osób, także tych znanych nazwisk. Podobne zwierzęta były w posiadaniu takich osób, jak Michał Anioł czy Wolfgang Amadeusz Mozart. Pod swoim dachem psa tej rasy miała również Katarzyna II Wielka. Jeśli zatem chcesz iść w ślady arystokracji i przedstawicieli świata stuki, szpic niemiecki średni będzie dla ciebie doskonałym wyborem!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 97, 12.11.2019/EN, wersja polska 13.11.2019, https://www.zkwp.pl/wzorce/97.pdf, tłumaczenie: Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2019.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Anna Frankiewicz

Studentka dziennikarstwa. Od zawsze kocha pisać – od fikcji po prace naukowe – i czytać, szczególnie fantastykę i science fiction. Kocha zwierzęta i jest szczęśliwą kocią mamą ślicznej kotki. Interesuje się zwierzęcą behawiorystyką.