Narzędzia takie jak przelicznik lat psa warto traktować z dużym przymrużeniem oka. Zwierzęta rozwijają się w zupełnie innym tempie niż ludzie. Ich metabolizm jest odmienny, a okres dzieciństwa trwa proporcjonalnie o wiele krócej niż w naszym przypadku. Mimo to wiele osób odczuwa prawdziwą frajdę, mogąc przeliczyć psie lata na ludzkie. W poniższym artykule znajdziesz orientacyjny przelicznik oraz kilka praktycznych informacji na temat wieku psa.

Wielkość psa a szybkość starzenia się

Większość psiarzy wie, że im mniejszy rozmiar zwierzaka, tym dłuższa jego średnia długość życia. Mniejsze psy (na przykład york czy maltańczyk) żyją dłużej i szybciej osiągają dojrzałość. Z kolei rasy psów dużych i olbrzymich (labrador czy dog niemiecki) dłużej dojrzewają i odchodzą wcześniej. Jest to związane z różnicami w metabolizmie.

Każdy przelicznik lat psa powinien więc uwzględniać, z jakim czworonogiem mamy do czynienia. W poniższej tabelce znajdziesz przybliżone dane, które pomogą ci obliczyć wiek psa oraz porównać go średnio do długości życia człowieka.

Przelicznik lat psa – małe rasy

1 miesiąc – rok

3 miesiące – 5 lat

6 miesięcy – 10 lat

1 rok – 20 lat

2 lata – 30 lat

3 lata – 33 lata

4 lata – 36 lat

5 lat – 40 lat

6 lat – 44 lata

7 lat – 48 lat

8 lat – 50 lat

9 lat – 55 lat

10 lat – 58 lat

11 lat – 63 lata

12 lat – 67 lat

13 lat – 71 lat

14 lat – 75 lat

15 lat – 78 lat

16 lat – 85 lat

17 lat – 87 lat

18 lat – 90 lat

Przelicznik lat psa – rasy średnie

1 miesiąc – rok

3 miesiące – 3 lata

6 miesięcy – 8 lat

1 rok – 18 lat

2 lata – 28 lat

3 lata – 35 lat

4 lata – 40 lat

5 lat – 45 lat

6 lat – 52 lata

7 lat – 58 lat

8 lat – 63 lata

9 lat – 69 lat

10 lat – 75 lat

11 lat – 80 lat

12 lat – 87 lat

13 lat – 92 lata

14 lat – 98 lat

15 lat – 103 lata

16 lat – 109 lat

17 lat – 115 lat

18 lat – 118 lat

Przelicznik lat psa – rasy duże i olbrzymie

1 miesiąc – rok

3 miesiące – 2 lata

6 miesięcy – 6 lat

1 rok – 12 lat

2 lata – 22 lata

3 lata – 31 lat

4 lata – 41 lat

5 lat – 48 lat

6 lat – 55 lat

7 lat – 62 lata

8 lat – 68 lat

9 lat – 75 lat

10 lat – 82 lata

11 lat – 89 lat

12 lat – 97 lat

13 lat – 102 lata

14 lat – 110 lat

15 lat – 118 lat

16 lat – 122 lata

Przelicznik lat psa a dojrzewanie

Duże znaczenie ma także czas, w którym zwierzęta stają się dojrzałe. W przypadku psów ras małych pierwsze urodziny można przyrównać do dwudziestego roku życia człowieka. Tymczasem nowofundland czy bernardyn w tym samym wieku będą odpowiadały dojrzałością ludzkiemu dwunastolatkowi. To olbrzymia różnica, która sprawia, że standardowe tabele, w których każdy rok życia psa trzeba pomnożyć przez 7 lat ludzkich, nie mają zbyt dużego sensu.

Jak rozpoznać wiek psa?

Bardzo trudno jest dokładnie oszacować wiek psa, którego historia nie jest znana. Lekarze weterynarii najczęściej kierują się przy tym oceną stanu uzębienia. Na nie jednak ma wpływ bardzo wiele czynników. Małe psy brachycefaliczne mają większą skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Proces starzenia widać także po masie ubytku masy mięśniowej. Tutaj jednak również czeka na ciebie wiele pułapek. Jest to bowiem kwestia zależna od genów, diety i stylu życia. Psy sportowe i pracujące mogą mieć w starszym wieku lepiej rozwinięte mięśnie niż dużo młodszy kanapowiec.

Nie ma więc jednej uniwersalnej metody na określenie wieku psa, którego nie znamy, a już tym bardziej na to, aby przeliczać jego lata na wiek ludzki. Przelicznik lat psa można tutaj traktować czysto rozrywkowo.

Co wpływa na długość życia psa?

Oczywiście czynniki genetyczne są bardzo ważnym determinantem długości życia pupila. Wiesz już, że niewielkie pekińczyki z dobrych linii hodowlanych będą żyły dłużej niż psy olbrzymie z pseudohodowli. Nie ma co załamywać rąk! Masz bardzo duży wpływ na to, jak długo będzie żył twój zwierzak.

Niezwykle istotny wpływ na długość życia ma kastracja. Dotyczy to zarówno samców, jak i samic. Decydując się na zabieg kastracji, zmniejszasz ryzyko niektórych nowotworów, na które szansa wzrasta wraz z wiekiem. Olbrzymi wpływ na zdrowie, a tym samym na długość życia, mają także dieta i aktywność fizyczna. Staraj się podawać swojemu pupilowi tylko dobrej jakości pożywienie przeznaczone dla jego gatunku. A może zainteresuje cię dieta BARF?

Podsumowanie

Przelicznik lat psa na wiek człowieka to przydatne, ale jednocześnie podające wyjątkowo orientacyjne wyniki narzędzie. W internecie znajduje się wiele różnych tabletek, które oparte są na bardzo różnych algorytmach. My skupiliśmy na takich, które jednocześnie odnoszą się do wielkości konkretnego zwierzęcia i uwzględniają czas, w jakim dojrzewa. Jeżeli dobrze się im przyjrzysz, zauważysz wyraźne skoki przy określonych latach.

Niezależnie od tego, czy twój pies jest olbrzymim owczarkiem kaukaskim, czy malutkim toy terrierem ostateczny wpływ na długość jego życia będą miały geny oraz odpowiednia opieka. Staraj się zrobić wszystko, aby zapewnić mu dobrostan.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.