Posiadanie psa daje poczucie celu. Opieka nad czworonogiem wiąże się z wieloma obowiązkami, co zmusza do działania – zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Wesoły piesek zapewnia codzienną dawkę ruchu, a do tego wymusza czynności socjalizacyjne w sytuacji, gdy kontakt z innymi ludźmi osłabł (np. przez brak codziennego wychodzenia do pracy). Dobry pies dla starszej osoby to taki, który będzie jej wiernym – i chcianym! – towarzyszem w jesieni życia. Dopasowanie do indywidualnego stylu funkcjonowania ma większe znaczenie niż podręcznikowe cechy konkretnej rasy. Liczą się przede wszystkim rozmiary, stopień aktywności, koszty utrzymania oraz zakres i częstotliwość niezbędnej pielęgnacji.

Czy pies dla starszej osoby to zawsze dobry pomysł?

Pies dla starszej osoby jamnik ze swoim panem

Wszystko zależy od możliwości i opinii potencjalnego właściciela. Nie ma sensu sprawianie psiaka seniorowi, który nie ma czasu lub ochoty, by się nim zajmować. Krewni i bliscy powinni najpierw wprost zapytać najstarszych członków rodziny, zamiast zastanawiać się, jaki pies dla starszej osoby będzie odpowiedni – i potem stawiać ich w sytuacji, jakiej sobie nie życzyli. Jeżeli to emeryt szuka zwierzaka dla siebie, powinien najpierw przemyśleć kilka istotnych kwestii.

W pewnych okolicznościach adopcja psa przez osobę w zaawansowanym wieku nie będzie dobrym pomysłem. Ze swojej strony seniorzy powinni uwzględnić:

 • swój stan zdrowia i sprawność fizyczną;
 • ewentualne przeciwwskazania zdrowotne;
 • miejsce zamieszkania (wielkość lokalu, odległość od terenów zielonych);
 • budżet, jaki mogą przeznaczyć na utrzymanie psa;
 • codzienny styl życia.

Jaki pies dla emeryta – korzyści z posiadania psa dla osób starszych

Pies dla starszej osoby pies i seniorka patrzą na siebie

Jeżeli okoliczności pozwalają na adopcję, opieka nad psem zmienia wiele na lepsze. Emeryci mający czworonogi spędzają na pojedynczym spacerze średnio 22 minuty dłużej od tych, którzy nie mają pieska. Wiąże się to z poprawą kondycji fizycznej i ogólnej odporności. Idealny towarzysz seniora zapewnia mnóstwo radości, potrafi oddalić widmo chorobliwej samotności i związanej z nią depresji. Ponadto odpowiednio szkolone psy mogą pełnić funkcje:

 • terapeutyczne;
 • pomocnicze;
 • usługowe.

Pies dla seniora – czym się kierować przy wyborze psa?

Pies dla starszej osoby para spaceruje z psami nad wodą

Oceniając, jaki pies dla emeryta będzie optymalny, zwykle bierze się pod uwagę 5 podstawowych czynników oraz cech zwierząt i ras:

 1. Aktywność, poziom energii – zależy nie tylko od genów oraz fizjologii, ale także wieku i preferencji osobniczych. Starsze psy są spokojniejsze, ale mogą być też mniej ufne od szczeniaków. Ochota na spacery i bieganie często zmienia się także pod wpływem czynników zewnętrznych, np. hałasu, temperatury czy opadów;
 2. Wielkość i waga – na ogół małe rasy są tańsze w utrzymaniu. Mniej jedzą, rzadziej zapadają na dysplazję stawów i inne schorzenia, które utrudniają lub uniemożliwiają psom poruszanie się. Z drugiej strony są narażone na inne choroby i wiele z nich, zwłaszcza w przypadku ras miniaturowych, to psy podatne na urazy mechaniczne;
 3. Charakter i temperament – stanowią wypadkową cech genetycznych i doświadczeń życiowych psa, a także wychowania. Poszczególne rasy wykazują konkretne preferencje w zakresie posłuszeństwa, instynktu myśliwskiego czy skłonności do pieszczot albo szczekania. Dlatego warto poznać bliżej danego psiaka dla starszej osoby przed przygarnięciem;
 4. Pielęgnacja sierści i nie tylko – niektóre rasy wymagają kąpieli co kilka tygodni i jeszcze częstszego czesania. Innym psom wystarczy mycie 2–3 razy do roku, a strzyżenie są całkowicie zbędne;
 5. Spodziewana długość życia – psy są wspaniałymi towarzyszami, szybko przywiązują się do swojego właściciela. Źle znoszą sytuacje, w których ukochany człowiek umiera, a one trafiają do kogoś obcego. Możesz adoptować psa w każdym wieku, ale te starsze z początku zachowają większy dystans.

Najlepsze rasy psów dla starszych ludzi – sprawdź, jakie rasy dla seniorów polecają eksperci

Ilu ludzi, tyle różnych rekomendacji. Każde tego typu zestawienie potraktuj jako wskazówkę i źródło dodatkowych informacji. Postaraj się oddzielić sprawdzone fakty od subiektywnych opinii. W rozmaitych rankingach najlepszych ras psów dla starszych ludzi najczęściej pojawiają się pudle, mopsy, szpice miniaturowe oraz cavalier king charles spaniel. Dyskusje ze statystyką są bezsensowne – warto poznać uzasadnienie, dlaczego akurat te psy dla starszych osób poleca się najczęściej.

Dlaczego pudle i mopsy są odpowiednimi psami dla starszych osób?

Pies dla starszej osoby pudel

Pudel wykazuje się wysoką inteligencją i empatią. Po wyszkoleniu bez zwłoki wykonuje polecenia. Jego sierść wymaga regularnego szczotkowania i kąpieli co 4–6 tygodni. Wszelkie odmiany tej rasy (pudel duży, pudel średni, pudel miniaturowy i pudel toy) nie linieją, co z pewnością ułatwi sprzątanie. Łatwo nawiązują kontakt i więzi emocjonalne, są też niezwykle opiekuńcze wobec właścicieli.

Mops to doskonały pies dla starszej osoby, która preferuje siedzenie na kanapie zamiast częstych spacerów. Charakteryzują się łagodnym usposobieniem wobec innych psów i ludzi. Lubią podjadać, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na dietę i nagradzanie smakołykami. Czasami mają też skłonności to wybryków, co nadrabiają czułością. Mopsy to idealna rasa dla emeryta z małym mieszkaniem.

Szpic miniaturowy jako pies dla starszej osoby

Pies dla starszej osoby szpic miniaturowy

Szpice miniaturowe wyglądają słodko, ale mają swój charakterek. Pies tej rasy najczęściej jest dość uparty, wymaga zatem nieco dłuższego szkolenia, jest też bardzo szczekliwy. Ma długą i gęstą sierść, którą trzeba szczotkować i wyczesywać. To fantastyczna rasa psów dla starszych osób, które mają dużo energii. Pomeranian uwielbia długie spacery, bieganie oraz wszelkie zabawy.

Pies dla starszej osoby – cavalier king charles spaniel

Pies dla starszej osoby cavalier king charles spaniel

Pojętny, posłuszny, przeuroczy psiak. Należy do mniejszych ras psów myśliwskich, dlatego podczas spaceru dużo węszy lub ściga mniejsze zwierzęta. Cavalier king charles spaniel ma charakterystyczną, długą sierść, której struktura wymusza dokładniejszą i częstszą pielęgnację. W szczególności na ich długich, oklapłych uszach. Potrzebuje dość dużo ruchu – a kiedy złapie trop, seniorowi może być trudno dotrzymać kroku psu rasy cavalier. Niestety, trzeba uważnie wybierać hodowlę, bo coraz więcej tych psów cierpi na wady serca.

Inne rasy psów dla seniorów i emerytów

Pies dla starszej osoby golden retriever

Tak naprawdę każda rasa nadaje się dla osób starszych, o ile wpasowuje się w preferencje i potrzeby przyszłych właścicieli. Golden retriever, bokser, energiczny chart albo jeszcze większy pies mogą przynieść więcej pozytywnych emocji niż ewentualnych problemów z kontrolą zachowania. Nie da się ukryć, że w rekomendacjach częściej wymienia się najmniejsze rasy na świecie. Powstrzymanie od nieodpowiedniego zachowania drobniejszego psa nie wymaga wiele siły. Poniżej znajdziesz skrócony opis sześciu kolejnych ras polecanych seniorom i emerytom.

Yorki

Pies dla starszej osoby york

Popularne yorkshire teriery dożywają ok. 15 lat, ich waga to 3–4 kilogramy. W niepozornych ciałkach kryją się silne temperamenty. Yorki potrafią zdominować psy większe od siebie, a opiekunom nie szczędzą czułości w okazywaniu uczuć. Mają jednak silny instynkt łowiecki i są szczekliwe. Nie są przy tym szczególnie wymagające ruchowo. Zachowanie atrakcyjnego wyglądu sierści wymaga częstego czesania i przycinania. York będzie dobrym wyborem i świetnym psem dla starszej osoby, która mieszka w mieście, z dala od parków, łąk czy lasów.

Maltańczyki

Pies dla starszej osoby maltańczyk

Małe, często puchate kulki czystej radości. Pies maltańczyk wyróżnia się poziomem inteligencji i łatwością tresury. Zarówno w podstawowym zakresie, jak i w przypadku nauki bardziej złożonych poleceń. Przedstawiciele tych ras przejawiają wielką ochotę do zabawy i głaskania, raczej nie potrzebują długich spacerów. Specyficzna sierść sprawia, że maltańczyki trzeba szczotkować często i kąpać.

Shih tzu

Pies dla starszej osoby shin tzu

Łatwo przystosowują się do praktycznie każdej sytuacji. Mogą przebywać tak w ciasnym mieszkaniu, jak i na podwórkowym wybiegu. Nie bez powodu shih tzu mają reputację wyjątkowo wesołych, zabawnych piesków. Jednocześnie są rasą szczególnie wymagającą pod kątem pielęgnacji. Sierść szybko odrasta, a brak rozczesywania kołtunów może łatwo doprowadzić do poważniejszych problemów z utrzymaniem higieny.

Corgi

Średniej wielkości owczarki o krótkich łapkach, za to niezwykle rozwiniętej osobowości. Ankiety i badania pokazują, że w te psiaki potrafią przejąć niemal całkowitą kontrolę w relacjach z właścicielami. Psy rasy welsh corgi pembroke to ulubieńcy brytyjskiej królowej, Elżbiety II. Opieka nad zadziornym, zmyślnym psem z pewnością stanowi dla seniorów spore wyzwanie. Jednocześnie przynosi mnóstwo niepowtarzalnej satysfakcji.

Boston terier

Nie muszą spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, do tego ich pielęgnacja i utrzymanie wymagają minimalnego wysiłku. Te psy uwielbiają przesiadywać na kolanach swoich właścicieli – niektóre osobniki ważą ponad 10 kg, warto zatem wyznaczyć im wcześniej wyraźne granice. Boston teriery mają krótką sierść, która nie potrzebuje długich i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Pod wieloma względami przypominają buldogi francuskie.

Cocker spaniel

Stosunkowo spokojne, a zarazem potrzebują długich i regularnych spacerów. Lepiej czują się na podwórku, choć zamknięte w mieszkaniu wcale nie zaczynają wariować. Cocker spaniele są bardzo pojętne i chętne do nauki, choć bywają uparte. Splątane kołtuny trzeba systematycznie rozczesywać. Psiaki tej rasy dożywają ok. 14 lat, a ich waga dobija do 10–15 kg.

Pies dla starszej osoby ma być czworonożnym przyjacielem, nie utrapieniem

Podjęcie opieki nad psem to poważna decyzja. Zwłaszcza dla osoby w starszym wieku, która sama zmaga się z rozmaitymi trudnościami życiowymi. Istnieje wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Wszystkie czworonogi wymagają regularnej pielęgnacji, karmienia oraz uwagi swoich właścicieli. Przed adopcją nigdy nie ma 100% pewności, że wybrany zwierzak to najlepszy pies dla starszej osoby.

Zarówno opiekun, jak i pies dla starszej osoby potrzebują trochę czasu na wzajemne poznanie i przystosowanie się do nowej sytuacji. Nawet najbardziej szczegółowe podręczniki, kynolodzy czy wcześniejsi właściciele psa nie przygotują cię w pełni na przyszłe wyzwania. Teoretycznie wiesz, czego się spodziewać po danym psie – ale przecież od każdej reguły są wyjątki. Ludzie starsi, emeryci będą w pełni cieszyć się psim towarzystwem, jeżeli wybiorą psa adekwatnie do swoich potrzeb i realnych możliwości.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.