Schipperke pochodzi z Belgii. W jego ojczystym kraju dosyć długo spierano się, czy powinien być klasyfikowany, jako szpic, czy pies pasterski. Ostatecznie rasa trafiła do pierwszej grupy w FCI, czyli psów pasterskich. W dialekcie flamandzkim nazwa rasy znaczy zresztą nic innego, jak tylko „niewielki pies pasterski”. W naszym kraju rasa nie jest szczególnie popularna, chociaż psy te są bardzo wszechstronne i niezwykle przyjazne.
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: do 33 cm; masa ciała: od 3 do 9 kg, przy czym preferowana od 4 do 7 kg |
Szata | sierść: obfity, prosty, zwarty, twardy, suchy włos okrywowy; gęsty i miękki podszerstek; maść: jednolita czarna; podszerstek ciemnoszary lub czarny |
Długość życia | 13–15 lat |
Charakter | nieufny wobec obcych, aktywny, ciekawski, łagodny do dzieci, z instynktem myśliwskim |
Schipperke – opis rasy i wygląd
Warto poznać dokładny opis tej rasy. Schipperke to niewielki piesek, którego waga waha się od 3 do 9 kilogramów, a wysokość w kłębie sięga 33 centymetrów. Według wzorca najlepiej oceniane są czworonogi w przedziale wagowym od 4 do 7 kilogramów. Trójkątna głowa, szpiczaste uszy oraz charakterystyczna kryza na szyi upodobniają go do szpica.
Umaszczenie tego małego psa powinno być jednolicie czarne. Jego szata jest dwuwarstwowa i składa się włosa okrywowego, który jest gęsty, prosty i twardy, oraz z miękkiego podszerstka. Włos jest nieco krótszy na przedzie kończyn i na głowie. Kryza na szyi jest najbardziej wydatna u samców. Delikatne pióro powinno znajdować się na brzuchu, tyle kończyn oraz na ogonie.
Schipperke – charakter
Schipperke to mały, ale bardzo energiczny psiak, który niemal bez przerwy jest w ruchu. Uwielbia zabawę i aktywność na świeżym powietrzu. Świetnie dogaduje się z dziećmi, jednak tylko wtedy, kiedy jest przez nie traktowany delikatnie. Tak jak inne psy pasterskie, jest bardzo przywiązany do swojego człowieka. Uwielbia pracować, jest bardzo inteligentny, ciekawski i szybko się uczy.
Z uwagi na charakter schipperke często bywa wykorzystywany jako pies stróżujący. Pomimo niepozornych rozmiarów świetnie sprawdza się w tej roli. O niebezpieczeństwie informuje opiekuna bardzo głośnym szczekaniem. Psy tej rasy generalnie uchodzą za szczekliwe, dlatego trzeba mieć to na uwadze jeszcze przed zakupem szczeniaka. Każda podejrzana sytuacja może być dla psa pretekstem do wzniesienia alarmu.
Warto podkreślić jeszcze jedną zależność, która wynika z nieufności psów rasy schipperke. Charakter tych czworonogów przekłada się na kontakty z nowo poznanymi osobami. Pies będzie zachowywał się poprawnie w stosunku do osób, które są mile widziane przez jego opiekunów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pierwsze powitanie będzie okraszone głośnym szczekaniem.
Zdrowie rasy schipperke
Schipperke to bardzo długowieczny zwierzak. Wiele osobników przekracza piętnasty rok życia w bardzo dobrym zdrowiu i świetnej formie.
Tak jak większość psów pracujących, schipperke jest odporny na trudne warunki atmosferyczne. Dwuwarstwowa sierść dobrze chroni go przed chłodem i wilgocią. Podczas dużych upałów należy ograniczyć mu aktywność fizyczną i zapewnić stały dostęp do zacienionego i chłodnego miejsca.
Niektóre osobniki tej rasy mogą zapadać na chorobę dermatologiczną zwaną dysplazją pęcherzykową czarnych włosów. W niektórych przypadkach występuje także cukrzyca typu I oraz wada uzębienia zwana oligodoncją.
Schipperke – pielęgnacja i żywienie
Pomimo gęstych włosów pielęgnacja schipperke nie jest skomplikowana. Sierść powinno się wyczesywać mniej więcej raz na dwa tygodnie. W okresach linienia najlepiej robić to nieco częściej. Jest jedna rasa, którą przypomina schipperke – owczarek belgijski. Mowa oczywiście o miniaturowej wersji. Wiąże się z tym pielęgnacja, ale i charakter.
Żywienie powinno być dostosowane do potrzeb energetycznych konkretnego osobnika. Schipperke raczej nie popada w nadwagę, ponieważ jest psem bardzo aktywnym. Jeśli jednak dopuścimy do przekarmienia przy jednoczesnym braku aktywności, możemy spodziewać się, że pies utyje.
Hodowla rasy psa owczarek belgijski schipperke
Schipperke nie jest rasą szczególnie popularną w naszym kraju. Pod szyldem ZKwP działa jednak kilka hodowli, dlatego podczas poszukiwań warto kierować się przede wszystkim tym, czy szczeniaki otrzymają rodowody FCI.
Ze względu na relatywnie niedużą ilość hodowców tej rasy w Polsce, bardzo prawdopodobne, że na szczeniaka będziesz musiał trochę poczekać. Oczywiście istnieje możliwość sprowadzenia psa z zagranicy.
Niestety, wiele osób zamiast tego decyduje się na zakup szczeniaka schipperke z jednej z hodowli określanych jako „domowe” i niezarejestrowanych w żadnym wiarygodnym związku. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób nie otrzymujesz psa rasowego, a jedynie w typie rasy. Takie z kolei dostępne są całkowicie za darmo w schroniskach i domach tymczasowych.
Schipperke – cena
Ile kosztuje szczeniak rasy schipperke? Cena waha się obecnie w przedziale od 5 do 7 tysięcy złotych. Mowa oczywiście o psach z rodowodem FCI.
Schipperke – historia rasy
Schipperke pochodzą z terenów dzisiejszej Belgii i wbrew pozorom są spokrewnione z owczarkami malinois. W XVII-wiecznych kronikach wspomina się o psach pasterskich żyjących w okolicach miasta Leuven w Brabancji. To właśnie one dały początek dwóm liniom belgijskich owczarków. Większe osobniki hodowano w celu pilnowania stad i to właśnie one dały początek malinois. Mniejsze z kolei były bezpośrednimi przodkami schipperke.
Schipperke hodowane były przede wszystkim do pilnowania drobiu oraz tępienia niewielkich gryzoni. Psy te na początku powszechnie towarzyszyły szewcom w okolicach Brabancji, jednak w XIX wieku rasa rozpowszechniła się na obszarze całej Belgii. W tamtym okresie zainteresowanie tymi psami zaczęli wykazywać brytyjscy kupcy. Aby zapobiec wielkiej emigracji rasy na Wyspy Brytyjskie, belgijscy kynolodzy stworzyli pierwszy wzorzec, który powstał w 1888 roku.
Pomimo utworzenia wzorca jeszcze na początku XX wieku rasa nie była spójna. Psy rozmnażane były w różnych częściach świata, głównie tych związanym z panowaniem Wielkiej Brytanii. Schipperke pojawiły się Nowej Zelandii oraz RPA. W wyniku tego zaczęły występować w różnych kolorach. Obecnie zarówno FCI, jak i AKC uznają wyłącznie schipperke o jednolicie czarnym futrze. Brytyjski Kennel Club dopuszcza jednak inne barwy, między innymi brązowe oraz piaskowe.
Do Polski rasa trafiła bardzo późno, bo dopiero w 2004 roku. Mioty przychodzą na świat sporadycznie, a rasa jest ciągle mało znana i rzadka.
Schipperke – dla kogo?
Schipperke to rasa, która świetnie sprawdzi się u boku aktywnej rodziny. Psy bardzo chętnie bawią się z dziećmi i są w stosunku do nich bardzo łagodne. Ze względu na swoje rozmiary wymagają jednak dosyć dużej delikatności.
Psy rasy schipperke z natury są dosyć otwarte na spotkanie z innymi psami. Oczywiście bardzo ważna jest odpowiednia socjalizacja. Warto korzystać z usług psiego przedszkola a na późniejszym etapie organizować spacery równoległe. W ten sposób psiak będzie wiedział, jak zachowywać się w towarzystwie przyjaciół swojego gatunku. Schipperke nie ma także nic przeciwko mieszkaniu z kotem.
Warto zaznaczyć, że schipperke, pomimo swoich rozmiarów, zdecydowanie nie jest psem kanapowym. To wulkan energii. Potrzebuje bardzo dużo różnorodnej aktywności, dlatego raczej nie będzie odpowiednim towarzyszem dla osoby starszej.
Schipperke może mieszkać w niewielkim mieszkaniu, jeżeli oczywiście będzie miał dostęp do zróżnicowanych form aktywności, takich jak trening agility. W domu z ogrodem może pełnić funkcję bardzo skutecznego stróża. Wprawdzie raczej nie wzbudzi w intruzie przerażenia, jednak z pewnością zawiadomi całą okolicę o jego obecności.
Schipperke to pies podatny na szkolenia i, tak jak większość owczarków, lubią się uczyć. Potrzebują bezustannego rozwoju.
Schipperke – ciekawostki
- Niektóre schipperke rodzą się bez ogona.
- W średniowiecznych podaniach zachował się, jako wcielenie diabła, opis psa podobnego do schipperke.
- Schipperke były psami towarzyszącymi belgijskim szewcom. Co jakiś czas organizowali oni specyficzne wystawy psów, podczas których ocenie podlegały uszyte przez szewców obroże.
Dopiero niedawno w kraju pojawiły się psy rasy schipperke. Cena za szczeniaka jest wysoka, bo to czworonogi rzadko spotykane. Mimo wszystko ich bardzo duża inteligencja, chęć do pracy i przywiązanie do opiekuna sprawiają, że jest to doskonały pies dla osób, które nie chcą lub nie mogą zamieszkać z dużym owczarkiem.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 83/20.01.2010, https://www.zkwp.pl/wzorce/83.pdf, wersja polska: grudzień 2010, data publikacji obowiązującej wersji wzorca: 28.07.2009.