Welsh corgi cardigan często mylony jest ze swoim kuzynem, corgi pembroke. W istocie jest to jednak rasa nie tylko starsza, ale także posiadająca zupełnie inne usposobienie. Z natury nieufny w stosunku do obcych, kiedy już się do nich przekona, bardzo wylewnie okazuje swoje uczucia. Wbrew swoim niewielkim rozmiarom potrzebuje dużej ilości ruchu. Lubi długie spacery i dobrze radzi sobie w psich sportach. Poznaj bliżej tego niezwykłego zwierzaka! 

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 40 cm
masa ciała: suki od 11 do 15 kg; psy od 14 do 17 kg
Szatasierść: do średnio długiej, prosta, twarda, nieprzemakalny podszerstek
maść: blue merle, pręgowana, śniada, ruda, trójbarwna z pręgowanym podpalaniem lub rudym podpalaniem
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterinteligentny, opanowany, czujny, żywy

Cardigan welsh corgi – wygląd

Welsh corgi cardigan jeden leży w ogrodzie

Welsh corgi cardigan to solidnie zbudowany pies o charakterystycznej, nieco wydłużonej sylwetce. Zwierzak jest krępy, a jego głowa kształtem przypomina lisią. Także ogon jest nieco podobny do lisiej kity. Z drugiej strony przedłużony tułów przechodzi w krótką szyję. Uwagę przyciągają duże stojące uszy o zaokrąglonych końcach. Oczy cardigan welsh corgi są ciemne, ale w umaszczeniu blue merle dopuszczalna jest niebieska barwa.

Cardigan welsh corgi osiąga w kłębie wysokość około 40 centymetrów. Waga nie została umieszczona we wzorcu, ponieważ ważniejsze od niej są proporcje ciała psa.

Umaszczenie i szata – cardigan welsh corgi

Szata może być krótka lub średnio długa. Włos okrywowy jest twardy i prosty, a podszerstek – bardzo gęsty. Sierść w całości powinna chronić ciało psa przed wilgocią. Wzorzec dopuszcza następujące maści:

  • blue merle;
  • pręgowaną;
  • rudą;
  • trikolor z rudym pręgowaniem;
  • trikolor z pręgowanym podpalaniem;
  • śniadą.
cardigan welsh corgi leży na białym tle

Dopuszczalne są białe znaczenia na:

  • klatce piersiowej;
  • głowie;
  • szyi;
  • łapach;
  • nogach;
  • brzuchu;
  • końcówce ogona.

Ważne jest to, aby biel nie dominowała ani na tułowiu, ani na głowie. Nie powinna także w żadnym razie otaczać oczu. 

Welsh corgi cardigan a corgi pembroke

Dla wielu osób bardzo istotne jest to, czym dokładnie welsh corgi cardigan różni się od bardziej popularnego kuzyna pembroke. Cardigany występują w bardziej zróżnicowanym umaszczeniu. Są także nieco dłuższe i mają większe uszy. Część psów rodzi się ze szczątkowym ogonem, co jest niedopuszczalne we wzorcu rasy pembroke. 

Welsh corgi cardigan – temperament i charakter

Welsh corgi cardigan sprawia wrażenie niewielkiego pieska. Jest to efekt wizualny jego krótkich łapek. Jeżeli jednak spojrzysz szerzej na tego czworonoga, zdasz sobie sprawę, że są to tylko pozory. Zarówno głowa, jak i tułów mogłyby z powodzeniem należeć do dużo większego zwierzaka. Cardigan welsh corgi wydaje się doskonale zdawać sobie z tego sprawę. Pod względem charakteru i temperamentu zdecydowanie jest duży pies w niewielkim ciele.

cardigan welsh corgi dwa psy na spacerze

Welsh corgi cardigan – aktywność

Nie daj się zwieść. Słodka i urocza powierzchowność kryje nieskończone pokłady temperamentu i… uporu. Corgi od samego początku były psami użytkowymi pracującymi. Chociaż obecnie są przede wszystkim towarzyszami rodziny, w żadnym wypadku nie utraciły swojego zamiłowania do pracy. Chętnie angażują się w ćwiczenia i uwielbiają mieć coś do roboty. 

Wbrew pozorom są to idealne zwierzęta dla aktywnej rodziny. Krótkie łapki nie przeszkadzają im w odbywaniu długich wycieczek. Chętnie aportują, biegają i doskonale radzą sobie na torze agility. Ze względu na budowę ciała raczej nie zaleca się trenowania z nimi frisbee. 

Welsh corgi cardigan – czy to pies rodzinny?

Z uwagi na temperament welsh corgi cardigan to świetny pies rodzinny. Ma dużo cierpliwości do dzieci, a swojego przewodnika darzy ogromnym uczuciem. Tak jak większość psów z pasterską przeszłością, ma jednak dystans do obcych. W okresie socjalizacji warto przedstawiać go nowym osobom i normalizować sytuacje, które mogą spotykać go w dorosłym życiu. W przeciwnym razie może stać się lękowy. 

Welsh corgi cardigan szczeniak

Szkolenie welsh corgi cardigan

Welsh corgi cardigan jest niezwykle inteligentnym psiakiem. Czy to oznacza, że jego szkolenie jest bezproblemowe? Nie do końca. Przedstawiciele tej rasy cechują się bowiem ogromnym uporem, który sprawia, że skłonienie ich do posłuszeństwa może być dużym wyzwaniem. Z pewnością taki pies będzie próbował stawiać na swoim, dlatego szkolenie należy rozpocząć jak najwcześniej. Podstawowe posłuszeństwo pozwoli ci uniknąć złych nawyków, które w przyszłości trudno wyeliminować. 

Cardigan a pembroke – różnice w charakterze

Czy istnieją jakieś różnice charakterologiczne między cardiganem a pembroke? Zdecydowanie. Cardigan welsh corgi są dosyć nieufne w stosunku do obcych. Przywiązują się do swojego człowieka i to jego traktują jako centrum wszechświata. Pembroke z kolei jest otwarty na wszystkich i nawet do obcych odnosi się z ogromną dozą radości i ciepła. 

cardigan welsh corgi leży na trawie

Cardigan welsh corgi – zdrowie

Welsh corgi cardigan słynie ze swojej długowieczności. Psy tej rasy niekiedy dożywają nawet siedemnastego roku życia! Czy to oznacza, że są to psy odporne, które w ogóle nie chorują? 

Rzeczywiście, zazwyczaj cardigany są zdrowymi psami. Istnieje jednak kilka chorób genetycznych, na które narażone są nieco bardziej niż inne rasy. Są to przede wszystkim:

  • postępowy zanik siatkówki (PRA);
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • dysplazja stawów łokciowych;
  • niedoczynność tarczycy;
  • zaćma;
  • mielopatia zwyrodnieniowa.

W miarę, jak cardigan dojrzewa, jego kończyny osiągają charakterystyczny dla tej rasy kształt. Skręcają się finalnie w okolicach szóstego, siódmego miesiąca życia. W tym okresie trzeba szczególnie dbać o stawy, ponieważ mogą pojawiać się bóle, które będą skutkowały tym, że pies zacznie kuleć. Jest to przejściowa sytuacja, jednak należy robić wszystko, aby załagodzić jej przebieg. 

Tak jak większość ras mniejszych ras welsh corgi cardigan rośnie do dwunastego miesiąca życia. W tym czasie warto włączyć do diety suplementy chroniące stawy. Jeżeli planujesz uprawiać z corgi psie sporty, z treningami zaczekaj do pierwszych urodzin. Zaleca się także wykonanie kontrolnych prześwietleń łokci i stawów biodrowych. 

Cardigan welsh corgi – pielęgnacja

Corgi welsh cardigan nie jest psem szczególnie wymagającym w kontekście pielęgnacji. Posiada gęsty i wełnisty podszerstek, dlatego wymaga częstego wyczesywania. Pies linieje dwa razy w roku – szczególnie intensywnie na wiosnę. W tym czasie konieczne jest częstsze czesanie, w przeciwnym razie możesz spodziewać się mnóstwo włosów w całym mieszkaniu.

Cardigan welsh corgi stoi przed zamkiem

Na szczególną uwagę zasługują uszy tego psiaka. Mają one tendencję do brudzenia się, co może skutkować infekcjami. Trzeba więc regularnie je kontrolować i w razie potrzeby dokładnie czyścić. 

Cardigan welsh corgi a problem nadwagi

Bardzo dużym problemem tej rasy jest nadwaga. Cardigan welsh corgi to psy o ogromnym apetycie. Przy braku odpowiedniej ilości ruchu oraz niedbałym żywieniu bardzo szybko zamieniają się w beczki na krótkich łapkach. Ze względu na budowę kończyn i kręgosłupa, nadwaga jest dla nich skrajnie niebezpieczna, dlatego nie wolno do niej dopuścić. Kluczem jest zrównoważone żywienie, niedokarmianie psa ludzkim jedzeniem oraz aktywność dostosowana do potrzeb rasy. 

Welsh corgi cardigan – hodowla

Welsh corgi cardigan to rasa uznawana oficjalnie przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Jeżeli więc planujesz zakup szczeniaka, szukaj wyłącznie hodowli, które zarejestrowane są w Związku Kynologicznym w Polsce. ZKwP to jedyna organizacja, która w naszym kraju ma prawo do wystawiania rodowodów FCI

Cardigan welsh corgi nie jest rasą szczególnie popularną w naszym kraju. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się corgi pembroke. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku, że psa trzeba sprowadzać z zagranicy. W Polsce funkcjonuje kilka hodowli, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie opinii miłośników rasy, którzy najlepiej wiedzą, do kogo zwrócić się w poszukiwaniu szczeniaka. 

cardigan welsh corgi patrzy w obiektyw

Warto uzbroić się w cierpliwość. Hodowli jest relatywnie niewiele, dlatego na szczeniaka można czekać nawet przez kilka miesięcy. Dodatkowo możliwa będzie konieczność przejechania po pieska nawet kilkuset kilometrów. Właśnie dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana. 

Pamiętaj, żeby w żadnym wypadku nie kupować psa z niesprawdzonego źródła. Aby mieć pewność, że będzie on zgodny ze wzorcem rasy, konieczny jest rodowód. To nie kwestia snobizmu, a troski o zdrowie psa i etyczne rozmnażanie rasy. 

Welsh corgi cardigan – cena

W przypadku rasy welsh corgi cardigan cena za szczeniaka wynosi obecnie od 6 do 7 tysięcy złotych. Jest to stosunkowo wysoka kwota, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że corgi są rasą trudną w hodowli. Specyficzna budowa ciała i narządów rodnych sprawia, że samo krycie często sprawia problemy. Skomplikowane są także porody, które często nie mogą odbywać się naturalnie. Wszystkie te kwestie wpływają na koszt hodowli cardigan welsh corgi. Cena za szczeniaka również przez to wzrasta.

Cardigan welsh corgi – historia rasy

Przodkowie cardiganów najprawdopodobniej przybyli na Wyspy Brytyjskie razem z plemionami Celtów. Pochodzą więc z terenów dzisiejszej Szwecji, gdzie pierwotnie pełniły funkcje psów pasterskich. Wydłużone pieski z charakterystycznymi krótkimi nogami bardzo szybko stały się niezwykle istotnym elementem walijskiej kultury rolniczej. Były niezwykle wszechstronne – inteligentne, silne i bardzo sympatyczne. 

Cardigan welsh corgi jako pies do wszystkiego

Welsh corgi cardigan leży w domu

Corgi z początku pomagały przeprowadzić bydło na wielkie pastwiska. Wymagało to dużej zwinności i dobrej kondycji, którą te psy się wykazywały. Ich metoda zaganiania polegała na podgryzaniu bydła w pęciny. Niski wzrost oraz doskonały refleks sprawiały, że corgi świetnie unikały krowich kopniaków i mogły skutecznie wykonywać swoją pracę. 

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów corgi były także doskonałymi psami obronnymi. Nie tylko stróżowały w obejściu, ale także chroniły wieśniaków, którzy wracali z targów lub pól przez niebezpieczne lasy. Odpędzały lisy z kurnika, dyscyplinowały niesforne bydło, a dodatkowo chętnie bawiły się z dziećmi. Można więc śmiało uznać, że były to psy do wszystkiego. 

Cardigan welsh corgi przez wieki służył w obejściach w rejonie walijskiego hrabstwa Cardiganshire. Był to obszar prawie całkowicie odcięty od świata, dlatego psy te przetrwały w praktycznie niezmienionej formie. Były niezwykle cenione przez gospodarzy, a za ich skrzywdzenie groziły wysokie kary finansowe. 

Wzorzec rasy cardigan welsh corgi

Cardigany brały udział w walijskich wystawach psów pasterskich, jednak nie miały one wiele wspólnego z profesjonalną kynologią. Ta sytuacja zmieniła się dopiero w początkach XX wieku. Zbiegło się to ze zmianami gospodarczymi, które przyniosły zmiany w sektorze rolnictwa. Psy przestały być tak potrzebne, dlatego coraz częściej hodowane były jako towarzysze rodziny. 

cardigan welsh corgi szczeniak w pozycji wystawowej

W latach dwudziestych rasa zaczęła być oceniana zgodnie z regułami brytyjskiego Kennel Clubu. Powołano wówczas także klub miłośników rasy, który troszczył się o zachowanie konkretnego wzorca. W tym okresie wszystkie psy w typie corgi były uznawane za jedną rasę. 

Dopiero w latach trzydziestych zdecydowano, że różnice anatomiczne między poszczególnymi liniami są tak duże, że trzeba rozdzielić je na dwie odrębne rasy. Właśnie w ten sposób w 1934 roku z welsh corgi cardigan wyodrębniono welsh corgi pembroke. 

Cardigan a pembroke corgi

Cardigany to starsi kuzyni pembroke, jednak rasa ta jest o wiele mniej popularna. Być może ma na to wpływ fakt, że to pembroke jest uwielbiany przez brytyjską rodzinę królewską, szczególnie zaś przez królową Elżbietę II. Welsh corgi cardigan to psy o nieco innym charakterze. Są zdecydowanie bardziej nieufne i potrzebują trochę więcej czasu na przełamanie lodów i otworzenie się na nowego człowieka. 

W Polsce welsh corgi cardigan nie jest rasą szczególnie popularną, jednak co jakiś czas w hodowlach przychodzą na świat nowe mioty.

Cardigan welsh corgi – dla kogo?

Welsh corgi cardigan to rasa, która bardzo dobrze nadaje się dla rodzin z dziećmi. Zwierzęta te bezgranicznie przywiązują się do swoich opiekunów. Uwielbiają się bawić i są bardzo cierpliwe i czułe w stosunku do dzieci. Ich inteligencja i energia sprawiają, że świetnie odnajdują się w każdej sytuacji i chętnie biorą udział w życiu rodzinnym. 

cardigan welsh corgi szczeniaki bawią się

Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie nie są to psy kanapowe. Welsh corgi cardigan nazywane są także owczarkami walijskimi. Chociaż od wielu lat służą niemal wyłącznie za psy towarzyszące, to w głębi serca są pełnokrwistymi psami pasterskimi. Uwielbiają nowe zadanie i świetnie czują się w pracy. Są to więc psy dla aktywnych rodzin. Cardigan, pomimo krótkich nóżek, jest w stanie pokonać długą trasę liczącą nawet kilkanaście kilometrów. Chętnie bierze udział w zawodach agility na torach dostosowanych do mniejszych ras. 

Ze względu na swój upór i silny charakter cardigan potrzebuje opiekuna, który jest gotowy szkolić go już od szczeniaka. Psu trzeba bardzo wyraźnie wpoić zasady panujące w domu oraz podstawowe posłuszeństwo. W przeciwnym razie szybko wejdzie ci na głowę. 

Cardigan welsh corgi – zdjęcia

Welsh corgi cardigan – ciekawostki 

Słowo „corgi” może wywodzić się od dwóch celtyckich słów – „cor”, czyli „karzeł” oraz „gi”, czyli „pies”. Dokładna etymologia nazwy nie jest jednak znana. 

Welsh corgi cardigan jest bliżej spokrewniony z jamnikiem, natomiast pembroke – ze szpicem.

Welsh corgi cardigan dwa leżą nad wodą

Welsh corgi cardigan to doskonały pies rodzinny, którego temperament zdecydowanie przerasta rozmiar ciała. Warto traktować go nie jak kanapowca, ale pełnoprawnego owczarka, który lubi pracować i potrzebuje ciągłych wyzwań. Dobrze sprawdza się w roli stróża i kocha dzieci, dlatego chętnie wybierany jest przez młode rodziny.

Bibliografia

Wzorzec: FCI 38, 07.02.2017/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/38.pdf, tłumaczenie z języka angielskiego Magdalena Zalewska 2017, rewizja lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 30.10.2016.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.