Średnie rasy psów to wybór dla wszystkich osób, które nie mogą pozwolić sobie na życie z psim olbrzymem, a jednocześnie nie chcą ograniczać się tylko do małych piesków. Ta grupa zwierząt jest jednak niezwykle zróżnicowana, więc czasami trudno wybrać rasę idealną dla siebie. Przychodząc ci z pomocą, przygotowaliśmy ranking dziesięciu psów ras średnich, które doskonale nadają się na towarzyszy dla osób o różnym stylu życia. 

Owczarek szkocki collie

Owczarek szkocki to pies pasterski, który wywodzi się z Wysp Brytyjskich. Znacznie bardziej popularna jest długowłosa wersja tej rasy, jednak bez problemu możesz wejść w posiadanie także krótkowłosego collie

Psy tej rasy świetnie sprawdzają się jako zwierzaki do towarzystwa. Są niezwykle bystre i uwielbiają spędzać czas ze swoją rodziną. Z natury są dosyć spokojne i bardzo inteligentne. Ich szkolenie to zazwyczaj prawdziwa przyjemność, szczególnie jeśli zaczniemy je wcześnie – najlepiej w momencie, kiedy piesek trafi do nowego domu. 

Collie świetnie odnajdzie się zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem. Potrzebuje jednak bliskości i stałego kontaktu z rodziną. Zdecydowanie nie nadaje się na psa do kojca, jednak może mieszkać zarówno z dziećmi, jak i z osobą starszą. 

rasy psów średnich - owczarek szkocki collie

Cocker spaniel

Cocker spaniele to średnie psy, które zostały ukształtowane w celach myśliwskich – konkretnie do polowania na ptactwo. Doskonały węch uzupełniały charakterystyczne długie uszy, które miały za zadanie „zamiatać” napotkane po drodze zapachy do psiego nosa.

Obecnie cocker spaniele to psy przede wszystkim do towarzystwa. Nie utraciły swojego myśliwskiego instynktu, dlatego w miejscach o dużym natężeniu ruchu warto trzymać je na smyczy. Mimo wszystko są to jedne z najmniej skłonnych do ucieczek psów myśliwskich. 

Na co dzień są żywe i bardzo kontaktowe. Uwielbiają towarzystwo swojej rodziny i wszystkich jej członków darzą jednakowym uczuciem. Z powodzeniem mogą mieszkać w bloku, jednak potrzebują aktywnych i zróżnicowanych spacerów. Raz na jakiś czas warto wybrać się z nimi na łąki lub do lasu. 

rasy psów średnich - cocker spaniel

Beagle

Beagle to średni pies myśliwski, który doskonale czuje się nawet w dużych rodzinach. Uwielbia towarzystwo – zarówno ludzi, jak i innych psów. Ta rasa to doskonały wybór dla aktywnych osób, które lubią długie spacery i zabawę. Beagle’owi warto zapewniać aktywności, które zaspokoją jego naturalne potrzeby – dobrze sprawdzą się na przykład maty węchowe. 

Psy tej rasy mają niezależną naturę. Właściwie prowadzone nie powinny być jednak nieposłuszne ani niegrzeczne. Ich szkolenie wymaga konsekwencji, łagodności i motywacji po obydwu stronach. Zwierzak ten zazwyczaj chętnie się uczy. Wzorcowo powinien być odważny i otwarty, a lękliwość u tej rasy uznawana jest za wadę. Oprócz dobrego rodowodu potrzebna jest jednak także właściwa socjalizacja.

Beagle słyną ze swojej szczekliwości, dlatego raczej nie sprawdzą się w domu miłośnika ciszy i spokoju.

rasy psów średnich - beagle

Owczarek australijski 

Owczarki australijskie to niezwykle inteligentne i przyjazne, chociaż jednocześnie bardzo wymagające psy średnie. Będą świetnym wyborem dla osoby aktywnej, która lubi i chce pracować z psem. Doskonale sprawdzają się w psich sportach i są niezwykle pojętne. 

Australijczyki to niezwykle oddani kompani, którzy uwielbiają swoją rodzinę i chętnie spędzają z nią czas. Pamiętaj jednak, że zwykła aktywność czy nawet długie spacery to dla nich za mało – potrzebują wyzwań i ciągłej nauki, dlatego świetnie sprawdzają się także w rolach psów użytkowych. Agility, frisbee, obedience to dziedziny, w których czują się naprawdę świetnie. 

Jeżeli zdecydujesz się na tę rasę, musisz pamiętać, że są to zwierzaki głośne i… bardzo włochate. Opiekunowie australijczyków są zgodni – ich włosy są wszędzie: od kanapy po zamknięty jogurt. 

rasy psów średnich - owczarek australijski

Shar pei

Shar peie to psy średniej wielkości, obok których trudno przejść obojętnie. Uwagę zwraca przede wszystkim ich pomarszczony pysk oraz niebieski język. Chociaż obcym osobom mogą wydawać się dosyć wyniosłe, zazwyczaj w stosunku do swojej rodziny są bardzo czułe. 

Pies rasy shar pei zazwyczaj nie wykazuje się zamiłowaniem do szalonej zabawy. Mimo wszystko wiele osobników bardzo lubi różnorodne aktywności ze swoim opiekunem. Shar pei jest prawdziwą oazą spokoju, właśnie dlatego przez niektórych bywa postrzegany jako pies chłodny i zdystansowany. W istocie jest jednak bardzo przyjazny i inteligentny, chociaż sam rzadko inicjuje kontakt z obcymi. 

Szkolenie shar peia wymaga konsekwencji i łagodności. Jest to pies bardzo inteligentny i pojętny. Kocha swoją rodzinę, jednak w stosunku do innych zwierząt wykazuje dystans. Dobrze sprawdzi się jako psi jedynak. 

rasy psów średnich - shar pei

Chow chow

Chow chow nie jest psem, który świetnie sprawdzi się jako wesoły towarzysz rodziny. To rasa psów średnich, które mają bardzo spokojny i wyważony styl życia a w stosunku do ludzi są z natury raczej chłodne. Wrodzona cierpliwość i silny temperament sprawiają, że doskonale sprawdzają się jako psy obronne.

Chow chow przypomina nieco małego lwa, dlatego u wielu przyszłych psich opiekunów budzi prawdziwy zachwyt. Warto jednak pamiętać, że jest to zwierzak wymagający i stosunkowo trudny w szkoleniu. Nie będzie więc dobrym wyborem dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w wychowywaniu psa. 

Pies tej rasy świetnie sprawdzi się w domu osoby, która pragnie mieć u swojego boku spokojnego i jednocześnie nieco zdystansowanego przyjaciela.

rasy psów średnich - chow chow

American staffordshire terrier 

Zarówno muskularna budowa ciała, jak i skomplikowana przeszłość sprawiają, że amstaff ma opinię groźnego zwierzaka. Tymczasem te średnie psy są wesołymi i bardzo przyjacielskimi towarzyszami. Wymagają jednak konsekwentnego wychowania. 

Psy tej rasy są energiczne i uwielbiają spędzać czas ze swoją rodziną. Ich charakter jest jednak uzależniony w dużej mierze od sposobu wychowania. Są bardzo inteligentne – szybko i chętnie się uczą. Szkolenie powinno jednak być rozpoczęte wcześnie i odznaczać się konsekwencją. Niezależność i upór amstaffa mogą w przeciwnym razie szybko dać o sobie znać. 

Ten średni pies będzie dobrym towarzyszem dla dzieci, które stanowią dla niego idealnych partnerów do zabaw. Wszystkie interakcje powinny jednak odbywać się w towarzystwie rodziców.

rasy psów średnich - american staffordshire terrier

Sznaucer standardowy

Sznaucer standardowy, zwany także średnim, to wierny, inteligentny i bardzo żywy pies. Uchodzi za nieco bardziej żywego niż jego olbrzymi kuzyn, a jednocześnie bardziej zrównoważonego od miniaturek.

Ten średni pies uwielbia ruch i aktywność na świeżym powietrzu. Jeżeli jego energia zostanie odpowiednio spożytkowana, w domu będzie spokojnym i bardzo grzecznym psem. 

Sznaucery standardowe to bardzo inteligentne zwierzęta, którym jednak nie sposób odmówić uporu i temperamentu. Z natury są to psy obronne, które są nieco zdystansowane w stosunku do obcych. Głośno informują o przybyciu niepożądanego gościa, jednak w żadnym wypadku nie powinny być agresywne. 

Sznaucer średni to doskonały towarzysz rodziny. Bardzo rzadko choruje i uchodzi za długowiecznego.

rasy psów średnich - sznaucer standardowy

Cardigan welsh corgi

Cardigan Welsh corgi to niezwykle temperamentny pies, który z pozoru może sprawiać wrażenie nieco zdystansowanego i chłodnego. Wynika to z tego, że jest z natury nieufny. Przy bliższym poznaniu łatwo jednak zauważyć, że w istocie jest to zwierzak niezwykle sympatyczny, który wszystkich obdarza wylewnymi uczuciami.

Corgi jest psem, który świetnie poradzi sobie zarówno w małym mieszkaniu, jak i w dużym domu. Należy jednak mieć na uwadze, że psy tej rasy bardzo mocno linieją. Właśnie dlatego ich krótka z pozoru sierść wymaga regularnego wyczesywania. W przeciwnym razie możesz spodziewać się mnóstwa włosów nie tylko na meblach, ale dosłownie w każdym innym miejscu. 

Psy tej rasy są doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Swoją rodzinę darzą ogromnym uczuciem i kochają wszystkich jej członków tak samo wielką miłością. Warto także zaznaczyć, że corgi nie należą do cichych psów.

rasy psów średnich - cardigan welsh corgi

Bearded collie 

Bearded collie to sprawdzony pies pasterski, który obecnie traktowany jest przede wszystkim jako towarzysz rodziny. Chociaż w naszym kraju rasa ta nie jest szczególnie popularna, to ten średni pies świetnie sprawdzi się w każdym domu. 

Nazwa rasy nawiązuje do charakterystycznej brody, która zdobi pysk psa. Tę rasę cechuje ogromne przywiązanie do człowieka. Brodate collie kochają nie tylko swoją rodzinę. Ciepłym uczuciem darzą wszystkich członków najbliższego otoczenia – jeżeli tylko ich opiekun również okazuje im sympatię. 

Jeżeli rozważasz zakup szczeniaka tej rasy, pamiętaj, że bearded collie z powodzeniem może mieszkać w bloku. Jednak nawet dom z dużym ogrodem nie zapewni mu odpowiedniej dawki ruchu. To pies idealny do sportów – świetnie sprawdzi się zarówno w agility, jak i na zawodach frisbee. Pamiętaj jednak, że treningi można rozpoczynać dopiero z psami, które ukończyły pierwszy rok życia. 

Szkolenie psa tej rasy to prawdziwa przyjemność, należy jednak zaczynać je odpowiednio wcześnie. 

rasy psów średnich - bearded collie

Rasy psów średnich – jaką wybrać?

Rozmiar psa jest istotny szczególnie w momencie, kiedy dysponujemy niewielką przestrzenią. Warto jednak pamiętać, że każdy pies, niezależnie od wielkości, potrzebuje spacerów i aktywności poza swoim miejscem zamieszkania. Jeżeli aktywność na powietrzu i zabawa przebiegają w odpowiedniej intensywności, nawet spory pies może mieszkać w niewielkim mieszkaniu. 

Pamiętaj, aby dobierać temperament zwierzaka do swojego stylu życia. W rodzinach z dziećmi najlepiej sprawdzą się owczarki, corgi albo shar peie. Spokojna osoba, która ceni sobie bezpieczeństwo i umiarkowaną aktywność będzie czuła się świetnie w towarzystwie chow chowa.

Średnie rasy psów są bardzo różnorodne, dlatego każdy z pewnością znajdzie taką, która najlepiej będzie pasowała do jego stylu życia i potrzeb. Dobrym rozwiązaniem może być także adopcja średniej wielkości kundelka.

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.