Psy są najbardziej zróżnicowanym gatunkiem na świecie. Istnieją jednak bliźniacze rasy, które trudno odróżnić. O wszystkim bowiem decydują nieraz dosłownie detale! Mały, długouchy piesek to cavalier king charles spaniel, a king charles spaniel…?

Cavalier king charles spaniel i king charles spaniel – historia

Historia tych ras sięga dynastii Stuartów. Małe, łagodne spaniele były jej ulubieńcami. W 1945 roku brytyjski Kennel Club rozróżnił dwie rasy tych uroczych piesków. Czystą angielską rasą jest cavalier king charles spaniel, a king charles spaniel – jej młodszą „bliźniaczką”. Wyodrębniła się wskutek kojarzeń cavalierów z mopsami i pekińczykami w XVIII i XIX wieku.

Cavalier king charles spaniel a king charles spaniel – podobieństwa

Cavalier king charles spaniel a king charles spaniel - podobieństwa

Na pierwszy rzut oka obie te małe rasy mogą wydawać się nie do odróżnienia. Obie pokryte są jedwabistą, prostą lub lekko falistą sierścią. Wzorce obu piesków dopuszczają te same umaszczenia:

  • ruby – jednolite, kasztanowo-rude;
  • blenheim – białe w kasztanowe łaty;
  • tricolor;
  • czarne-podpalane.

Zarówno king charles spaniel, jak i cavalier mają zaokrągloną głowę o łagodnym wyrazie. Zdobią ją obficie owłosione, typowe dla spanieli uszy. Jak więc je odróżnić?

Jak je odróżnić?

Istnieją jednak pewne cechy, dzięki którym bardzo łatwo odróżnisz cavaliera od king charles spaniela. Oto one:

  • kształt głowy: u king charles spaniela jest bardziej wypukła, niż u cavaliera;
  • długość kufy: dłuższą ma cavalier king charles spaniel, a king charles spaniel odziedziczył skróconą po swych chińskich przodkach;
  • wielkość: cavalier może ważyć 8 kg, podczas gdy king charles spaniel do około 6 kg.

Dodatkowo ciekawostką jest, że king charles spaniel ma unikalną cechę – bardzo często przedstawiciele rasy mają zrośnięte dwa palce przednich łapek.

Cavalier king charles spaniel a king charles spaniel – charaktery

Hodowane od wieków jako psy do towarzystwa, obie rasy są niekłopotliwymi towarzyszami. To znakomit wybór na pierwszego psa, również dla osób starszych. Dobrze dogadują się z dziećmi, są bardzo cierpliwe. Pamiętaj, że kontakty psa z dzieckiem zawsze muszą odbywać się pod kontrolą. Lubią ruch i potrzebują go jak wszystkie psy, ale nie są bardzo wymagające pod tym względem. Różnica między nimi tkwi w podejściu do nieznanych osób. Bardziej otwarty jest cavalier king charles spaniel, a king charles spaniel z początku bywa raczej powściągliwy. 

Oba pieski są doskonałymi towarzyszami nawet dla osób z bardzo małym doświadczeniem z psami. Aktualnie coraz bardziej doceniany jest cavalier king charles spaniel. A king charles spaniel? Zawsze ma szansę podbić serca miłośników ras brachycefalicznych. Tym bardziej, że rzadko choruje.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.