Dzieci uwielbiają rozmaite zwierzęta, dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że chcą mieć swojego czworonoga. Warto wybrać dla dziecka takiego psa, który faktycznie ceni sobie kontakt z maluchami. To jednak nie wszystko – pies to żywe stworzenie, które wymaga codziennej opieki, a ta spoczywać będzie na twoich barkach. Sprawdź, jakie są najłagodniejsze psy dla dziecka i czym kierować się przy ich wyborze.

Najłagodniejsze psy dla dziecka – o czym pamiętać przy wyborze?

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę to, że nawet najłagodniejsze psy dla dziecka będą nadal twoją odpowiedzialnością. Z tego powodu nie kieruj się wyłącznie zdaniem twojego dziecka, ale poczytaj wcześniej o psie tej rasy, która mu się podoba. Może się okazać, że jego usposobienie wcale nie jest takie łagodne albo zwierzę potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, a ty nie możesz mu jej zapewnić. Postaraj się psa wybrać na podstawie tego, co realistycznie możesz mu zagwarantować. Pamiętaj, że to nie zabawka – twój pupil stanie się nowym członkiem rodziny.

Kto jest odpowiedzialny za psa?

Kolejną kwestią są obowiązki związane z opieką nad psem. Choć dzieci muszą uczyć się odpowiedzialności, to nie powinny tego robić kosztem pieska. To ty, jako dorosły opiekun, jesteś odpowiedzialny za spędzanie czasu na spacerach z psem, a także dbanie o jego sierść czy zapewnianie mu sporej dawki ruchu. Dzieci nie powinny wychodzić same na spacer z psem, zwłaszcza jeśli mają mniej niż 16 lat, a dodatkowo towarzyszy im duży pies. To stwarza zagrożenie zarówno dla nich, pupila, jak i dla całego otoczenia.

Dlaczego mały pies to zły wybór dla małego dziecka?

Wiele osób powtarza, że najlepsze psy dla dzieci to przedstawiciele małych ras. Tymczasem nie są to często wcale najłagodniejsze psy dla dziecka. Wręcz przeciwnie – większe rasy są pewniejsze w kontaktach z maluchami, bo nie czują się zagrożone. Z kolei małe rasy psów często są przez dzieci noszone, przekładane z miejsca na miejsce czy boleśnie łapane. W takiej sytuacji, do której w ogóle nie powinieneś dopuszczać, instynkt podpowiada psom i kotom, aby się bronić. Nie możesz ich za to winić, bo jedynym winnym jest pełnoletni opiekun, który dopuścił do takiej sytuacji. Zanim wybierzesz psa danej rasy, dowiedz się, czy twoje dziecko nie zrobi mu – celowo lub przypadkowo – krzywdy. Dotyczy to takich ras jak:

Krótko mówiąc, wybierając psa dla rodziny, nie decyduj się na rasy miniaturowe.

Co oznacza pies dla dziecka?

Warto zaznaczyć jeszcze przed prezentacją ras, że idealny pies dla dziecka nie istnieje. Nawet najłagodniejsze psy dla dziecka mogą zamienić się w zwierzęta agresywne i lękliwe, jeśli zaniedbasz ich socjalizację. Pamiętaj, że nawet spokojny pies ma swoje granice wytrzymałości i cierpliwości. Nigdy nie pozwalaj dziecku ich przekraczać, aby towarzysz nie musiał bronić się warczeniem czy zębami. Pies łagodny dla dziecka to taki, nad którego reakcją z ludzkim maluchem czuwa dorosła, doświadczona, świadoma psich potrzeb osoba. Tylko w ten sposób – łagodnością, cierpliwością i zrozumieniem dla potrzeb obu stron – wychowasz idealnego psa rodzinnego.

Najłagodniejsze psy dla dziecka – spis ras

Jakie są rasy najłagodniejszych psów dla dzieci? Warto wziąć to pod uwagę, bo nie każdy pies czuje się dobrze w towarzystwie dziecka. Jaka rasa sprawdzi się lepiej? Oto nasz subiektywny spis najłagodniejszych psów dla dziecka!

Beagle

Beagle to przyjazny, inteligentny pies myśliwski. Dorosły przedstawiciel rasy waży ok. 15 kg i mierzy do 40 cm w kłębie. Jeśli jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, będzie to jeden z najłagodniejszych psów dla dziecka. Nie wymaga przy tym specjalnie skomplikowanych zabiegów związanych z pielęgnacją.

Nie wybieraj tej rasy dla dzieci, jeśli nie jesteś w stanie zapewnić jej regularnych, długich spacerów, a także aktywności umysłowych. W przeciwnym razie beagle będzie uciekał, a także niszczył w domu. Pamiętaj też, że niektóre rasy – w tym beagle – mają skłonność do tycia. Nie dopuszczaj więc do dokarmiania psa przez dziecko.

Berneński pies pasterski

Jeśli chodzi o psy przyjazne dzieciom i całej rodzinie, berneński pies pasterski nie ma sobie równych. To duży pies, którego waga dochodzi do 60 kg, a wysokość w kłębie do 70 cm. Jednocześnie jest to jeden z najłagodniejszych psów dla dziecka, jeśli tylko jest odpowiednio prowadzony i ma zapewniony pozytywny kontakt z człowiekiem. Wymaga regularnego szczotkowania z uwagi na półdługą sierść.

Wybierając tego psa, weź pod uwagę wiek dziecka. Nawet jako szczeniak berneńczyk jest żywiołowy i dość duży. Z tego powodu może przypadkowo zrobić krzywdę maluchowi. Rasa ta narażona jest na szereg chorób, w tym skręt żołądka, dlatego wymaga regularnych wizyt u lekarza weterynarii.

Bichon frise

To jeden z lepszych piesków dla dziecka. Bichon frise to przedstawiciel małej rasy, który dorasta do 30 cm w kłębie i 6 kg. Jest więc dostatecznie duży, aby dobrze czuć się w towarzystwie dzieci w wieku przedszkolnym. Te przyjazne psy stały się popularne jako zwierzęta towarzyszące.

Choć można uznać je za najłagodniejsze psy dla dziecka, trzeba pamiętać, że potrzebują regularnej pielęgnacji. W jej skład wchodzą czesanie, kąpiele, a także przycinanie sierści. Co więcej, bichon frise nie jest polecany alergikom, bo może silnie uczulać z uwagi na swoją kędzierzawą okrywę.

Buldog francuski

Ten łagodny pies dla dzieci jest cierpliwy, jak to przystało na molosa. Jest skory do zabawy, a przy okazji opiekuńczy. To najłagodniejsze psy dla dziecka, dodatkowo traktujące maluchy jako towarzyszy. Są nieduże – ważą do 14 kg i mierzą do 35 cm w kłębie. Jednocześnie nie mają dużych potrzeb związanych z pielęgnacją i ruchem.

Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze rasy psów dla dzieci mają swoje wady. W tym przypadku buldogi francuskie mogą dość poważnie chorować, co jest związany z brachycefaliczną budową czaszki.

Cavalier king charles spaniel

To nieduży spaniel, który liczy do 35 cm w kłębie i waży do 9 kg. Uważany jest za psa do towarzystwa. Jeśli zdecydujesz się go przygarnąć, musisz pamiętać o konieczności regularnej pielęgnacji sierści i higienie uszu oraz oczu. Co więcej, taki spaniel jest również dość wrażliwy pod względem zdrowia. Może cierpieć na rozmaite choroby, przede wszystkim związane z zaburzeniami pracy serca, co często znacznie skraca jego życie.

Labrador retriever

Choć uważane są często za najłagodniejsze psy dla dziecka, retrievery wiele ucierpiały na tym stereotypie. Pamiętaj, że labrador retriever to w rzeczywistości pies pracujący, myśliwski, aportujący z wody. Musisz zapewnić mu więc dawkę ruchu i zajęcie, aby nie był sfrustrowany. Labradory są dość niedelikatne, dlatego raczej nie nadają się dla zupełnie małych dzieci. Są jednak łatwe w pielęgnacji i stosunkowo przyjazne, a przy tym łatwe w ułożeniu. Jeśli się zdecydujesz na labradora, musisz zadbać o jego tuszę. Ci przedstawiciele dużej rasy mają skłonność do nadwagi, dlatego uważaj na to, ile twój pies je.

Nowofundland

Rasa rzadko spotykana, ale jednak jest to jeden z najłagodniejszych psów dla dziecka. Przedstawiciele tej rasy są bardzo duzi, bo liczą do 70 cm w kłębie i 70 kg masy ciała. Suczki są nieco mniejsze niż psy. Nowofundlandy słyną z przyjaznego, spokojnego charakteru. Są cierpliwe, a przy tym bardzo radosne. Pracują m.in. w ratownictwie i kochają wodę, dlatego musisz zapewnić im zajęcie zgodne z ich potrzebami. Pamiętaj, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji z uwagi na długą okrywę i skłonność do stanów zapalnych uszu.

Pudel

Czy pudle mogą być postrzegane jako najłagodniejsze psy dla dziecka? Najlepsze z pewnością będą pudle średnie, których wysokość w kłębie wynosi od 35 do 45 cm. Psy te są odpowiednio duże, aby nie czuć zagrożenia ze strony dzieci, a jednocześnie na tyle małe, że nie stanowią wyzwania, gdy trzeba je utrzymać. Pudle są niezwykle inteligentne, dlatego ich ułożenie jest z jednej strony łatwe, a z drugiej może stanowić wyzwanie dla osób, które nie obserwują zachowania psa i nie znają jego potrzeb.

Pudel średni to pies aktywny, sprawny, który lubi mieć zarówno ruch, jak i zajęcie umysłowe. Wymaga przy tym odpowiedniej pielęgnacji. Jego sierść to przerośnięty podszerstek, który wyrasta ponad włos okrywowy. Pudla trzeba nie tylko czesać, ale również kąpać i strzyc.

Staffordshire bull terrier

Choć wyglądają groźnie, mogą być uznawane za najłagodniejsze psy dla dziecka. W Wielkiej Brytanii, z której pochodzą, nazywane bywają wręcz psami-niańkami. Są przyjazne dla dzieci, kochają swoją rodzinę i wykazują wobec niej niezwykłą wręcz lojalność. Są średnich rozmiarów, bo ważą do 17 kg i mierzą do 40,5 cm w kłębie. Nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację czy żywienie.

Jednocześnie są to psy, które trzeba umieć ułożyć. Mogą być reaktywne, a nawet agresywne do innych zwierząt, jeśli nie zadbasz o ich socjalizację. Są też silne i potrzebują zajęcia umysłowego oraz dawki ruchu.

Wyżeł weimarski krótkowłosy

Ten niemiecki wyżeł jest wyjątkowo łatwy w ułożeniu, co wynika z jego nastawienia na człowieka. Jest przyjazny dla dzieci, zwłaszcza tych nieco starszych. Waży do 40 kg i mierzy do 70 cm w kłębie. Jednocześnie pamiętaj, że jest to pies myśliwski. Wymaga więc odpowiedniej dawki aktywności, a także zajęcia, które pozwoli mu spożytkować energię na coś, co nie jest ucieczkami za zwierzyną lub niszczeniem w domu.

Bez względu na to, które rasy uznasz za najłagodniejsze psy dla dziecka, nie zapominaj o ich potrzebach i tym, że to ty zawsze jesteś odpowiedzialny za ich realizację. Nawet bardzo zaangażowane w wychowanie psa dziecko nie jest w stanie zaopiekować się czworonogiem tak jak osoba dorosła. Nie ulegaj presji dziecka, jeśli wiesz, że nie masz czasu na psa. Po prostu się na niego nie decyduj – w końcu to żywa istota!

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.