Beagle jest dosyć popularnym psem, który często towarzyszy myśliwym. Jest zdrowy, odporny i bardzo wytrzymały. Uwielbia ruch i długie spacery. Psy te mogą być wspaniałymi towarzyszami dla całej rodziny. Warunkiem jest jednak szkolenie i odpowiednia socjalizacja. Bez nich pupil szybko zacznie sprawiać problemy. W jaki sposób postępować z tą rasą psów, aby ich uniknąć? Czytaj dalej!

Spis treści pokaż

Podstawowe informacje o rasie

👉 Rozmiarwysokość: 33–40 cm;
waga: ok. 15 kg
Szatasierść: krótka, ostra, z podszerstkiem
maść: trójbarwna; biała w łaty; cytrynowa, czerwona, płowa, czarna – wszystkie z białym; czysto biała
🐶 Charakterwesoły i żywy; niezależny, ma tendencje do włóczęgostwa; skłonny do zabaw; tolerancyjny wobec dzieci
❤️ Długość życia12–15 lat
infografika beagle

Beagle – opis rasy i wygląd

Jest to najmniejszy ogar, którego na polowaniach wykorzystuje się przede wszystkim do łapania niewielkiej zwierzyny. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to pies myśliwski, którego wyróżniają jednak niewielkie rozmiary. Wysokość w kłębie u suczek wynosi około 33 centymetrów, a u samców jest to około 41 centymetrów. Przedstawiciele tej rasy ważą od 12 do 18 kilogramów, w zależności od płci i cech osobniczych.  

beagle na trawie

Jak wygląda beagle?

To pies średniej wielkości. Silny grzbiet z szeroką klatką piersiową kończy się wysoko osadzonym szablastym ogonem. Uwagę przyciąga duża, ale proporcjonalna głowa osadzona na muskularnej i szerokiej szyi. Wiszące uszy pies ma nisko i są one zaokrąglone na końcach. Wizerunku dopełniają duże brązowe oczy w ciemnej oprawie. Możesz przekonać się, czy ten opis jest adekwatny i sprawdzić, jak wygląda beagle. Zdjęcia dorosłego psa wyszukasz w mgnieniu oka.

Beagle i jego umaszczenie

Psy te charakteryzują się bardzo krótką i przylegającą, ale gęstą sierścią. Najpopularniejsze umaszczenie to tricolor – biały z płowym i czarnym podpalaniem. Wzorzec dopuszcza jednak niemal każde ubarwienie, które zwyczajowo występuje u psów łowczych – z wyłączeniem wątrobianego. Zgodne ze wzorcem będą szczeniaki:

 • biało-czarne;
 • biało-rude;
 • biało-złote;
 • cętkowane (mottle);
 • zajęcze (hare pied). 

Dwie ostatnie kolorystyki występują najrzadziej. W każdym umaszczeniu konieczna jest biała końcówka ogona. 

Od Redakcji

Niezależnie od tego, jak bardzo podoba ci się szczeniaczek beagle, przeanalizuj dokładnie, czy będziesz w stanie sprostać jego wychowaniu i potrzebie aktywności. Dotyczy to również każdej innej rasy!

Beagle – charakter

Psy te są bardzo towarzyskie. Od zarania swoich dziejów te czworonogi polowały w sforze, dlatego uwielbiają towarzystwo swojej rodziny i nie najlepiej znoszą samotność. Bardzo chętnie spędzają czas w towarzystwie opiekuna, towarzysząc mu we wszelkich aktywnościach. Nie są może szalenie czułe, jednak nie odrzucają umiarkowanych pieszczot.

Pies beagle a dzieci

Pies beagle i dziecko

Pies beagle a dzieci

Pies ten dla dzieci nie będzie może idealny, ale jeśli odpowiednio się o niego zadba i upilnuje, także młodsi domownicy go polubią. To jak najbardziej pies rodzinny.

Od Redakcji

Kontakt dziecka i psa powinien zawsze odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej, która będzie umiała zareagować nie tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, ale też zauważy pierwsze sygnały dyskomfortu u psa i odpowiednio pouczy dziecko w kwestii obchodzenia się ze zwierzakiem.

Tak jak wszystkie psy łowcze, beagle uwielbiają ruch i chętnie biorą udział w różnych zabawach i długich spacerach. Duży temperament sprawia, że potrzebują zajęcia i dosyć szybko się nudzą. Beagle jest psem, którego trzeba odpowiednio motywować i cały czas zapewniać mu nowe wyzwania. 

Zobacz także:  Schapendoes

Beagle, czyli pies, którego musisz wyszkolić

Psy te podlegają próbom pracy, dlatego beagle dobrze współpracuje z człowiekiem. Jako pies myśliwski ma jednak silny instynkt łowiecki i jest prawdziwym mistrzem ucieczek. W szkoleniu trzeba położyć duży nacisk na przywołanie. Beagle to rasa, w przypadku której nie masz stuprocentowej pewności. Tak jak w przypadku wszystkich psów ras do polowań, nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że wróci na zawołanie. Dlatego na spacerach, szczególnie w lesie, powinien on chodzić na smyczy (najlepiej sprawdzi się długa linka). 

Węch beagle’a warto wykorzystać w aktywnościach takich jak detekcja zapachów, nosework czy tropienie użytkowe. Pupil bardzo dobrze odnajdzie się w tych czynnościach i spożytkuje w nich swoją energię.

Beagle – wychowanie to podstawa

Pies ten słynie z dosyć upartego charakteru. Do pracy musi być dobrze zmotywowany i powinien być wychowywany w sposób konsekwentny. Już ze szczeniakiem można zapisać się na profesjonalne szkolenia u dobrego specjalisty. Ważna jest także socjalizacja psiaka. 

Beagle – długość życia i zdrowie

beagle głaskany przez opiekuna

Tak jak większość psów łowczych, które podlegają próbom pracy, także beagle jest zwierzęciem odpornym i stosunkowo zdrowym. Wiele osobników zazwyczaj w dobrym zdrowiu dożywa nawet 16. roku życia. 

Sporadycznie w rasie zdarzają się schorzenia takie jak:

 • dysplazja stawów biodrowych;
 • problemy z oczami, takie jak dysplazja siatkówki czy wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki;
 • zapalenie opon mózgowych i tętnic (SRMA);
 • padaczka. 

Miejsce, z którego weźmiemy psa, warto wybierać rozsądnie. Dobra hodowla krzyżuje tylko zwierzęta zdrowe, u których wyeliminowano predyspozycje do chorób genetycznych.

Beagle pies – pielęgnacja

Pielęgnacja psów krótkowłosych nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Krótka dwuwarstwowa sierść ma dosyć gęsty podszerstek, który trzeba regularnie wyczesać. W teorii linieje dwa razy w roku – okresem wymiany szaty jest wiosna i jesień. Praktyka jednak pokazuje, że psy tej rasy gubią włosie dosyć intensywnie przez cały rok.

Psy mogą mieć skłonność do zapalenia ucha, ze względu na jego budowę. Należy regularnie sprawdzać stan uszu, czyścić je i osuszać w razie potrzeby (np. po kąpieli).

Jak dbać o sierść psa beagle i jego dietę?

beagle na błękitnym tle

Włosy tych psów są krótkie, ale ostre, dlatego wbijają się w dywany i tapicerowane meble. Regularne szczotkowanie zmniejsza ich ilość, jeśli jednak spodziewasz się, że z linieniem można sobie całkowicie poradzić, to w praktyce nie ma na to szans. 

Beagle to pies o bardzo dużym apetycie, dlatego jego dieta powinna być dobrze zbilansowana. Spuszczony z oka szybko posili się wszystkim, co choćby odrobinę przypomina jedzenie. Skutkuje to niestety poważną tendencją do tycia, a w efekcie – nadwagą. Warto jest zainwestować w dobrej jakości karmę, która dostarczy temu psu wszystkich potrzebnych wartości odżywczych.

Beagle – szczeniaki i hodowla

Jest to dość popularna rasa w naszym kraju, dlatego nie będziesz miał problemu ze znalezieniem szczeniaka dla siebie. Tak jak w przypadku wszystkich psów rasowych, warto kierować się przynależnością hodowli do ZKwP. Tylko w ten sposób otrzymasz dostęp do piesków z rodowodem FCI, czyli w pełni zgodnych ze wzorcem rasy. 

Beagle – cena

Cena beagle’a zakupionego od hodowcy FCI obecnie waha się między 2,5 a 5 tysięcy złotych. Wiele zależy od pochodzenia piesków i renomy hodowcy. Psy z linii polujących mogą być nieco droższe od tych przeznaczonych do towarzystwa. 

Jeżeli cena podana w ogłoszeniu wydaje ci się podejrzanie niska, koniecznie sprawdź, czy psy mają rodowody FCI.

Beagle – historia rasy

szczeniaki beagle

Historia rasy beagle sięga średniowiecza. Nie ma jednak pewności co do tego, skąd przybyły te psy. Według jednej teorii ich korzenie sięgają starożytnej Grecji, a na Wyspy Brytyjskie trafiły razem z rzymskimi legionami. Inna z kolei głosi, że jego przodkowie dotarli do swojej ojczyzny razem z Normanami. Ówczesne psy gończe były dużo mniejsze od współczesnych, ponieważ musiały mieścić się w jukach mocowanych do siodeł.

Beagle i zmiana w ich przeznaczeniu

Beagle stoi na chodniku

Na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii rasa ta cieszyła się olbrzymią popularnością przez wieki. Na początku były to przede wszystkim psy użytkowe. Ze względu na to, że świetnie polowały, trzymano je w dużych sforach. Z czasem jednak trafiły także na kanapy w bogatych dworach. Ceniono je zarówno jako psy do towarzystwa, jak i skutecznych myśliwych. 

Historia powstania wzorca psa beagle

beagle stoi na trawie

Psy tej rasy wzbudziły zainteresowanie kynologów w XIX wieku. Angielski Beagle Club powstał w 1890 roku. Przez kolejnych 5 lat pracowano nad stworzeniem jednolitego wzorca, ponieważ psy prezentowane na wystawach różniły się od siebie praktycznie wszystkim, od wielkości po szatę. Ostateczny wzorzec udało się zatwierdzić w 1895 roku. 

Powojenna historia beagle 

Popularność psa na Wyspach Brytyjskich spadła drastycznie po drugiej wojnie światowej. W latach 40. rasa była tam bliska wyginięcia. Na szczęście równolegle zyskała dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu rasa przetrwała i w latach pięćdziesiątych znów zaczęła być chętnie hodowana w Europie. Jednak dopiero lata 60. przyniosły okres kształtowania rasy nie tylko pod kątem cech użytkowych, lecz także eksterieru.

Psy rasy beagle w Polsce

Pierwsze polskie hodowle tych psów pojawiły się w latach 90. Psy te były sprowadzane do naszego kraju już dwie dekady wcześniej, jednak wyłącznie w celach eksperymentalnych. Obecnie są dosyć popularną w Polsce rasą. Funkcjonuje u nas wielu hodowców beagle’a, także takich, które cenione są na całym świecie. Rasa niepoprawnie nazywana jest również „bigiel” albo „bigle”.

Beagle – pies dla kogo?

Nie jest to zdecydowanie pies dla pedanta. Przez cały rok gubi mnóstwo sierści, która jest stosunkowo trudna do usunięcia. Dodatkowo psy tej rasy mają dosyć specyficzny zapach, typowy dla psów łowczych. 

Zobacz także:  Chart perski
beagle leży na kanapie

Beagle – usposobienie psiego odkrywcy

Rasa świetnie sprawdzi się jednak w aktywnych rodzinach. Jest to pełnej krwi pies łowczy, który ma mnóstwo energii i wprost uwielbia odkrywać nowe miejsca. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to psiak, który umiejętność uciekania opanował do perfekcji. Nie warto ryzykować spuszczania go ze smyczy w lesie, gdzie może szybko się oddalić. Jeżeli złapie trop i ruszy w pogoń, nawet pozornie dobrze opanowane przywołanie nie będzie w stanie go zawrócić. Beagle powinien także chodzić na smyczy w mieście, gdzie również grozi mu wiele niebezpieczeństw. Niestety, silny instynkt łowczy może być poważnym problemem.

Gdzie może mieszkać beagle?

Wbrew pozorom może on mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu. Uwaga poświęcona mu ze strony opiekuna i aktywność na spacerach na pewno go zadowolą. W domu powinien głównie odpoczywać. Pamiętaj jednak, że „wybieganie się” po wielkim ogrodzie nie spełni potrzeb psa. Musisz zapewnić mu naprawdę solidną dawkę ruchu.

A jakie spacery będą dla niego najciekawsze? Najlepiej pies czuje na terenach zalesionych, krzaczastych i… podmokłych. Zdecydowanie nie jest psem dla osób, które boją się nieoczywistych tras.

Beagle – opinie o krnąbrnym charakterze traktuj z dystansem

Beagle na ciemnym tle

Beagle słynie z niepokornego charakteru – to najkrótsza charakterystyka rasy. Nie oznacza to jednak, że nie da się nauczyć go posłuszeństwa. Dla profesjonalnych szkoleniowców to właśnie charakter beagle połączony z dużą inteligencją daje bardzo wiele możliwości skutecznej pracy. Nie bój się współpracować z profesjonalistami i zdecyduj się na szkolenie jak najszybciej. Oczywiście, jeżeli masz doświadczenie w pracy z psem, to z pewnością poradzisz sobie samodzielnie. 

Dobrze dogaduje się z innymi psami. To pies stworzony do życia w sforze. Ma przyjazne usposobienie, dlatego nadaje się do domu z dziećmi, chociaż nie należy wówczas psa pozostawiać z maluchami bez kontroli. Jego entuzjazm w okazywaniu uczuć swojemu właścicielowi bywa niewspółmierny do rozmiaru.

Beagle – zdjęcia

Beagle – ciekawostki

 • Nazwa rasy pochodzi najpewniej od starofrancuskiego słowa „beeguele”, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „rozdarte gardło”. Nietrudno w to uwierzyć, ponieważ szczekające beagle, szczególnie w grupie, robią naprawdę duże wrażenie. W Wielkiej Brytanii czasami nazywa się je śpiewającymi psami. Istnieje również teoria mówiąca o tym, że nazwa rasy pochodzi od celtyckiego „beag”, oznaczającego „mały”.
 • Przez jakiś czas równolegle funkcjonowały dwie odmiany beagle’a – standardowy oraz pochodząca od niewielkich psów gończych miniaturka. Były ponoć tak drobne, że można je było nosić w kieszeniach kurtek myśliwskich. Obecnie ta druga rasa już nie istnieje. Co ciekawe, jej ogromną miłośniczką była królowa Elżbieta I, która miała na swoim dworze dużą grupę takich pupili. Beagle miniaturka nazywany był „Elisabeth beagle”, właśnie od imienia tej królowej. Ze względu na trudności hodowlane miniaturowa odmiana wyginęła jednak w latach 30. XX wieku. 

Beagle to odporny i bardzo inteligentny pies dla aktywnej rodziny. Wymaga odrobiny pracy przy szkoleniu, jednak dobrze wychowany będzie świetnym towarzyszem na wiele lat. Ten mały myśliwy wykazuje się doskonałym węchem i ma naprawdę wielkie serce.

Popularne imiona dla psa rasy beagle

Popularne imiona dla psa rasy beagle to:

 • Luna;
 • Lola;
 • Maks;
 • Bruno;
 • Nela.

Beagle – najczęściej zadawane pytania

Czy warto mieć beagle?

Jeśli cenisz w psach nutę niezależności i zależy ci na wesołym czworonogu, któremu trzeba poświęcić czas na aktywność fizyczną, ta rasa będzie dla ciebie idealnym wyborem.

Na co chorują beagle?

Do najczęstszych chorób rasy należą zwichnięcia rzepek, dysplazje stawów, jaskra pierwotna, zaburzenia krzepliwości krwi, karłowatość, zespół chińskiego beagle’a, niedoczynność tarczycy, zaćma, cukrzyca, otyłość.

Czy beagle może mieszkać na dworze?

Choć psy myśliwskie przystosowane są do różnych warunków, potrzebują towarzystwa człowieka. Nie powinny mieszkać na dworze.

Czy beagle niszczy?

Jak każdy pies, również znudzony beagle może niszczyć w domu. Dotyczy to psów, które nie mają zajęcia intelektualnego albo aktywności fizycznej.

Po czym poznać beagla?

Psy te mają zazwyczaj charakterystyczne, trójkolorowe umaszczenie i wiszące uszy.

Czy są beagle miniaturki?

Taka rasa istniała. Jej fanką była królowa Elżbieta I. Obecnie nie hoduje się psów z genem karłowatości z uwagi na towarzyszące choroby.

Jak dbać o psa rasy beagle?

Pies powinien dostawać dawkę jedzenia dostosowaną do jego potrzeb. Bardzo ważne jest zapewnienie mu dawki aktywności fizycznej i treningu, który zajmie go intelektualnie. W zakresie pielęgnacji wystarczy regularne czesanie raz w tygodniu i kontrolowanie stanu oczu oraz uszu.

Jak powinien wyglądać beagle?

Beagle to średni pies, który powinien mieć muskularną, ale umięśnioną sylwetkę bez nadmiernej tkanki tłuszczowej. Ma trójbarwne umaszczenie i wiszące uszy.

Czy beagle musi być w domu?

Najlepiej, aby pies przebywał w towarzystwie człowieka. Wzmacnia to jego relację z ludźmi i zapobiega szukaniu rozrywek na własną łapę.

Czy beagle to posokowiec?

Ta rasa zaliczana jest do posokowców, czyli psów, które na polowaniu podążały śladem zapachu krwi postrzelonej zwierzyny.

Czy beagle może być agresywny?

Nieprawidłowo socjalizowany pies może stać się agresywny. Dotyczy to przypadków, gdy zwierzę nie ma zapewnionej np. odpowiedniej dawki ruchu lub jest niewłaściwie traktowane.

Czy beagle nadaje się do mieszkania w bloku?

Tak, o ile zapewnisz mu regularne spacery i zajęcie.

Jak okiełznać beagla?

Beagle to pies myśliwski, żywiołowy, o silnym instynkcie. Najlepiej, aby trafi w ręce osób doświadczonych w wychowaniu tego typu czworonogów.

Co kupić dla beagle?

Dla szczeniaka kup podstawowe wyposażenie, w tym kilkunastometrową linkę do nauki przywołania, zbilansowaną karmę oraz zabawki do gryzienia.

Dlaczego beagle wyje?

Psy wyją z różnych przyczyn. Mogą np. czuć się znudzone, niekastrowane samce reagują tak na cieczki w okolicy, a niektóre psy pokazują w ten sposób, że coś je boli. Wycie może być też oznaką frustracji.

Jakie są rodzaje beagle?

Beagle pod kątem umaszczenia może być trójkolorowy (najczęściej), ale też dwukolorowy, o maści zajęczej i cętkowanej. Niegdyś istniał beagle miniaturka, dziś spotykany jest standardowy przedstawiciel tej rasy oraz beagle harrier, który stanowi osobną rasę.

Zobacz także:  Portugalski pies stróżujący

Jak wychować psa beagle?

Musisz postawić na cierpliwość, konsekwencje, ale i dać psu zajęcie. Rasa ta ma wesołe usposobienie, ale to aktywne psy, które potrzebują sporej dawki ruchu.

Jak często kąpać psa rasy beagle?

Kąpiele są wskazane, gdy pies się wybrudzi lub nieprzyjemnie pachnie. Poza tym wystarczy ograniczyć się do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, czyli czesania i czyszczenia uszu.

Do jakiego wieku rośnie beagle?

Ostateczny koniec okresu dorastania zwykle następuje ok. 18. miesiąca życia psa.

Jak często czesać beagla?

Wystarczy raz w tygodniu. W okresie linienia może czesać beagle’a codziennie.

Ile powinien ważyć roczny beagle?

Roczny beagle osiąga masę ciała zbliżoną do wzorcowej. Może być nieco lżejszy, bo do drugiego roku życia będzie przybywało mu tkanki mięśniowej.

Czy beagle są leniwe?

To bardzo aktywne psy. Jeśli jednak zostaną zaniedbane, mają mało ruchu, mogą cierpieć na nadwagę i otyłość, a to sprzyja niechęci do aktywności.

Ile ruchu musi mieć beagle?

Szacuje się, że około dwóch godzin dziennie, jednak nie jest to zasadą. Ruch powinien być zróżnicowany, a także przeplatany aktywnością intelektualną.

Co zrobić, żeby beagle nie gryzł?

Jeśli nie możesz poradzić sobie z psem, który gryzie, zgłoś się do behawiorysty. Przyczyny mogą być rozmaite, od chorób po zaniedbania w wychowaniu i socjalizacji.

Gdzie kupić psa beagle?

Wybierz hodowlę zarejestrowaną w ZKwP. Odwiedź ją osobiście, aby poznać warunki, w których dorastają szczenięta.

Jak nauczyć beagla zostawać w domu?

Zostawiaj psa najpierw na krótko, np. kilka minut, a potem na coraz dłużej. Zapewnij mu bezpieczny kąt do snu, np. klatkę kennelową, i zajęcie w formie zabawek napychanych jedzeniem.

Czy beagle może być w budzie?

Beagle nie jest dobrym psem do budy, zwłaszcza w domu, w którym nie jest wykorzystywany w myślistwie.

Jak oduczyć beagla szczekania?

Beagle to rasa myśliwska, która domyślnie miała być głośna i szczekliwa. Możesz wyciszać psa, ale bierz pod uwagę, że to może spowodować obustronną frustrację. Jeśli szukasz cichego czworonoga, wybierz inną rasę.

Jakie szelki dla beagle?

Wybierz szelki typu guard, które nie blokują ruchu łopatek i pozwalają psu na swobodne bieganie.

Czy psy beagle szczekają?

Tak, to szczekliwa rasa. Jest to związane z jej przeznaczeniem.

Czy beagle może spać na dworze?

W letnie dni pies może spędzać noce na dworze, jeśli sam tego chce. Zimą nie jest to zalecane. Pamiętaj, że beagle pozostawiony sam na podwórku będzie prawdopodobnie próbował wyjść na zewnątrz.

Ile powinien jeść roczny beagle?

Zależnie od masy ciała, aktywności czy wybranej karmy, roczny beagle może jeść od 170 do nawet 300 g suchej karmy.

Czy beagle często chorują?

Beagle to stosunkowo zdrowa rasa, ale może cierpieć na kilka przypadłości genetycznych. Wybierz psa z dobrej hodowli i upewnij się, że jego rodzice mają odpowiednie badania.

Kiedy można kąpać szczeniaka beagla?

Kąpiele nie są wskazane, jeśli nie ma takiej potrzeby. Szczenię najlepiej kąpać po szczepieniach.

Ile ważą dorosłe beagle?

Dorosłe psy rasy beagle mogą ważyć od 12 do 18 kg.

Jak dbać o sierść beagle?

Wystarczy regularne czesanie, aby usunąć martwy podszerstek. Możesz podawać psu olej z łososia, który poprawi kondycję sierści.

Czy beagle jest trudny?

Beagle to dość trudny pies na pierwszego czworonoga. Może sprawiać problemy podczas spacerów, próbować ucieczek czy nie współpracować z opiekunem, który nie ma odpowiedniego podejścia.

Kiedy beagle się uspokoi?

To pies aktywny, myśliwski. W jego naturze leży żywiołowość. Jeśli twój pies wydaje się nadmiernie pobudzony, udaj się z nim do behawiorysty.

Ile kosztuje beagle miniaturka?

Obecnie psy rasy beagle miniaturka nie są sprzedawane w hodowlach.

Co to jest za rasa psa beagle?

To rasa psów gończych, zaliczana do posokowców. Pochodzi z Anglii. Była wykorzystywana m.in. do polowania w sforze.

Ile śpi pies beagle?

Dorosły beagle powinien spać od 12 do 14 godzin dziennie.

Czy beagle mają sierść?

Tak, beagle, jak każdy inny pies, ma sierść i dodatkowo warstwę podszerstka.

Ile powinien jeść mały beagle?

Małe szczenię należy karmić bez ograniczeń. Natomiast zadbaj o to, aby pies po ukończeniu okresu wzrostu nie przybierał nadmiernie na wadze. Upewnij się, jakie dawkowanie zaleca producent karmy.

Na jakie choroby chorują beagle?

Beagle są wrażliwe na choroby oczu, cukrzycę czy dysplazję stawów. Wiele chorób można wykluczyć dzięki badaniom genetycznym rodziców szczeniąt.

Ile razy karmić beagla?

Dorosły pies może jeść dwa razy dziennie. Pamiętaj, aby nie karmić psa bezpośrednio przed i po aktywności fizycznej.

Co powinien jeść pies beagle?

Beagle potrzebuje karmy pełnowartościowej o odpowiedniej kaloryczności. Mogą to być pokarm suchy, mokry, półwilgotny, a także dieta BARF i gotowane jedzenie – oba z odpowiednią suplementacją.

Jak powstała rasa beagle?

Beagle powstał ze skrzyżowania terierów i psów gończych francuskich, czyli harrierów.

Czy beagle jest inteligentny?

To pies inteligentny, ale stosunkowo samodzielny i niezależny. Brak egzekwowania poleceń nie wynika z braków intelektualnych, tylko charakteru psa.

Ile przeciętnie żyje beagle?

Psy tej rasy żyją zwykle od 12 do 15 lat.

Czy beagle są wierne?

Beagle to psy, które przywiązują się do opiekunów, są jednak stosunkowo niezależne. Przy dobrej relacji z człowiekiem będą mu wierne.

Czy beagle może zmienić kolor?

Zdarza się, że czarne umaszczenie szczeniąt i młodych psów przechodzi z wiekiem w brązowe plamy.

Jak karmić szczeniaka beagla?

Szczenięta powinny jeść suplementowaną, pełnowartościową karmę. Na początku możesz je karmić nawet do 5 razy dziennie, z czasem zmniejszając dawkę do 2 razy.

Jakie są psy beagle?

Inteligentne, aktywne, a przy tym niezależne. To psy ceniące sobie wolność i często postępujące według własnego uznania.

Czy beagle gubią dużo sierści?

W okresie linienia beagle traci dość dużo sierści, co może być uciążliwe dla domowników.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 161 /27.01.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/161.pdf, wersja polska luty 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.