Rasy psów przyjazne dzieciom są jednymi z najczęściej poszukiwanych. Młody człowiek, dorastając u boku zwierzęcia, uczy się odpowiedzialności, a przy okazji zyskuje także przyjaciela, z którym może budować głęboką więź. Istotne jest jednak, aby wybrać zwierzaka, który z natury będzie czerpał radość z kontaktów z najmłodszymi i jednocześnie będzie dla nich łagodny i cierpliwy. Podpowiadamy, jaką rasę brać pod uwagę, wybierając psa dla dziecka, i o czym w takiej sytuacji nie wolno zapominać. Poznaj najłagodniejszych, przyjacielskich czworonożnych towarzyszy dla twoich pociech.

Psy dla dzieci, czyli jakie?

Pies dla dzieci chłopiec z pieskiem

Wszyscy wiemy, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Może być także najlepszym przyjacielem dziecka. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie czworonogi łakną kontaktu z najmłodszymi. Wiele ras charakteryzuje się indywidualnym charakterem, dystansem i niewielką cierpliwością na głośne dźwięki i gwałtowne ruchy. Wybór zwierzęcia dla malucha nie powinien więc być przypadkowy – warto brać pod uwagę wyłącznie rasy psów przyjazne dzieciom. 

Jaki będzie najlepszy pies dla dziecka?

Czym powinna wyróżniać się taka rasa? Szukaj przede wszystkim psów, które były kształtowane do bycia towarzyszami rodziny. Psy typowo użytkowe – na przykład myśliwskie lub obronne nie zawsze sprawdzą się w roli psa dla dziecka. Warto zaznaczyć, że znakomita większość ras przy odpowiednim wychowaniu jest w stanie zaakceptować dzieci i być w stosunku do nich bardzo przyjazna. Nie zawsze jednak równa się to byciu dobrym towarzyszem dla najmłodszych. 

Psy idealne dla dzieci to takie, które będą towarzyszami dla całej rodziny. Powinny być cierpliwe, lubić aktywną zabawę, a jednocześnie cechować się empatią i delikatnością. Nie warto natomiast wybierać zwierząt bardzo małych, które podatne na urazy. 

Rasy psów dla dzieci – jaką wybrać?

Pies dla dzieci rodzina z psem

Hodowcy zazwyczaj nie lubią pytań o relację pies i dziecko. Nie wynika to z ich niechęci do najmłodszych, a raczej z przekonania, że pies nie powinien być prezentem dla dziecka. Nie powinno się także wymagać od najmłodszych spełniania wszystkich obowiązków związanych z posiadaniem psa w domu. Zwierzak jest własnością całej rodziny i wszyscy są za niego jednakowo odpowiedzialni. Istnieje jednak grupa ras, która zdecydowanie bardziej niż inne polecana jest dla najmłodszych. 

Poniżej znajdziesz zestawienie dziesięciu ras, które z pewnością mogą funkcjonować jako odpowiednie psy dla dzieci. 

Łagodny towarzysz dla dziecka – cavalier king charles spaniel

Pies dla dzieci Cavalier king charles spaniel

Cavalier to niewielki spaniel, który swoją nazwę zawdzięcza angielskiemu królowi. Rasa została ukształtowana przede wszystkim do towarzystwa, dlatego jej przedstawiciele świetnie odnajdują się w rodzinie. Cavaliery są delikatne, skore do zabawy i bardzo pogodne. Potrafią także odpoczywać, dlatego będą dobrymi towarzyszami dla dorastających dzieci. 

Ich niewielkie rozmiary dodatkowo sprawiają, że są bezpieczne nawet dla maluchów. W towarzystwie rodziców dziecko może uczyć się spacerów z psem, pielęgnacji i karmienia bez obawy, że zwierzak niechcący wyrządzi mu krzywdę swoimi gabarytami. 

Golden retriever

Pies dla dzieci golden retriever

Golden retriever to psiak, którego wizerunek w popkulturze zrósł się z wizerunkiem idealnej rodziny. Psy te w istocie sprawdzają się w roli towarzyszy. Goldeny słyną z ogromnej czułości oraz nieustannej chęci do zabawy. 

Chociaż pierwotnie służyły przede wszystkim do polowań, obecnie są jedną z najbardziej znanych i najchętniej wybieranych ras towarzyszących. Psy te są podatne na szkolenie i posłuszne. Dobrze orientują się w terenie i uwielbiają aportować. Świetnie sprawdzają się jako przyjaciele dorastających dzieci. Lubią mieć z nimi kontakt i chętnie biorą udział w różnych zabawach. 

Jaką rasę psa rodzinnego wybrać? Samojed

Pies dla dzieci samojed

Samojedy przyciągają wzrok pięknym i bardzo gęstym białym futrem. Pies tej rasy w uczuciach nie jest szczególnie wylewny, jednak docenia pieszczoty i bardzo się z nich cieszy. Samojed ma bardzo łagodny charakter. Słynie z tego, że uwielbia dzieci i chętnie bawi się z nimi piłką lub frisbee. Warto jednak pamiętać, że – tak jak wszystkie psy nordyckie – jest on sporym indywidualistą. Jego wychowanie wymaga konsekwencji i doświadczenia, dlatego nie nadaje się dla osób, które jeszcze nigdy wcześniej nie miały psa.

Dodatkowo samojedy potrzebują dosyć intensywnego wyczesywania swojej gęstej sierści. Są to psy wymagające, które jednak doskonale uczą młodych ludzi odpowiedzialności i funkcjonowania ze zwierzakiem 

Springer spaniel angielski

Pies dla dzieci Springer spaniel angielski

Springer spaniel angielski został wyhodowany w celu polowania na ptactwo. Obecnie jest jednak doskonałym psem rodzinnym, który uwielbia dzieci i chętnie wchodzi z nimi w interakcje. To bardzo czułe psy, które do każdego podchodzą z ogromną sympatią i otwartością. 

Angielski spaniel będzie czuł się świetnie w aktywnych rodzinach, które uwielbiają wspólne spacery. Bawi się w aportowanie, wykonuje sztuczki i w razie potrzeby pilnuje dzieci. Psy tej rasy wymagają dosyć dużej aktywności i systematycznej pielęgnacji, są jednak doskonałymi psami dla dzieci. Maluchy mają przy szansę uczyć się wszystkiego, co trzeba wiedzieć na temat opieki nad psem.

Najłagodniejsze czworonogi – berneński pies pasterski

Pies dla dzieci Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski to wszechstronna rasa, która bardzo często wybierana jest przez rodziny z dziećmi. Berneńczyki są dosyć dużymi psami, dlatego polecane są raczej dla dorastających dzieci niż dla maluchów. Ze względu na swoje gabaryty nie powinny być wyprowadzane na spacer wyłącznie przez dzieci. 

Psy tej rasy w codziennym życiu są niezwykle łagodne i zrównoważone. Nie unikają kontaktu z domownikami, wręcz przeciwnie – uwielbiają z nimi przebywać i chętnie biorą udział w zabawie. W stosunku do dzieci są opiekuńcze i bardzo cierpliwe. Ich szkolenie jest stosunkowo proste, a same berneńczyki – niezwykle inteligentne. 

Maltańczyk

Pies dla dzieci Maltańczyk

Maltańczyk to niezwykle sympatyczny mały pies dla dziecka, który został ukształtowany na idealnego towarzysza dla rodziny. Jest nie tylko piękny, ale także bardzo inteligentny. Szybko się uczy a ułożenie go nie jest trudne nawet dla nieco mniej doświadczonych opiekunów. 

Maltańczyki chętnie biorą udział w zabawach z dziećmi. Warto jednak pamiętać, że są delikatne i przez maluchy powinny być traktowane jako partnerzy, a nie zabawki. Ich wesołe usposobienie sprawia, że szybko zjednują sobie wszystkich członków rodziny. Pieski tej rasy nie wymagają także bardzo intensywnej dawki ruchu. 

Pupil dla dziecka – owczarek podhalański

Pies dla dzieci Owczarek podhalański

Owczarek podhalański to prawdziwa duma polskiej kynologii. Psy tej rasy są bardzo opiekuńcze i słyną z dużej miłości do dzieci. Oprócz gęstej okrywy włosowej wyróżnia je także bardzo duży wzrost i pokaźna waga, dlatego powinny być towarzyszami raczej starszych dzieci niż maluchów. 

Owczarek podhalański potrzebuje dużego terenu, który mógłby regularnie patrolować. Jest bardzo inteligentny, jednak jego silny charakter wymaga intensywnego szkolenia i sporego doświadczenia w pracy z psami. Odpowiednio ułożone są doskonałymi towarzyszami rodziny, a dla swojego człowieka zrobią wszystko. 

Labrador

Pies dla dzieci labrador

Labradory to niezwykle energiczne psiaki, które wprost uwielbiają dzieci. Chętnie wchodzą z nimi w interakcje i bawią się do utraty tchu. Pomimo swoich rozmiarów są bardzo delikatne dla najmłodszych członków rodziny. Należy jednak uważać na to, aby w przypływie entuzjazmu nie poturbowały bardzo małych dzieci. 

Labrador to wszechstronna rasa. Psy te świetnie sprawdzają się zarówno na polowaniach, jak i podczas codziennego życia z rodziną. Wymagają dosyć dużej aktywności, są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Są mistrzami aportowania i chętnie ćwiczą je na łąkach, w parku lub na plaży. 

Mały pies dla twojej pociechy – terier tybetański

Pies dla dzieci Terier tybetański

Teriery tybetańskie słyną ze swojej dużej żywiołowości i wesołego charakteru. Są praktycznie pozbawione agresji i bardzo otwarte, dlatego doskonale sprawdzają się jako towarzysze dla dzieci. Te średniej wielkości psy bardzo szybko się uczą i są niezwykle inteligentne. Nie wymagają ogromnej aktywności fizycznej, jednak chętnie wybierają się na spacery i patrolują ogródek. 

Teriery tybetańskie nie wymagają bardzo intensywnej pielęgnacji. Są zdrowe i odporne, uchodzą także za długowieczne. Jeżeli zdecydujesz się na takiego psiaka, twoje dzieci zyskają doskonałego przyjaciela na wiele lat. 

Buldog francuski

Pies dla dzieci Buldog francuski

Buldogi francuskie uchodzą za rasę kontrowersyjną ze względu na budowę pyska i kośćca. Kupione w dobrej hodowli i odpowiednio traktowane, żyją w zdrowiu przez wiele lat. Uchodzą za doskonałych towarzyszy zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci. 

Buldog francuski jest sympatycznym i bardzo uczuciowym psiakiem. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że będzie czuł się dobrze niemal w każdym środowisku. Pieski te są bardzo inteligentne, dlatego szybko się nudzą. Wymagają stymulacji intelektualnej i różnorodnych zabaw, dlatego towarzystwo dziecka będzie dla nich szansą na różnorodne formy aktywności. Warto jednak pamiętać, że są to delikatne zwierzaki, na które trzeba uważać. 

Pies dla dziecka – o czym pamiętać? 

Zanim wybierzesz psa dla swojego dziecka pamiętaj, że kiedy do twojego domu trafi czworonóg, to ty będziesz za niego odpowiedzialny. Zarówno moralnie, jak i prawnie. Dziecko może uczestniczyć w różnego rodzaju aktywnościach i elementach pielęgnacji zwierzaka, jednak jego obowiązki powinny być dostosowane do możliwości i wieku. O tym jak wychowywać dziecko z psem, przeczytasz na naszedziecko.pl.

Nawet najbardziej zaangażowane dziecko nie ma możliwości, w razie potrzeby, zabrać psa do lekarza weterynarii ani opłacić jego leczenia. Szkolenie także powinno leżeć w gestii rodzica. Właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się na kupno psa dla dziecka, zastanów się, czy jesteś gotowy poświęcać zwierzęciu swój czas i środki. 

Czy pies dla dziecka powinien być rasowy?

Czy pies dla dzieci to tylko rasowiec? Wiele osób woli adoptować zwierzaka ze schroniska lub fundacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, pamiętaj jednak, że pies, który będzie miał kontakt z dziećmi, powinien być przewidywalny. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do domu tymczasowego i wypełnienie ankiety, w której określisz zarówno swoje oczekiwania, jak i warunki, które możesz zaoferować. W ten sposób otrzymasz zwierzaka, który będzie dobrze pasował do twoich potrzeb.

Warto także pamiętać o tym, że rozmiar psa i jego cechy powinny być dopasowane do wieku dziecka. Duże zwierzaki niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem dla malucha przed piątym rokiem życia. Wiele zależy jednak do warunków i twojego zaangażowania. Uczul dziecko, że pies jest zwierzęciem, które odczuwa ból i wymaga delikatności w obchodzeniu się z nim. Nawet najbardziej spokojna zabawa powinna odbywać się pod nadzorem dorosłego. 

Pies dla dziecka – podsumowanie

Jaki pies dla dziecka będzie najbardziej odpowiedni? Ten, który zostanie odpowiednio socjalizowany i ukształtowany. Możesz zdecydować się na przedstawiciela określonej rasy albo kundelka, który będzie jednak dobrze znany swoim tymczasowym opiekunom. Pamiętaj, że największa odpowiedzialność zawsze spoczywa na tobie. Dziecko jest towarzyszem życia psa, ale nie jego prawnym opiekunem. Nie z każdą sytuacją będzie umiało sobie poradzić.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.