Co ciekawe mimo olbrzymich rozmiarów zwierzęta te nie są groźne dla człowieka dzięki ich łagodnemu usposobieniu.

Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego – rozmiary, obszar występowania, pożywienie

Standardowy rozmiar rekina wielorybiego wynosi 9-10 m, aczkolwiek istnieje mnóstwo pogłosek mówiących o 20-metrowych osobnikach. Naukowcy traktują jednak takie informacje z dystansem, bowiem nie udokumentowano tak ogromnego przedstawiciela tego gatunku. Cechą charakterystyczną tych zwierząt są jasne plamy i pasy, które można znaleźć na zielonkawym, szarawym bądź czerwonawym grzbiecie. Dolna część natomiast jest pokryta białym lub zielonym odcieniem. Ryby te występują niemal we wszystkich ciepłych morzach i oceanach. Preferowana temperatura wody wynosi 21-25 stopni Celsjusza, zaś jej zasolenie powinno być na poziomie 34-34,5%. Co ciekawe rekiny wielorybie żywią się głównie mięsem, aczkolwiek nie pogardzą także roślinnymi rarytasami w postaci chociażby wodorostów czy glonów.

Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego – olbrzym o łagodnym sercu

Mimo pokaźnych rozmiarów rekin wielorybi nie jest groźny dla człowieka, co niestety nie idzie to w drugą stronę. Ryby te często są ofiarami sieci zastawionych przez kłusowników. Delikatna natura tego gatunku objawia się też samotnym trybem życia, lecz można zaobserwować występowanie grup liczących nawet około stu osobników.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.