Obok psów i kotów, króliki to najpopularniejsze zwierzęta domowe. Wśród nich prym wiodą króliki miniaturki. Cena takiego zwierzaka jest zależna od jego odmiany. W każdym wydaniu to niezwykle urocze stworzonka i doskonali towarzysze życia, którzy szybko nawiązują kontakt z człowiekiem i odwdzięczają się wielką miłością! I choć nie mają wielkich wymagań, trzeba liczyć się z tym, że dla ich bezpieczeństwa należy wprowadzić małe zmiany w całym mieszkaniu. Ile kosztuje królik miniaturka? Czy jego utrzymanie jest drogie? Sprawdź!

Ile kosztuje królik miniaturka? Od czego zależy cena?

królik miniaturka

Cena królika miniaturki zależna jest przede wszystkim od rasy. Najczęściej spotykane to angora, lew i teddy. Duży wpływ na koszt zakupu ma także miejsce, w którym go dokonasz. Zupełnie inaczej będzie się prezentować cennik u wykwalifikowanego hodowcy niż w sklepie zoologicznym. Warto także przed zakupem przejrzeć strony fundacji, bowiem bardzo często pojawiają się tam osobniki do adopcji. Wtedy nie skupiasz się na tym, ile kosztuje królik miniaturka – musisz tylko spełnić wymagania adopcyjne.

Przed zakupem królika warto upewnić się, że nie masz uczulenia na króliczą sierść. To właśnie najczęstszy powód zwrotów tych zwierząt oraz poszukiwań im nowego domu. Właściciele wcześniej nie zdają sobie sprawy, że futra tych ssaków są silnym alergenem.

Ile kosztuje królik miniaturka w sklepie zoologicznym, a ile w hodowli?

W sklepach zoologicznych bardzo popularna jest miniaturka królika. Cena tego zwierzaka wynosi ok. 50 zł, choć w zależności od rasy może sięgać nawet do 150 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że bardzo często króliki miniaturki okazują się być… królikami normalnych gabarytów. Najczęściej są to po prostu bardzo młode osobniki, sprzedawane jako miniaturowe.

Króliki ze sklepów zoologicznych nie mają rodowodów, są też trzymane w niezbyt sprzyjających warunkach. Codziennie naraża się je na ogromną dawkę stresu, szczególnie że przechodnie bardzo często dotykają akwariów i klatek, w których żyją. To z kolei prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, co wpływa na koszty utrzymania królika.

Wiedząc, ile kosztuje miniaturka królika w sklepie zoologicznym, pozostaje pytanie, czy warto go tam kupować. Różnice w cenie między sklepem a hodowlą są czasem spore, jednak to drugie rozwiązanie ma praktycznie same zalety.

Czy warto kupować królika z hodowli?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak! Hodowcy roztaczają nad swoimi podopiecznymi odpowiednią opiekę. Chodzi nie tylko o warunki bytowe, ale także dietę i stałą kontrolę weterynaryjną. Dzięki temu szybko wykrywane są poszczególne choroby, a koszty leczenia spadają. 

Ile kosztuje królik miniaturka w hodowli z prawdziwego zdarzenia? Jego cena, zależnie od odmiany, sięga zwykle 150–200 zł. Jednakże tylko w hodowli masz pewność, że kupowane zwierzę to faktycznie królik miniaturka. Ile kosztuje rodowód królika? Nic, bo to dokument, który wydawany jest automatycznie wszystkim zwierzętom w hodowli.

królik miniaturka

Odpowiedzialni hodowcy tak dobierają osobniki do rozrodu, aby uniknąć ewentualnych chorób genetycznych. Dzięki temu króliki cieszą się dobrym zdrowiem. Jeśli zatem zależy ci na szczęściu pupila, zdecydowanie wybierz hodowcę zamiast sklepu zoologicznego.

Miniaturowa rasa królika – klatka

Marzysz, aby w twoim domu zamieszkała miniaturka królika? Cena zwierzaka to nie wszystko! Do kosztów musisz doliczyć także klatkę – im większa, tym lepiej, bo dzięki temu twój podopieczny będzie miał więcej miejsca do zabawy. Jej koszt to około 200 zł. Do tego niezbędne jest też jej wyposażenie, czyli sianko, poidełko oraz kuweta. To kolejne 100 zł, które musisz wydać.

Miniaturka królika – inne wydatki

Skupiając się na tym, ile kosztuje królik miniaturka, wiele osób zapomina, że potrzebuje on ruchu. Dlatego też należy go wypuszczać z klatki. Żeby to zrobić, trzeba zabezpieczyć odpowiednio mieszkanie. W pomieszczeniu, w którym będzie biegać królik, nie może być wystających kabli. Warto także pochować dywany, bowiem zwierzak może je zjeść.

Samo wyżywienie pupila to około 100 zł miesięcznie. Widać więc, że to, ile kosztuje królik miniaturka, to dopiero początek prawdziwych wydatków. Trzeba jeszcze liczyć się z opieką weterynaryjną. Mowa o kastracji, szczepieniach i przeglądzie uzębienia.

Króliki miniaturki – cena to nie wszystko

Na koniec pamiętaj, że królik to zwierzątko stadne, a zatem lubi mieć towarzystwo. Dlatego też najlepiej adoptować parkę, a to podwaja koszty. Zdecyduj się na przedstawicieli tej samej płci. Najlepiej dogadują się samice. Jeśli chcesz parę mieszaną, zadbaj o kastrację samca. Przed zakupem zapoznaj się koniecznie z artykułem dotyczącym poszczególnych ras. Dzięki temu łatwiej będzie ci ocenić ostateczne koszty, które będziesz musiał wliczyć do swojego comiesięcznego budżetu.

królik miniaturka

Królik miniaturka jest uroczym zwierzakiem, co zdecydowanie zjednuje mu wielu fanów. Wbrew pozorom jednak zapewnienie mu odpowiednich warunków bytowych może być nieco skomplikowane. To nie tylko klatka i akcesoria, ale przede wszystkim wybieg, który wymusza przearanżowanie mieszkania.

Pamiętaj, że wiedza o tym, ile kosztuje królik miniaturka, to nie wszystko. Przed zakupem koniecznie zapoznaj się z artykułami poradnikowymi oraz odwiedź fora internetowe zrzeszające miłośników królików. Dzięki temu dowiesz się, czym karmić pupila, jakie choroby mogą go spotkać i gdzie szukać sprawdzonego hodowcy. Zastanów się także nad adopcją, ale upewnij się, że również i ty nie masz alergii na króliczą sierść. Kolejne porzucenie kompletnie złamie serce tego cudownego zajęczaka!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)