Niewielkie rasy zazwyczaj świetnie sprawdzają się w domach osób, które często podróżują. Ich opiekunowie nie muszą mieć dużego doświadczenia w prowadzeniu psa. Pieski miniaturki to rasy kształtowane w taki sposób, aby były przede wszystkim sympatycznymi towarzyszami codziennego życia. Zazwyczaj mają dużo energii i bywają charakterne, dlatego mimo niewielkiego rozmiaru potrzebują ustalenia zasad i pozytywnego szkolenia. Poniżej znajdziesz rasy psów miniaturowych, które najchętniej wybierane są przez polskich opiekunów.

Cavalier king charles spaniele – miniaturowe psy myśliwskie 

psy miniaturki - cavalier king charles spaniele

Pieski tej rasy pochodzą od innych spanieli myśliwskich, chociaż w ich rodowodzie znajdują się najprawdopodobniej także pekińczyki. To bardzo czułe i urocze zwierzaki, które zostały ukształtowane po to, aby stanowić jak najlepsze towarzystwo dla człowieka. Swoją nazwę zawdzięczają królowi Karolowi II, który był ogromnym miłośnikiem rasy. Kochał swoje pupile do tego stopnia, że towarzyszyły mu aż do dnia egzekucji. 

To bardzo inteligentne, delikatne i raczej uległe psiaki. Bardzo dobrze sprawdzą się w roli pierwszego psa. Cavalier to bardzo urodziwy zwierzak, który wymaga regularnej, ale niekoniecznie intensywnej pielęgnacji. Rasa jest narażona na różnorodne problemy kardiologiczne, dlatego pupila musisz szukać w bardzo dobrej hodowli. 

Shih tzu – psy miniaturki z włosem

Shih tzu to przyjacielskie i radosne zwierzaki, które doskonale sprawdzają się w roli psów kanapowych. Zostały ukształtowane po to, aby towarzyszyć człowiekowi, dlatego uwielbiają pieszczoty i wspólną zabawę. Rasa pochodzi z Tybetu i jest niezwykle popularna w naszym kraju. Jej przedstawiciele doskonale dogadują się zarówno z dziećmi, jak i z innymi zwierzętami. Dobrze sprawdzają się jako towarzysze osób starszych.

psy miniaturki - shih tzu

Shih tzu to, wbrew pozorom, odporne i zdrowe psy, które cieszą się długim życiem. Są dosyć inteligentne, jednak ich podatność na szkolenie uchodzi za raczej średnią. Naukę zasad i funkcjonowania w domu warto więc rozpocząć wcześnie. Pieski te wymagają umiarkowanej aktywności fizycznej, jednak jej brak i apetyt mogą prowadzić do otyłości. Właśnie dlatego ich dieta powinna być bardzo zrównoważona. 

Pomeranian – pies miniaturka szpica

Pomeraniany to bardzo urodziwe psy miniaturki, których energia jest odwrotnie proporcjonalna do wzrostu. Pieski tej rasy uwielbiają zabawę i ruch. Niekiedy biorą nawet udział w treningach agility. Te maleńkie zwierzaki są towarzyskie i szybko przywiązują się do swojej rodziny. Ich bogata szata z miękkim i wełnistym podszerstkiem wymaga regularnej pielęgnacji, na którą musisz się przygotować. 

psy miniaturki - pomeranian

Pomeraniany to bardzo sympatyczne i malutkie psiaki. Warto jednak pamiętać, że mają dosyć mocny charakter i niemałą skłonność do niezależności. Z ich wychowaniem poradzi sobie jednak nawet niedoświadczona osoba, ponieważ uwielbienie w stosunku do opiekuna sprawia, że chętnie z nim współpracują. Chociaż otwarte w stosunku do ludzi, mogą zachowywać pewien dystans do obcych psów, dlatego nowych czworonożnych domowników należy wprowadzać ostrożnie.

Chihuahua – najmniejsze psy miniaturki

Pieski tej rasy uznawane są za najmniejsze na świecie. Pochodzą z Meksyku, jednak ich popularność zawdzięczamy przede wszystkim Amerykanom. Chihuahua to prawdziwie wielki duch w małym ciele. Pieski są bystre, odważne i bardzo inteligentne. Chętnie współpracują z człowiekiem i mają dużo energii. 

Psy tej rasy, ze względu na swoje miniaturowe rozmiary, często traktowane są jako maskotki. Tymczasem chihuahua to pies pełną gębą. Warto traktować go w taki sam sposób jak większe rasy. Potrzebuje aktywności i szkolenia, które pozwoli mu na poprawne funkcjonowanie wśród ludzi i innych zwierząt. 

psy miniaturki - chihuahua

Te malutkie pieski są bardzo zdrowe i słyną z długowieczności. Wiele osobników dożywa z powodzeniem nawet dwudziestego roku życia. Pamiętaj jednak, że takie maluchy są podatne na zranienia i nieodporne na warunki atmosferyczne. 

Pekińczyki – miniaturki piesków prosto z Chin 

Pekińczyki to malutkie psy, które zachwycają swoją piękną szatą i majestatycznym wyglądem. Ich charakter jest jednak bardzo mocny i bez odpowiedniego wychowania bardzo szybko wchodzą swoim opiekunom na głowę. Są niezależne i uparte. Swoją rodzinę bardzo kochają, jednak uczucia okazują sporadycznie. Ich osobowość jest raczej chłodna i wyniosła. 

W stosunku do opiekuna pekińczyk jest przyjazny i czuły, jednak obcych traktuje z dystansem. Nie jest odpowiednim towarzyszem dla dzieci. Nie wchodzi z nimi w interakcje i jest raczej obojętny na próby zabawy.

psy miniaturki - pekińczyki

Jeżeli chcesz, aby w twoim domu zamieszkał pekińczyk, pamiętaj, że piesek ten potrzebuje szkolenia i jasno określonych zasad. Jest inteligentny i bystry, dlatego każdą słabość i niekonsekwencję szybko wykorzysta do swoich celów. Pieski te stosunkowo dobrze znoszą samotność i nie mają skłonności do niszczenia. 

Maltańczyki – białe rasy psów miniaturek 

Maltańczyk to bardzo stara rasa, która pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Pieski te zostały ukształtowane w celu towarzyszenia człowiekowi, dlatego opiekun jest dla nich całym światem. Bardzo źle znoszą samotność i cały czas chcą przebywać ze swoim panem. Są bardzo czułe i chętne do zabawy, chociaż umiarkowanie energiczne. 

psy miniaturki - maltańczyki

Maltańczyk jest dosyć głośny i źle znosi samotność, dlatego już od szczeniaka warto uczyć go zostawania w domu i korzystania z klatki kennelowej. W ten sposób unikniemy stresu separacyjnego, który u tej rasy zdarza się dosyć często. Ich szkolenie nie jest trudne i opiekunem maltańczyka z powodzeniem może zostać nawet niedoświadczona osoba. 

Pudle miniaturowe – najmniejsze psy tej rasy

Miniaturowe pudelki to pełnoprawni przedstawiciele swojej rasy. Są to zwierzaki niezwykle energiczne i inteligentne. Uwielbiają być w centrum uwagi i szybko uczą się nowych sztuczek. Przywiązują się do całej rodziny i są bardzo czułe. Uwielbiają pieszczoty. Ich zapotrzebowanie na ruch jest umiarkowane i na spacerach trzymają się blisko opiekuna. 

psy miniaturki - pudle miniaturowe

Bardzo szybko przyswajają wiedzę, dlatego ich szkolenie jest prawdziwą przyjemnością. Ze względu na bardzo niewielkie rozmiary można bardzo łatwo transportować je z miejsca na miejsce. Uchodzą za rasę zdrową i długowieczną. 

Bulteriery miniaturowe – urocze psy miniaturki 

Miniaturowe bulteriery to niezwykle energiczne zwierzęta. Podobnie jak ich więksi kuzyni bardzo kochają swoich opiekunów, jednak w żadnym wypadku nie są stworzeni do spędzania czasu na kanapie. Potrzebują dużej dawki ruchu i wielu kreatywnych zabaw. Wykazują dosyć mocny instynkt myśliwski, dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć je posłuszeństwa i przywołania. 

psy miniaturki - bulteriery miniaturkowe

W szkoleniu są dosyć łatwe, chociaż mają pewną skłonność do ignorowania ćwiczeń w momencie, kiedy nie są one dla nich odpowiednio atrakcyjne. Warto więc przeprowadzać krótkie, ale ciekawe i pociągające dla psa sesje. Minibulle są rasą narażoną na choroby kardiologiczne, dlatego warto przeprowadzać okresowe kontrole stanu serca. 

Pinczery miniaturowe – wesołe psy miniaturki

Pinczery miniaturowe znane są szerzej jako ratlerki. To bardzo malutkie pieski z wesołym usposobieniem. Wszystkie emocje wyrażają za pomocą głośnego szczekania, dlatego musisz nastawić się na to, że jest to rasa głośna. Bywają zadziorne i charakterne, dlatego w stosunku do nich trzeba być konsekwentnym i cierpliwym.

psy miniaturki - pinczery

Ratlerki są niezwykle energiczne, niezależne i uparte. Przy wczesnym i świadomym szkoleniu można jednak ułożyć je na bardzo przyjazne i sympatyczne psiaki. Niedoświadczony opiekun powinien dać sobie z nimi radę, jeżeli nie zaniedba szkolenia. Pinczery miniaturowe są narażone na cukrzycę i urazy stawów, jednak zazwyczaj żyją dosyć długo. 

Yorkshire terriery – popularne psy miniaturki

Yorki to jedne z najpopularniejszych psiaków, jakie pojawiają się w polskich domach. Chociaż są niezwykle urodziwe i sprawiają wrażenie delikatnych, warto pamiętać, że to rasowe teriery, które potrzebują ruchu i stymulacji umysłowej. Obecnie kształtowane są prawie wyłącznie do towarzystwa, jednak zachowały pewną dozę instynktu myśliwskiego. Nie zdziw się więc, jeżeli twój psiak będzie polował na gryzonie w ogrodzie!

psy miniaturki - yorkshire terriery

Rasowe yorki pochodzące z dobrych hodowli są zdrowe i długowieczne. Mają silny charakter, dlatego ich szkolenie powinno zacząć się wcześnie i być konsekwentne. Pozostawione same sobie mogą stać się szczekliwe, niegrzeczne i mieć skłonność do niszczenia przedmiotów w domu. 

Psy miniaturowe to doskonałe rozwiązanie dla opiekunów, którzy chcą mieć w domu przyjaciela w kompaktowych rozmiarach. Pamiętaj jednak, że wiele ras miniaturowych to bardzo charakterne i niezależne zwierzaki, które wymagają szkolenia i konsekwentnego prowadzenia. Stereotyp szczekliwego i niegrzecznego małego pieska nie wynika z braku inteligencji ras miniaturowych, a z zaniedbania ich prawidłowego wychowania. 

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.