Affenpinscher to malutki piesek o ogromnym temperamencie. Urocza mordka oraz niewielkie rozmiary sprawiają, że wiele osób pragnie mieć tego zwierzaka w domu. Wbrew pozorom pinczer małpi wymaga konsekwentnego szkolenia. Jest bardzo inteligentny i niezwykle odważny, a do tego ma wyolbrzymione przekonanie o swojej sile. Zachowuje się terytorialnie i głośno informuje opiekunów o każdym intruzie.
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: od 25 do 30 cm masa ciała: od 4 do 6 kg |
Szata | sierść: gęsta, twarda, szczególnie na głowie; tworzy brwi, wieniec i brodę, długi włos na policzkach i głowie; maść: czarna z czarnym podszerstkiem |
Długość życia | 12–14 lat |
Charakter | czujny, oddany, uparty, nieustraszony |
Wzorzec i charakterystyka rasy pinczer małpi
Affenpinscher to zwierzak niewielkich rozmiarów. Jego wysokość w kłębie nie przekracza 30 centymetrów, a sylwetka jest mocna, zwarta i wpisana w kwadrat. Kończyny są proste, równoległe i dosyć krótkie, zaś ogon – naturalne prosty.
Affenpinscher – cechy charakterystyczne
Na pierwszy rzut oka pinczera małpiego wyróżnia głowa, a dokładnie – żuchwa, która wystaje przed górną szczękę. Jest ona także nieco zadarta ku górze. Wzorzec jednak bardzo wyraźnie zaznacza, że zęby psa nie powinny być widoczne przy zamkniętym pyszczku. To bardzo poważna wada dyskwalifikująca z wystaw.
Pinczer małpi – umaszczenie
Pinczer małpi zawsze jest koloru czarnego. Ma ciemne, nieco wyłupiaste oczy. Jego sierść jest średniej długości, gęsta i twarda. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie nieco potarganej. Na pyszczku tworzy charakterystyczne brodę, wąsy i brwi. To właśnie ten niepowtarzalny „małpi” wygląd sprawił, że rasa otrzymała swoją nazwę.
Wychowanie i charakter pinczera małpiego
Widząc tak malutkiego i uroczego pieska, najczęściej spodziewamy się potulnego misia, idealnego na kanapę i kolanka. Tymczasem pinczer małpi odbiega od tego opisu tak daleko, jak to tylko możliwe. Ten niewielki zwierzak ma temperament, którego nie powstydziłby się pies rasy olbrzymiej. Jest niezwykle silny i bardzo odważny, co sprawia, że bez odpowiedniego szkolenia szybko zacznie rządzić całym domem.
Pinczer małpi – szkolenie i problemy
Pinczery małpie są bardzo terytorialne, dlatego, wbrew pozorom, świetnie odnajdują się w roli stróża. Nie umknie im żadna nieprawidłowość. O obecności niepożądanej osoby informują głośnym szczekaniem.
Upór i stanowczość sprawiają, że pinczer małpi potrzebuje konkretnego i konsekwentnego szkolenia. Wiele osób zakłada, że tak małych piesków nie trzeba szkolić, jednak nic bardziej mylnego. Affenpinscher powinien dokładnie poznać zasady panujące w domu i mieć świadomość, że nie ma od nich odstępstw. Warto też nauczyć go posłuszeństwa.
Stosunek pinczera małpiego do zwierząt
Niewychowany pinczer małpi może być zaczepny w stosunku do innych psów. Z tego powodu jego socjalizacja powinna być oparta na prawidłowych kontaktach z nimi. Zwierzak musi nauczyć się odczytywania sygnałów i zachowania w obecności pozostałych przedstawicieli swojego gatunku.
Affenpinscher – rodzina i aktywność
Dobrze wychowany affenpinscher jest doskonałym przyjacielem rodziny. Ten pies rasowy nie należy do najbardziej wylewnych psów, potrafi okazywać uczucia. Jeżeli podczas twojej nieobecności w domu będzie miał zajęcie, z łatwością zostanie sam na kilka godzin.
Chociaż pinczer małpi nie jest typem sportowca, to – jak na swoje rozmiary – ma bardzo dużo energii. Jest wytrzymały, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje stymulacji fizycznej i umysłowej. Chętnie korzysta z długich spacerów i nie boi się nowych wyzwań.
Pinczer małpi – zdrowie
Pinczery małpie to stosunkowo zdrowe i długowieczne psiaki. W dobrej kondycji dożywają nawet szesnastego roku życia. Ich potencjalne problemy zdrowotne są typowe dla psów brachycefalicznych, czyli posiadających krótką kufę i spłaszczoną czaszkę. Affenpinscher może pochrapywać podczas drzemki. Bardzo źle znosi też upały – w ich trakcie duża aktywność nie jest wskazana. Pies może mieć wówczas problemy z oddychaniem.
U niektórych osobników występują kłopoty z sercem, dlatego przed zakupem szczeniaka warto zapytać hodowcę o to, jak długo żyły inne czworonogi z tej samej linii. Sporadycznie zdarzają się choroby oczu, między innymi zaćma. Affenpinscher miewa także skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego warto często kontrolować stan jego zębów.
Affenpinscher – pielęgnacja
Pielęgnacja pinczera małpiego nie jest szczególnie trudna. Bardzo ważna jest jednak regularność wykonywania poszczególnych zabiegów. Przynajmniej dwa razy w tygodniu zaleca się wyczesywanie psa. Przyda się do tego szczotka pudlówka oraz grzebień z szeroko rozstawionymi zębami, który pozwala rozczesać ewentualne filce i splątania.
Niektórzy opiekunowie decydują się na przycinanie włosa na głowie zwierzęcia w taki sposób, aby nie wchodziła mu ona w oczy. Co jakiś czas zaleca się także trymowanie sierści. W tym celu warto odwiedzić groomera. Nie ma jednak obawy – sierść affenpinschera rośnie stosunkowo wolno, więc nie trzeba robić tego częściej niż co kilka miesięcy.
Pinczer małpi – hodowla
Pinczer małpi jest mało popularny w Polsce. To sprawia, że nie ma tu zbyt wielu hodowli tych psów. Właśnie dlatego po szczeniaka najczęściej trzeba wybrać się do innego kraju.
Nigdy nie kupuj psa z nieznanego źródła. Hodowle godne zaufania to te zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce. Pieski, które z nich wychodzą, otrzymują rodowody Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.
Pinczer małpi – cena rasy psa
Odpowiedź na pytanie o to, ile kosztuje affenpinscher, nie jest prosta. Rasa jest niezwykle rzadka, a na terenie naszego kraju rodzi się bardzo mało szczeniaków. Jeżeli zauroczył cię ten rozczochrany maluch, poszukaj zagranicznej hodowli pinczera małpiego. Cena za młodego psa wynosi tam około 2 tysięcy euro. Do tego koniecznie trzeba doliczyć także koszt transportu.
Affenpinscher – historia rasy
Pinczer małpi to bardzo stara rasa, istniejąca od przynajmniej kilku wieków. Historycy kynologii nie są jednak zgodni co do tego, jakie dokładnie jest jej pochodzenie. Wizerunek bardzo podobnego, małego, kędzierzawego i czarnego pieska znajduje się na wielu działach sztuki. Najstarsze datowane są na XV wiek.
Pinczer małpi – pies pracujący
W dawnych czasach pinczer małpi być wykorzystywany przede wszystkim do tępienia małych gryzoni. Zarówno ta funkcja, jak i wygląd łączą go z gryfonikiem. Psy te są ze sobą blisko spokrewnione, chociaż kynolodzy od lat spierają się, który pochodzi od którego.
Z czasem przodkowie dzisiejszych pinczerów małpich zaczęli przenosić się ze stajni do ludzkich domostw. W tym czasie zaczęto krzyżować je różnymi rasami, między innymi z mopsami i sznaucerami. Poskutkowało to zmniejszeniem się osobników oraz znacznym skróceniem kufy. Zapanował jednak pewien chaos w kwestii umaszczenia. Sporadycznie pojawiały się pinczery małpie w różnych kolorach – od szarych i rudych po popielate, a nawet nakrapiane.
Wzorzec rasy affenpinscher
Już w 1913 roku opublikowano wzorzec rasy, który wyraźnie zaznaczał, że affenpinscher może mieć wyłącznie sierść koloru czarnego. Mimo wszystko kolorowe umaszczenia ciągle występowały. Hodowcy niemieccy dokładali wszelkich starań, aby wyeliminować wszystkie barwy poza czarną. Proces ten trwał jednak niemal trzydzieści lat – od 1917 do 1946 roku.
Po II wojnie światowej popularność tych psów bardzo mocno spadła. Nawet w ojczystych Niemczech występowały one dosyć rzadko. Obecnie pinczery małpie cieszą się umiarkowaną popularnością. W naszym kraju jest ich niezwykle mało, dlatego szczeniaków najczęściej trzeba szukać w zagranicznych hodowlach.
Pinczer małpi – dla kogo?
Pinczer małpi ma bardzo charakterystyczne usposobienie. To niezwykle żywy pies, którego nigdy nie opuszcza energia i chęć do odkrywania nowych rzeczy. Od swojego opiekuna wymaga nie tylko zaangażowania i czasu, ale także szkolenia i aktywności. Może mieszkać z osobami starszymi, jednak tylko takimi, które chcą pracować z psem i są w stanie sprostać jego aktywności.
Affenpinscher z reguły dosyć dobrze znosi zostawianie w domu, jednak regularne pozostawianie go w samotności nie jest najlepszym pomysłem. Warto zaznaczyć, że pinczer małpi nie jest najlepszym kompanem dla małych dzieci. Ten niepozorny piesek bywa naprawdę zazdrosny i zaborczy, a pojawienie się w domu angażującego malucha może mocno go stresować.
Pinczery małpie są szczekliwe, dlatego nie będą odpowiednimi towarzyszami dla osób, które cenią sobie ciszę. Odpowiednio wychowane mogą być jednak doskonałymi przyjaciółmi i wiernymi towarzyszami.
Affenpinscher – ciekawostki
Pinczery małpie z rodowodem FCI są niemal niedostępne w Polsce. Na terenie naszego kraju jeszcze niedawno funkcjonowała tylko jedna hodowla tej rasy.
Bibliografia
FCI Standard N° 186 / 02.09.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/186.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.03.2009.