Szare umaszczenie, czasami zwane także niebieskim, jest wynikiem genetycznego rozjaśnienia czarnego koloru, które zawdzięczamy recesywnemu allelowi d. Jeżeli w puli genetycznej spotka się on z allelem B, który niesie za sobą czarną sierść, otrzymamy kota szarego. Takie umaszczenie jest typowe dla wielu ras. Czasami pojawia się jednak także u kotów dachowych. Sprawdź, w jakich rasach spotkasz szare koty.

Szare koty – najpopularniejsze rasy z takim umaszczeniem

Szare kotki zachwycają, ale każda z ras ma swoje wymagania. Poznaj je bliżej.

Kot brytyjski szary – wyniosły arystokrata

Koty brytyjskie szare, a dokładnie niebieskie, są według statystyk najchętniej wybieraną rasą kotów w Polsce. Te sympatyczne kociaki z miękkim futerkiem przypominają nieco małe misie. 

Kot brytyjski szary ma prawdziwie arystokratyczny charakter. Lubi spędzać czas z człowiekiem, jest łagodny i ceni sobie miękkie posłania i wszelkie wygody. Na świat patrzy z dużą dozą dystansu. 

Brytyjczyka możesz kupić zarówno w wersji długowłosej, jak i krótkowłosej. Co więcej, kot brytyjski szary nie ma innych rodzajów umaszczenia.

szare koty

Kot perski niebieski 

Persy to rasa znana chyba wszystkim, nawet osobom, które nie interesują się felinologią. Piękna długa okrywa, ogromne oczy i spłaszczony pyszczek są ich znakiem rozpoznawczym. Rasa występuje w różnych rodzajach umaszczenia. Szare koty perskie nie są szczególnie częste, dlatego zawsze budzą zachwyt. 

Koty tej rasy są sympatyczne i przywiązane do człowieka. Nie przepadają za aktywnością, dlatego często trzeba aktywizować je do zabawy. Wymagają intensywnej pielęgnacji i są niestety podatne na wiele chorób. Mimo tego mają miliony miłośników na całym świecie. 

Szary maine coon

Maine coon to rasa szarych kotów, która uchodzi na największą. To bardzo duże zwierzaki w typie pierwotnym. Mają długą i gęstą sierść, a na ich uszach znajdują się charakterystyczne frędzle. 

Oprócz ciekawego wyglądu koty te mają także wspaniałe charaktery. Są kochające i niezwykle inteligentne. Mogą żyć w dużych stadach, są łagodne w stosunku do dzieci i szybko uczą się sztuczek. Umaszczenie szare nie występuje w rasie szczególnie często, jednak każdorazowo budzi zachwyt. 

Szary kot norweski leśny 

Koty norweskie leśne bywają mylone z maine coonami. Są od nich jednak nieco drobniejsze i mają bardziej trójkątne szczęki. To bardzo stara rasa pierwotna, która służyła jeszcze podbijającym świat wikingom. 

Norwegi są niezwykle piękne i długowieczne. Słyną z sympatycznego charakteru i dużej otwartości na człowieka. Bardzo lubią się wspinać, dlatego cenią sobie wysokie drapaki i legowiska na półkach. W umaszczeniu szarym prezentują się wyjątkowo okazale. 

Niebieski kot burmski

Koty burmskie słyną z doskonałej inteligencji i żelaznego zdrowia. Są długowieczne, ciekawskie i zakochane na zabój w swoim człowieku. 

Ich umaszczenie nie jest jednolite. Kolor szary przeplata się z cynowym, dlatego na szare koty burmskie często mówi się „srebrne”. Te wyjątkowo piękne zwierzaki nie występują szczególnie często w naszym kraju. Jeżeli marzysz o szarym kocie, zdecydowanie warto rozważyć tę kandydaturę. 

szare koty

Rasy wyłącznie szarych kotów

Oto szare koty, wśród których ten rodzaj umaszczenia jest jedyny.

Korat – szary kotek z Tajlandii

Koraty to bardzo stara rasa, która narodziła się w Tajlandii. W literaturze wspominano o nich już w XIV wieku. Koty te w swoim ojczystym kraju kojarzone są przede wszystkim ze szczęściem. Ich obecność w domu ma przynieść spokój i dobrobyt.

W Polsce te piękne koty o szarym futerku nie są szczególnie popularne. Jeżeli jednak szukasz zwierzaka o bardzo spokojnym i przyjacielskim usposobieniu, który jednocześnie odznacza się pięknym wyglądem, to korat z pewnością spełni twoje oczekiwania. 

Nebelungi – szare koty z mgły

Nazwa nebelunga pochodzi od niemieckiego słowa nebe, które oznacza mgłę. Koty tej rasy wyglądają niemal jak rosyjskie niebieskie. Wyjątkiem jest długość sierści. Krótka u kotów rosyjskich, tutaj jest półdługowłosa. 

Te piękne szare koty nie są szczególnie popularne w naszym kraju. Rasa nie ma bardzo długiej historii. Pierwszy miot przyszedł na świat w Stanach Zjednoczonych dopiero w 1984 roku. Nebelungi są bardzo przyjazne. Cenią sobie ciepło domowego ogniska i bliskie towarzystwo człowieka. 

Kot kartuski – szary Francuz 

Koty kartuskie bardzo często nazywane są narodową rasą Francji. W istocie wywodzą się jednak z Afryki, z której przybyły do Europy w XIV wieku. Szybko zostały docenione ze względu na świetne umiejętności łowieckie. 

Obecnie te piękne szare koty z pomarańczowymi oczami przypominają nieco rosyjskie niebieskie. Różnią się jednak kształtem głowy – ich nos jest nieco wydłużony, tak jak u kotów rosyjskich. 

szare koty

Oprócz pięknego wyglądu kartuzy mają także przyjazne i spokojne charaktery. Dobrze dogadują się z dziećmi, o ile oczywiście są przez nie traktowane łagodnie. W Polsce działa kilka hodowli tej rasy, dlatego z pewnością znajdziesz kociaka dla siebie.

Kot rosyjski niebieski 

Ostatni szary kot na naszej liście to rosyjski niebieski. Popularność tej rasy nie słabnie i nie ma w tym nic dziwnego. Koty rasy rosyjski niebieski są nie tylko smukłe, piękne i delikatne. Ma także niezwykle przyjazny charakter. Koty rosyjskie niebieskie słyną z wysokiego ilorazu inteligencji. Ich miłośnicy bardzo cenią sobie nie tylko chęć do nauki, ale także przenikliwe spojrzenie.

Szare koty – podsumowanie 

Szare koty zdecydowanie wyróżniają się spośród innych umaszczeń. Występują dosyć rzadko, ponieważ do ich powstania konieczne jest spotkanie się konkretnych alleli w puli genetycznej. Niektóre rasy kotów dostępne są tylko w szarym umaszczeniu, inne z kolei dopuszczają je we wzorcu. 

W bardzo rzadkich przypadkach koty niebieskie, bo tak często nazywa się ciemnoszare umaszczenie, występują także wśród dachowców. Pula kocich genów jest bardzo bogata i często sprawia przeróżne niespodzianki.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.