Lakeland terrier został wyhodowany do polowania na średnie zwierzęta – przede wszystkim borsuki, wydry i lisy, ale obecnie to raczej pies towarzyszący. Uznaje się go za doskonałego kompana dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że przedstawiciel tej rasy ma wszystkie cechy terriera – w tym upór i mocny charakter. Czy dasz radę go okiełznać? Przekonaj się o tym, czytając nasz artykuł o rasie rodem z Anglii!
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: do 37 cm; masa ciała: suki ok. 6,8 kg, psy ok. 7,7 kg |
Szata | sierść: szorstki, gęsty, odporny na niekorzystne warunki; podszerstek obfity; maść: grizzle; czerwona; wątrobiana; błękitna; czarna; czarna podpalana; błękitna podpalana; pszeniczna |
Długość życia | 12–16 lat |
Charakter | czujny, przyjacielski, pewny siebie, odważny, żywy, ruchliwy |
Lakeland terrier – opis rasy i wygląd
Lakeland terrier to pies o budowie ciała typowej dla wysokonożnego teriera. Jest mocno zbudowany, a jego sylwetka wpisuje się w kwadrat. Prosty grzbiet i wąska klatka piersiowa zakończone są prostym ogonem, dawniej najczęściej kopiowanym. Głowa ma charakterystyczną budowę i warto wspomnieć o bardzo szerokiej kufie.
Lakeland terrier jest niedużych rozmiarów. Wysokość w kłębie u obydwu płci nie powinna przekraczać 37 centymetrów. Docelowa waga waha się od 6,8 do 7,7 kilograma, w zależności od płci i cech osobniczych.
Lakeland terrier – umaszczenie i sierść
Lakeland terriery mają gęstą sierść o właściwościach wodoodpornych. Włos okrywowy jest bardzo twardy, a podszerstek – gęsty. Wzorzec dopuszcza rozmaite umaszczenia. Są to między innymi:
- czarne;
- czarne podpalane;
- rude;
- płowe;
- niebieskie;
- niebieskie podpalane.
Lakeland terrier – charakter i temperament
Lakeland terrier jest pod wieloma względami typowym przedstawicielem trzeciej grupy FCI. Wyróżnia go niezwykła energia i duże zapotrzebowanie na ruch. Urozmaicone spacery, zabawy węchowe czy nauka komend powinny być w jego życiu stałym punktem dnia.
Lakeland terrier bardzo mocno przywiązuje się do swojego człowieka. Psy tej rasy źle znoszą samotność. Bywają też zaborcze i zazdrosne o swojego przewodnika. Teriery mogą nawet odganiać inne psy od swojego opiekuna i przejawiać w ten sposób niezadowolenie. To przejawy patrzenia na człowieka w kategorii zasobu, które trzeba szybko przepracowywać.
Charakter lakeland terriera i jego szkolenie
Jak przystało na teriery, psy tej rasy są bardzo odważne i pewne siebie. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak nadmiernej agresji. Wzorcowy lakeland terrier nie powinien być ani agresywny, ani wycofany. To bardzo zrównoważone i stabilne psy.
Lakeland terrier słynie z uporu, dlatego jego szkolenie nie należy do łatwych. Mimo wszystko jest to czworonóg bardzo inteligentny, który szybko się uczy, o ile ma do tego odpowiednią motywację.
Lakeland terrier – zdrowie i długość życia
Lakeland terriery słyną z dosyć dobrego zdrowia. To rasa długowieczna i odporna na trudne warunki atmosferyczne. Wiele osobników w dobrym zdrowiu dożywa nawet szesnastych urodzin.
Lakeland terrier – pielęgnacja
Lakeland terrier nie jest psem najłatwiejszym w pielęgnacji. Tak jak większość zwierzaków szorstkowłosych, nie linieje, dlatego jego sierść wymaga regularnego trymowania. Martwe włosy muszą być usuwane, żeby zrobić miejsce dla tych nowych i zdrowych. Na początku warto więc odwiedzić groomera, który pokaże, w jaki sposób zajmować się sierścią tego psa.
Oprócz trymowania konieczne będzie też regularne szczotkowanie, które pozwoli zachować odpowiedni stan skóry i sierści. Niezbędne jest także kontrolowanie stanu uszu i zębów.
Lakeland terrier – hodowla i szczeniaki
Lakeland terrier nie jest szczególnie popularny w naszym kraju, dlatego znalezienie hodowli FCI, w której na świat regularnie przychodzą szczeniaki, może być dosyć trudne. W praktyce zazwyczaj na swojego własnego pieska trzeba trochę poczekać. Jeżeli zależy ci na czasie, być może lepiej poszukać nawet hodowli za granicą.
Dlaczego psa lakeland terrier musisz szukać w dobrej hodowli?
Wybieraj wyłącznie hodowle FCI i nigdy nie kupuj psa z niesprawdzonego źródła. Lakeland terrier nie jest tak popularnym obiektem pseudohodowli, jak jego kuzyn york. Wciąż jednak może być narażony na rozmnażanie bez odpowiedniej wiedzy, co skutkuje problemami behawioralnymi i chorobami.
Lakeland terrier – cena
Określenie średniej ceny za szczeniaka lakeland terrier nie jest możliwe, ze względu na małą popularność rasy w naszym kraju. Ceny w Europie kształtują się na poziomie od 1,5 tysiąca do 3 tysięcy euro.
Lakeland terrier – historia rasy
Lakeland terrier został wyhodowany w XVIII wieku przede wszystkim do zwalczania plagi lisów, które swojego czasu siały spustoszenie w angielskich gospodarstwach. Psy w tym typie świetnie radziły sobie także z polowaniem na szczury i inne szkodniki. W niektórych przypadkach dawały sobie radę również z borsukami, a nawet z wydrami.
Co istotne, przeznaczeniem lakeland terriera było nie tyle tropienie i wskazywanie ofiar, ile po prostu zabijanie ich. Psy musiały być w stanie zlikwidować nie tylko szczura czy robaka, lecz także lisa.
Dlaczego rasa lakeland terrier jest tak odporna?
W przeciwieństwie do foksteriera, lakeland nie był podczas polowań noszony w torbie podsiodłowej. W górzystym regionie, z którego pochodzi, nie było możliwości konnego polowania na lisy. Ogromna wytrzymałość psów tej rasy ma pochodzić właśnie z okresu, kiedy całymi dniami uganiały się one za zwierzyną w trudno dostępnych miejscach.
Lakeland terrier – nazwa rasy
Nazwa rasy pochodzi od regionu, w którym psy te pojawiły się po raz pierwszy – Lake District w północno-zachodniej Anglii. Obecnie znajduje się tam piękny park narodowy. Do początku XX wieku pracujące terriery z okolicy Lake District funkcjonowały także pod nazwami Fall Terrier oraz Patterdale Terrier. Dopiero w 1912 roku nazwę ujednolicono.
Lakeland terrier – historia w XX wieku
Lakeland terrier, jakiego znamy dzisiaj, różni się jednak dosyć znacznie od pierwotnych psów z Lake District. W 1925 roku rozpoczęto bowiem zaawansowane prace hodowlane. W trakcie ich trwania psy w tym typie krzyżowano między innymi z foksterierem i airedale terrierem.
Co ciekawe, nie ma pełnej zgody na temat tego, kiedy dokładnie British Kennel Club uznał lakeland terriera za odrębną rasę. Sam BKC deklaruje, że stało się to w roku 1921, jednak według Lakeland Terrier Club było to bliżej roku 1928.
Ustalenie wzorca rasy i popularność lakeland terrierów w Polsce
Promowanie rasy poza granicami Wielkiej Brytanii sprawiło, że już w 1934 została ona uznana przez American Kennel Club. Na ostateczne przyjęcie wzorca przez FCI trzeba jednak było poczekać kolejne dwie dekady. Największa Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje lakeland terriery za odrębną rasę dopiero od roku 1954.
W Polsce psy te cieszą się raczej umiarkowaną popularnością. Mimo wszystko ma ona swoich ogromnych zwolenników. W przeciwieństwie do wielu swoich kuzynów, lakeland terrier jest bowiem stosunkowo mało szczekliwy.
Lakeland terrier – dla kogo jest ten pies?
Kto będzie odpowiednim opiekunem dla lakeland terriera? To przede wszystkim zwierzak dla osób, które mają świadomość specyficznego sposobu bycia terrierów. Z jednej strony są to psy ogromnie wierne i mocno przywiązane do człowieka oraz bardzo inteligentne. Z drugiej zaś ich ogromna potrzeba ruchu łączy się z silnym charakterem, temperamentem i uporem.
Lakeland terrier i dzieci
Teriery często mają dość skomplikowane relacje z najmłodszymi członkami rodziny. Hodowcy i miłośnicy lakelandów zapewniają jednak, że na tle innych przedstawicieli tej grupy ras wypadają one naprawdę dobrze. Zazwyczaj bez problemu dogadują się z dziećmi i chętnie się z nimi bawią.
Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy są stosunkowo małych rozmiarów. Mali opiekunowie muszą być w stosunku do nich delikatni i traktować je z szacunkiem.
Lakeland terrier i inne zwierzęta
W stosunku do innych psów lakeland terrier może czasami zachowywać się zaczepnie, jednak nigdy nie powinien być agresywny. Od pierwszych dni w nowym domu trzeba sumiennie go socjalizować. Dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie lakelanda na zajęcia do psiego przedszkola, gdzie nauczy się komunikować z innymi przedstawicielami swojego gatunku.
Nie powinno być większych problemów z życiem pod jednym dachem z kotami. Najlepiej jednak, aby obydwa zwierzaki wychowywały się razem.
Lakeland terriera musisz nauczyć posłuszeństwa
Szkolenie lakeland terriera powinno zacząć się jak najwcześniej – najlepiej już w hodowli. Chociaż jest to stosunkowo nieduży pies, to jego temperament może stać się naprawdę trudny do zniesienia, jeżeli zwierzak nie zostanie odpowiednio wychowany. Szczególnie istotna jest nauka posłuszeństwa i komunikowania się z innymi psami.
Bardzo istotne jest to, aby w miarę możliwości nie spuszczać lakeland terriera ze smyczy. Dobrze sprawdzi się długa linka, która da mu swobodę, a jednocześnie pozwoli ci zachować kontrolę nad psem. Przedstawiciele tej rasy mają dość dużą fantazję i skłonności do ucieczek.
Lakeland terrier – zdjęcia
Lakeland terrier to niewielki, ale bardzo odporny i temperamentny psiak. Wymaga konsekwentnego szkolenia, jednak na ogół jest wesoły, wierny i bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Rasa jest stosunkowo mało popularna, jednak zdecydowanie warto się nią zainteresować. Pamiętaj tylko, aby szukać dobrych hodowli, które są zrzeszone w FCI.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 70 / 19.05.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/70.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 29.10.2003.