Lisy to zwierzęta niezwykle ciekawskie, energiczne i inteligentne. W niektórych miejscach na świecie nadal traktuje się je jak szkodniki i największe zagrożenie dla ludzkiego dobytku. Jednak wiele osób zdołało przekonać się do tych stworzeń.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się adopcje lisów i wychowywanie ich w domu. W związku z tym rośnie także zainteresowanie ich dietą. Nawet jeżeli nie należysz do grona wielbicieli tych zwierząt, ale także jesteś ciekaw, co jedzą lisy, zapoznaj się z naszym tekstem. Przekonaj się, czy kury to rzeczywiście ich największy przysmak!

Co jedzą małe lisy?

Lisy, które dopiero przyszły na świat, nie różnią się specjalnie od większości ssaków. Są zupełnie ślepe i głuche. Podobnie jak kocięta, małe lisy nie mają zdolności do termoregulacji. Zwierzątka uzyskują samodzielność dopiero po osiągnięciu ok. 3-5 miesięcy. Do tego czasu są zupełnie zależne od matki, która ogrzewa je i karmi.

Żywienie młodych lisków

Odpowiedź na pytanie, co jedzą lisy, które są najmniejsze, nasuwa się sama. Młode liski spożywają mleko do około 12. tygodnia życia. Samce zaś dostarczają pożywienie sobie i samicom zajmującym się potomstwem. Gdy matka umrze przedwcześnie, ojciec może przejąć opiekę nad potomstwem.

Co jedzą lisy? Przysmaki dojrzałych zwierząt

Większość osób uważa lisy za stworzenia mięsożerne. Prawda jest jednak zupełnie inna. Menu tych zwierząt jest bowiem bardzo urozmaicone. Chociaż jednym z jego elementów jest oczywiście mięso, to lisy często żywią się także roślinami. Uznaje się je w związku z tym za zwierzęta wszystkożerne.

Polowanie, czyli poszukiwania treściwego mięsa

Z tymi zwierzętami kojarzy się jednak mięso. Co jedzą? Lisy polują przeważnie na małe stworzenia. Zalicza się do nich drobne gryzonie (myszy, nornice, wiewiórki i chomiki). Bywa jednak, że ich ofiarą padają również większe ssaki, np. szopy, dydelfy, wydry i zwierzęta z rodziny zającowatych.

Lisy nie gardzą także ptakami (przeważnie kaczkowate lub wróble) i rybami. Z rzadka zdarza się im polować na niewielkie kopytne zwierzęta – zwykle jednak starają się upatrywać sobie stworzenia dużo mniejsze od nich samych. Czasem nie pogardzą także padliną.

Co jedzą lisy? Rośliny również lubią!

Co jedzą lisy oprócz białka zwierzęcego? Lisy rude, które zamieszkują tereny Polski, upodobały sobie w szczególności różne rodzaje owoców. Szukają ich szczególnie jesienią, kiedy trudniej o upolowanie zwierzyny. Do roślin chętnie jedzonych przez lisy należą m.in.:

 • maliny;
 • jeżyny;
 • jagody;
 • jabłka;
 • czereśnie;
 • śliwki;
 • winogrona;
 • niektóre trawy;
 • żołędzie.

Jak lisy zdobywają pożywienie?

Wiesz już, co jedzą lisy, ale uczta to ukoronowanie wcześniejszej akcji, czyli polowania. Jak wygląda? 

 1. Te zwierzęta polują w godzinach porannych lub tuż po zmroku. Wieczór to także okres pożywiania się padliną. 
 2. Do namierzenia zwierzyny lisy wykorzystują swój słuch. Te stworzenia potrafią usłyszeć drobną mysz nawet z odległości ok. 100 metrów. 
 3. Po zaczajeniu się na ofiarę lisy skaczą (potrafią wybić się na wysokość nawet 2 metrów), a następnie opadają na zdobycz przednimi łapami. Stabilizację zapewnia zwierzakowi ogon.

Zdobytego pożywienia bronią wyjątkowo zaciekle. Niestety, są to zwierzęta, które często mają tendencję do zabijania „na zapas”, nie tylko dla zaspokojenia głodu. Prawdopodobnie dlatego wiele osób uważa je za „szkodniki” i stara się nie dopuszczać lisów do swojego domostwa. Niektórzy jednak decydują się na hodowlę.

Odpowiednio nakarmione i wychowane lisy mogą być dla domowników oddanymi pupilami, jak psy i koty. W stereotypach na temat tego, co jedzą lisy, jest ziarno prawdy. Jednak mięso nie jest jedynym pokarmem tych zwierząt, które lubią również owoce, a nawet żołędzie i trawy.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)