Irlandzki spaniel dowodny to świetny kompan dla osób aktywnych i żywiołowych. Te piękne psy o bardzo charakterystycznej budowie i sierści mogą spełnić wszystkie twoje oczekiwania. Niemal zawsze wesoły, gotów jest do zabaw i psot o każdej porze dnia. Uwielbia także aktywność fizyczną i długie spacery! Co jeszcze warto wiedzieć o irlandzkim spanielu dowodnym? Podpowiadamy!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 51 do 56 cm, psy od 53 do 59 cm;
masa ciała: od 20 do 30 kg, suki są lżejsze
Szatasierść: w formie natłuszczonych pierścieni, miejscami krótszy;
maść: wątrobiana w czerwonym odcieniu
❤️ Długość życiaok. 10 lat
? Charakterwytrzymały, inteligentny, oddany, pewny siebie, pełen pasji, dumny, nieufny wobec obcych, rodzinny

Irlandzki spaniel dowodny – charakterystyka tej rasy psów

Irlandzki spaniel dowodny na pierwszy rzut oka wydaje się raczej przedstawicielem rasy pudli niż spanieli. Wpływ na to ma jego wyjątkowa kręcona sierść, która układa się w gęste loczki. Jednak w przeciwieństwie do pudli, irlandzki spaniel wodny jest wytrawnym myśliwym! Ten wytrzymały pies jest świetnym pływakiem i uwielbia spędzać czas w wodzie. Wykorzystywany był więc do polowań i aportowania większych ptaków wodnych takich jak gęsi czy kaczki.

Wygląd irlandzkiego spaniela dowodnego

Pies irlandzkiej rasy spanieli osiąga spore rozmiary dorasta do 59 cm wysokości w kłębie. Jego waga wynosi zwykle od 20 do 30 kg. Pies jest mocny i dobrze umięśniony. Głowa osadzona wysoko, szyja mocno wygięta. Sierść jest gładka i krótka tylko na pysku oraz na większej części ogona, który początkowo jest szerszy i stopniowo zwęża się ku zaostrzonemu końcowi. Reszta ciała psa porośnięta jest gęstą, natłuszczoną sierścią zwiniętą w ciasne, pierścieniowate loki. Dzięki takim cechom sierść nie nasiąka wodą i chroni ciało psa przed wilgocią oraz zimnem. Idealnie sprawdza się więc podczas pracy lub spacerów zakończonych kąpielą.

Usposobienie przedstawicieli rasy

Irlandzki spaniel dowodny (irish water spaniel) to pies towarzyski, wesoły i łagodny. Uwielbia bawić się z opiekunami i aportować. Lubi dzieci i chętnie spędza czas w ich towarzystwie. Jeśli masz już kota albo innego psa, spaniel wodny na pewno znajdzie z nimi wspólny język! Ten pies jest ugodowy i dogada się także z innymi zwierzętami domowymi, które zastanie w swoim nowym domu. Wobec obcych psy są dość nieufne, więc świetnie sprawdzają się także w roli psów stróżujących.

Spaniele dowodne są inteligentne i szybko się uczą

Warto poddawać je socjalizacji w młodym wieku, aby dorosły osobnik nie był lękliwy i łatwo odnajdywał się u boku opiekuna w różnych sytuacjach. Irlandzkie spaniele dowodne uwielbiają zabawy i szalone harce, ale jednocześnie to psy zrównoważone. Łatwo zauważyć to zwłaszcza u dorosłych psów. Wadą tej rasy jest jednak fakt, że długo trzeba czekać, aż pies z rozbawionego młokosa zamieni się w statecznego dorosłego – rasa ta dojrzewa bardzo długo!

Pies irlandzki spaniel dowodny – jak pielęgnować jego sierść?

Pies wodny pochodzący z Irlandii to duży pies o charakterystycznej sierści. Jest ona długa, a więc wymaga regularnej pielęgnacji. Psa trzeba będzie czesać minimum raz w tygodniu, a co 6 do 10 tygodni delikatnie podcinać jego włosy. Jeśli zaniedbasz te zabiegi, sierść zacznie się filcować. Jeszcze większej liczbie zabiegów pielęgnacyjnych poddawane są psy wystawowe. Tutaj odpowiednie zadbanie i ułożenie loków wymaga już pomocy specjalisty. Zwróć również uwagę, że do gęstej sierści łatwo też przyczepiają się wszelkie rośliny, patyki i trawy. Dlatego też po każdym spacerze (zwłaszcza w terenie) warto dokładnie obejrzeć psa i usunąć z jego ciała wszystko, co przyniósł ze sobą. Dobrą wiadomością, zwłaszcza dla alergików, jest to, że irlandzki spaniel jest psem myśliwskim, który nie linieje. Nie sprawia to jednak, że nie uczula.

Zdrowie nietypowych spanieli z Irlandii

Irlandzki spaniel dowodny należy do bardzo zdrowych ras. Sierść chroni go przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, więc pies praktycznie się nie przeziębia. Jedyne choroby, jakie od czasu do czasu dotykają te psy to infekcje uszu, dysplazja biodrowa i problemy z powiekami.

Historia rasy

Pochodzenie rasy swój początek ma prawdopodobnie jeszcze w średniowieczu. Jednak pierwsze wzmianki o irlandzkim spanielu dowodnym pochodzą dopiero z połowy XIX wieku (lata 30.), kiedy to rozpoczęto systemową hodowlę psów. Do dziś nie wiadomo jednak jakie rasy składają się ostatecznie na dziś znaną odmianę tego psa. Uznany XIX-wieczny hodowca, Justin McCarthy nie pozostawił na ten temat żadnych zapisków. Nie zdradził też nikomu informacji na ten temat. Wielu współczesnych hodowców, analizując wygląd psa dowodnego, sugeruje, że może on być spokrewniony z barbetem lub pudlem.

W jakich krajach irlandzki spaniel dowodny jest najpopularniejszy?

Irlandzki spaniel dowodny, najwyższy ze wszystkich spanieli, od początku nazywany był żartobliwie „szczurzym ogonem”. Wiąże się to z faktem, że gruby u nasady i zwężający się ku końcowi ogon psa nie jest pokryty kędzierzawą sierścią. Wszechstronny pies myśliwski pochodzący z Irlandii obecnie najbardziej popularny jest w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Do Polski pierwszy przedstawiciel tej rasy trafił dopiero w 2007 roku, a rok później dołączyła do niego suczka.

Irlandzki spaniel dowodny to dobry pies rodzinny. Wyróżnia się spośród psów pracujących w wodzie wyjątkową sierścią i wielkością. Sprawdza się w roli stróża oraz przyjaciela i uczestnika dziecięcych zabaw. Jeśli tylko masz sporo czasu, aby poświęcić go pupilowi i zapewnić mu w ciągu dnia odpowiednią porcję ruchu, pochodzący z Irlandii duży spaniel może stać się najlepszym kompanem całej twojej rodziny!

Bibliografia

FCI-Standard N° 124 / 08.11.2002 / GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/124.pdf, wersja polska: kwiecień 2011.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.