Australia jest najmniejszym kontynentem na świecie. Mimo tego bogactwo dzikiej fauny jest spektakularne. Zwierzęta w Australii często bardzo różnią od gatunków z pozostałych części świata. Szacuje się, że średnio około 80% zwierząt to osobniki endemiczne. Oznacza to, że występują w naturalnym środowisku tylko na terenie Australii. Sprawdź nasz przegląd najciekawszych gatunków.

Agresywne krokodyle

Wymieniając zwierzęta z Australii, nie można pominąć tych groźnych gadów. W Australii żyje największy na świecie krokodyl różańcowy oraz nieco mniejszy australijski.

zwierzęta w Australii infografika krokodyl

Pierwszy dorasta do 6 m długości, teoretycznie jest słonowodny, ale lubi się zapuścić na tereny okolicznych rzek. O tym, że jest się czego bać, może świadczyć fakt, że poluje nawet na rekiny. Stanowi poważne zagrożenie dla ludzi!

Słodkowodny krokodyl australijski występuje tylko w północnej części kraju i wykazuje mniejsze predyspozycje to atakowania ludzi, ale tablic ostrzegających o jego obecności nie można ignorować. Tych australijskich zwierząt lepiej unikać.

Pies dingo a zwierzęta w Australii

Niewiele osób wie, że dingo były pierwotnie udomowione. Po sprowadzeniu ich około 5000 lat temu na kontynent australijski wtórnie zdziczały. Z tego powodu trwają spory, czy na pewno można je uznać za rodzime zwierzęta w Australii. Nie zmienia to faktu, że to dzikie drapieżniki.

zwierzęta w Australii infografika dingo

Mają smukłe ciało, spiczaste uszy i długą kufę. Kojarzone są z umaszczeniem rudym, ale występują w Australii również dingo brązowe, białe, a nawet czarne. Dzikie psy żyją zazwyczaj samotnie lub w niewielkich grupach rodzinnych. Nie potrafią szczekać. Popiskują i wyją jak wilki.

Miś koala

Jest to bez wątpienia sławny przedstawiciel wschodniej Australii. Koale mają duże puszyste uszy, duży nos i mięciutkie, zazwyczaj szare futerko. Nie mają ogona. Z wyglądu przypominają urocze małe misie. Spokrewnione są jednak z innymi torbaczami, które można spotkać w Australii.

zwierzęta w Australii infografika koala

Te małe ssaki żywią się liśćmi eukaliptusa, które dla większości zwierząt są toksyczne i trudne do strawienia. Bardzo rzadko piją wodę. Zdecydowaną większość doby przesypiają na drzewach. Potrafią spać nawet 22 godziny! Koala na ziemi bywa tylko wtedy, gdy chce zmienić drzewo.

Wyjątkowe zwierzęta w Australii – diabeł tasmański

Diabeł tasmański jest największym żyjącym mięsożernym torbaczem. Na wolności występuje już tylko na wyspie Tasmanii.

zwierzęta w Australii infografika diabeł tasmański

Te ciekawe zwierzęta nie są zbyt duże, ale wydają przerażające głośne piski. Ich niewiarygodna zwinność i usposobienie zostały doskonale przedstawione w filmie animowanym. Bohater z bajki jest szalony, szybki i bardzo głośny.

Dziwny dziobak

Dziobaki są uznawane za jedne z najdziwniejszych zwierząt na świecie. Jako jedyne ssaki posiadają kolec jadowy. Składają jaja.

zwierzęta w Australii infografika dziobak

Zwierzęta w Australii potrafią być oryginalne, ale dziobak jest zdecydowanie liderem w tej kwestii. W jego wyglądzie dojrzeć można dziób niczym u kaczki i spory bobrzy ogon. Między palcami ma błony pławne, dzięki którym jest świetnym pływakiem.

Słynne kangury – zwierzęta w Australii

Kangury to prawdopodobnie najbardziej popularne zwierzęta w Australii. To sławne na całym świecie torbacze posiadające duże i silne tylne nogi i ogony, dzięki którym bardzo wysoko skaczą. Ich skoki osiągają wysokość 3 metrów! Kangury mają też doskonały słuch, wzrok i węch. Są po prostu wszędzie, nawet w miejskich parkach można spotkać kangury. Żyją w stadach, małych grupach społecznych.

zwierzęta w Australii infografika kangury

Samice są mniejsze od samców i mają torbę lęgową na brzuchu, w której przebywają młode osobniki. Najpowszechniej w Australii występuje kangur rudy, gigant i szary.

Mała kolczatka

To mały ssak, składający jaja i przypominający nieco jeża. Czarne futerko pokryte jest jasnymi kolcami. Charakterystyczny wydłużony pysk zaopatrzony jest w bardzo długi język – nawet 18 cm długości. Kolczatka używa go do szybkiego wyłapywania mrówek i termitów, którymi się żywi.

zwierzęta w Australii infografika kolczatka

Nie są to zwierzęta w Australii, których należy się bać. Przestraszone zwijają się w kulkę i stroszą igły, ale same nie atakują.

Emu – ptak z godła Australii

To jedno ze zwierząt Australii występujące w jej godle. Emu są drugimi co do wielkości ptakami na świecie, wyprzedza je tylko struś. Te olbrzymie nieloty mają brązowawe pióra przypominające sierść. Potrafią szybko biegać i dobrze pływać. Są wszystkożerne, choć podstawą diety są rośliny. Na co dzień żyją w małych grupach, ale kiedy decydują się na migrację, tworzą stada tysięcy osobników.

zwierzęta w Australii infografika emu

Są jednymi z tych mieszkańców Australii, których spotkać można w każdej części kontynentu.

Niebezpieczne zwierzęta w Australii – kazuary

Kazuary są dużymi ptakami. Mogą ważyć nawet ponad 60 kg. Mają pięknie ubarwioną głowę i szyję, których kolory zmieniają się w zależności od nastroju właściciela. Zjadają głównie owoce i owady. Te niesamowite zwierzęta są szybkie, zwinne i bardzo terytorialne. Lepiej nie wchodzić im w drogę! Kazuary mieszkają w lasach deszczowych, po których bez trudu biegają z prędkością 50 km/h i skaczą na 2 metry wzwyż. Są też świetnymi pływakami.

zwierzęta w Australii infografika kazuar

Mają silnie umięśnione nogi z ostrymi pazurami, co w połączeniu z ich agresywnością umiejscowiło kazuary na pierwszym miejscu najniebezpieczniejszych ptaków na ziemi.

Wymierający wombat

Te średniej wielkości torbacze przypominają z wyglądu ogromne chomiki. Długość ich ciała dochodzi do 1 metra, a ważyć mogą nawet 40 kg. Żyją w norach i prowadzą nocny tryb życia. Ten przedstawiciel australijskiej fauny łatwo daje się oswoić.

zwierzęta w Australii infografika wombat

Wombaty są roślinożerne i sprawiają wrażenie ociężałych, ale biegają z prędkością 40 km/h.

Kiedyś były to licznie występujące zwierzęta w Australii. Mnóstwo wombatów mieszkało w Nowej Południowej Walii. Obecnie to gatunek zwierząt skrajnie zagrożonych wyginięciem. Ostatnia populacja to około 70 osobników żyjących w parku narodowym w Queensland.

Niebezpieczne zwierzęta w Australii

Nie można zapominać, że nie tylko węże, np. tajpany pustynne i pająki, takie jak słynna czarna wdowa, stanowić mogą niebezpieczeństwo. W Australii nie tylko od ukąszenia można ucierpieć, ale również np. od poturbowania przez rozjuszone zwierzę. Zarówno jad, jak i ostre pazury czy kły mogą być groźne!

Obfitość dzikiej fauny Australii jest uderzająca. Z tego powodu to właśnie najmniejszy kontynent jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Przemykające wszędzie jaszczurki potrafią zachwycić podróżnych. Zanim jednak postanowisz zbliżyć się do dzikiego mieszkańca Australii, upewnij się, że nie zagrozi to niczyjemu bezpieczeństwu.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Lidia Wikiera

Wieloletnia wolontariuszka w schronisku, zoopsycholożka. Zajmuje się szkoleniem psów i stale poszerza swoją wiedzę, obecnie intensywnie trenuje nosework i tropienie. Przez lata prowadziła dom tymczasowy dla psów. Prywatnie opiekunka dwóch psów.