Buldogi francuskie to pieski, którym nie można odmówić uroku. Obecnie nie są już tak popularne jak kilkanaście lat temu, jednak nadal uchodzą za rasę lubianą i często poszukiwaną. Ze względu na specyficzną budowę kości i pyska powinny jednak być wybierane bardzo ostrożnie, ponieważ kluczem do zdrowia psa jest dobry plan hodowlany. 

Buldog francuski – kilka słów o rasie

Buldogi francuskie to spokojne i towarzyskie zwierzęta. Łatwo dostosowują się do stylu życia opiekuna. Chętnie spacerują, ale nie gardzą także leniwym wieczorem na kanapie. Ich popularność w social mediach oraz niewątpliwy urok sprawiają, że coraz więcej osób chciałoby mieć w domu własnego buldożka.

Niestety, popularność rasy doprowadziła do powstania wielu pseudohodowli. Specyficzna budowa anatomiczna predysponuje te pieski do różnych chorób, dlatego dobry plan hodowlany jest niezbędny, aby do twojego domu trafił zdrowy buldożek. Nigdy nie kupuj szczeniaków z niepewnego źródła!

Hodowle buldogów francuskich – ważne informacje

Buldog francuski to rasa uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, która zatwierdziła jej oficjalny wzorzec. Właśnie dlatego psy te warto kupować wyłącznie z hodowli, które do niej przynależą.

Organizacją, która w naszym kraju ma prawo do wystawiania rodowodów FCI, jest Związek Kynologiczny w Polsce. ZKwP wymaga od swoich hodowców nie tylko rejestracji, ale przeprowadzania regularnych przeglądów hodowlanych wszystkich miotów. W ten sposób potwierdza się, że psiaki są zgodne ze wzorcem rasy. 

Jak rozpoznać pseudohodowlę?

Biznesy pseudohodowców psów mają się świetnie. Niestety, nie pomogły dotychczasowe próby regulacji prawnych. Twoim zadaniem jako przyszłego opiekuna jest dokładna weryfikacja źródła, z którego chcesz kupić psa. 

Co wskazuje, że możesz mieć do czynienia z pseudohodowcą?

  • Brak rejestracji w wiarygodnym związku kynologicznym (ZKwP);
  • umawianie się na odbiór psa „na mieście”, brak zgody na odwiedzenie hodowli;
  • stwierdzenia, że rodowód to tylko niepotrzebny papier na wystawy;
  • unikanie kontaktu, brak odpowiedzi na twoje pytania i wątpliwości.

Wszystkie wymienione powyżej punkty to czerwona flaga, która jest sygnałem do szukania psa w bardziej wiarygodnym miejscu. 

Buldog francuski – hodowle. Gdzie je znaleźć? 

A jak szukać wiarygodnej hodowli buldogów francuskich? Pierwszym krokiem jest wejście na stronę Związku Kynologicznego w Polsce i znalezienie tam spisu wszystkich zarejestrowanych hodowli z podziałem na rasy. 

Jeżeli zależy ci na niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania, możesz także zadzwonić do lokalnego oddziału ZKwP i zapytać, czy w pobliżu działa hodowla buldogów francuskich. 

Musisz jednak przygotować się na to, że na szczeniaka będzie trzeba trochę poczekać. Dobra hodowla nie jest fabryką szczeniąt. Mioty przychodzą na świat zazwyczaj do dwóch razy w roku. 

Nie bój się mediów społecznościowych

Na grupach i forach miłośników buldogów francuskich znajdziesz nie tylko mnóstwo doświadczonych osób, ale także zweryfikujesz wiele wiadomości na temat hodowli tej rasy. Warto skorzystać z tych kanałów i nawiązać kontakt z opiekunami buldożków oraz hodowcami, którzy często udzielają się na forach i grupach. 

Hodowle buldoga francuskiego – podsumowanie 

Buldogi francuskie to rasa wyjątkowo obciążona genetycznie. Choroby obejmują problemy z kręgosłupem, kłopoty z oddychaniem czy nawet anatomiczne wady wzrostu. Nawet najlepsza opieka nad psem nie zagwarantuje mu długiego życia, jeżeli będzie on pochodził z pseudohodowli. 

Hodowlę buldogów francuskich wybieraj więc skrupulatnie. Pośpiech jest twoim największym wrogiem. Sprawdź listę hodowli ZKwP i zweryfikuj swój wybór w środowisku miłośników rasy. W ten sposób zwiększysz szansę na zakup zdrowego psa, który spędzi u twojego boku wiele lat.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.