Zapamiętaj!

 • Baran francuski to charakterystyczna rasa królików pochodząca z Francji i powstała około 1863 roku.
 • Charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem, mięsistym tułowiem, wagą do 7 kg, płaską partią grzbietową oraz długimi, oklapłymi uszami.
 • Istnieją różne odmiany barwne tej rasy, m.in. szary, żelazisty, czarny, niebieski, Hawana, madagaskarowy, szynszylowaty, żółty, srokacz i dwie odmiany białe (czerwono i niebieskookie).
 • Baran francuski to łagodne i przyjazne zwierzę, które potrzebuje specjalistycznej opieki, uwzględniającej m.in. odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.
 • Dieta powinna bazować na sianie, z dodatkiem bezpiecznych dla królików warzyw i owoców oraz kontrolowanych ilościach granulatów z białkiem i tłuszczem.
 • Ważne jest zapewnienie królikowi dostępu do świeżej wody oraz dostatecznej przestrzeni z uwagi na jego duże rozmiary.

Wygląd barana francuskiego

Baran francuski powstał we Francji około 1863 roku i znany jest też jako królik baran francuski. Zasłynął swoim wyjątkowym wyglądem, który sprawia, że wyróżnia się na tle innych ras. 

Tułów tej rasy jest wyjątkowo mięsisty i mocno zbudowany, co przekłada się na imponującą masę ciała i potężną sylwetkę. Solidnie umięśniony tył pozwala na odpowiednią stabilizację w trakcie ruchu. Waga barana francuskiego to nawet około 7 kilogramów! Co ciekawe, samce zazwyczaj są odrobinę mniejsze niż samice. 

Jego głowa jest imponująca nie tylko ze względu na rozmiary, ale także „puchatość”, która sprawia, że zwierzak wygląda bardzo przytulnie. Mają raczej płaską partię grzbietową (w przeciwieństwie do baranów angielskich z charakterystycznym garbem) i charakterystyczne długie, oklapłe uszy (ale znów mniejsze niż wyspiarscy kuzyni). Uszy powinny przylegać do policzków i zwisać pionowo. 

Odmiany barwne barana francuskiego

Baran francuski, znany również jako francuski baran, to rasa, która ma zaskakująco dużo odmian kolorystycznych!

 • Baran francuski szary: charakteryzuje się ciemnoszarą barwą grzbietu i jaśniejszymi bokami oraz brzuchem. Klin karkowy jest mały i lekko brązowy, a uszy mają czarne obramowanie.
 • Baran francuski żelazisty: okrywa włosowa jest mieszanką czarnych i brązowych włosów, z przewagą tych pierwszych. Wewnętrzna część ud, kończyny przednie oraz spód ogona są grafitowe, a pas brzuszny – ciemnoszary lub grafitowy.
 • Baran francuski czarny: ma głęboko czarne, jednolite włosy pokrywowe, pięknie błyszczące. Część brzuszna ma włosy o nieco mniejszym połysku, a pas brzuszny ma kolor od ciemnoszarego do grafitowego.
 • Baran francuski niebieski: ta odmiana ma ciemnoniebieską, równomierną okrywę włosową z wyraźnym połyskiem. Wydaje się prawie czarna z niebieskim nalotem. Okrywa brzucha i wewnętrzne strony ud są matowe.
 • Baran francuski Hawana: charakteryzuje się ciemnobrązową (czekoladową) barwą okrywy włosowej, która pięknie połyskuje na stronie grzbietowej, ale jest matowa na stronie brzusznej.
 • Baran francuski madagaskarowy: okrywa włosowa ma barwę od złotobrązowej do złotoczerwonej, z ciemnobrązowymi włosami tworzącymi owalny kształt. Maska nie powinna przechodzić powyżej linii oczu, a jasna i ciemna barwa powinna płynnie przechodzić jedna w drugą.
 • Baran francuski szynszylowaty: okrywa włosowa jest szaroniebieska, z ciemnymi i białymi wierzchołkami. Mały klin karkowy jest jasnoszary, a uszy ciemne i czarno obramowane.
 • Baran francuski żółty: główna barwa okrywy włosowej jest pomarańczowożółta, a okrywa włosowa na brzuchu jasna, niemal biała.
 • Baran francuski srokacz: okrywa włosowa odpowiada jednej z wcześniej wymienionych odmian barwnych, ale ma specyficzne białe znaczenia na głowie, koronie, części nosowej, czole oraz w okolicach oczu.
 • Baran francuski biały czerwonooki i baran francuski biały niebieskooki: obie to odmiany białe, ale różnią się kolorem oczu.

Hodowla barana francuskiego – co warto wiedzieć o tej barwnej rasie?

Baran francuski zasługuje na szczególną uwagę nie tylko miłośników królików, ale także wszystkich, którzy poszukują zwierzęcego kompana. Różnorodność jego odmian barwnych oraz specyficzne potrzeby sprawiają, że hodowla tych królików jest jednocześnie fascynująca i wymagająca. Poniżej znajdziesz informacje, które pozwolą ci ocenić, czy taki zwierzak to dobry domowy przyjaciel!

Charakter oraz towarzyskość barana francuskiego

Pierwsze skojarzenia dotyczące charakteru barana francuskiego często skupiają się wokół przymiotników „łagodny” i „przyjazny”. To króliki, które nie tylko entuzjastycznie podchodzą do kontaktu z człowiekiem, ale również łatwo się przywiązują. W efekcie to znakomici towarzysze dla dzieci. Jednakże nie należy zapominać, że królik to wciąż żywe zwierzę, które wymaga odpowiedniego podejścia i odpowiednich warunków.

Barany francuskie pomimo swojej przyjacielskiej natury również potrzebują przestrzeni dla siebie oraz momentów spokoju. Z uwagi na spore rozmiary i imponującą budowę ciała wymagają także specjalistycznej opieki, ze szczególnym naciskiem na dietę oraz aktywność fizyczną, która pozwoli im żyć w dobrym zdrowiu.

Dieta dużych królików, w tym barana francuskiego

Baran francuski niejednokrotnie boryka się z wyzwaniami zdrowotnymi wynikającymi z jego predyspozycji genetycznych. Istotne jest więc, aby dobrze wiedzieć, jak powinna wyglądać jego dieta. To pomoże uniknąć problemów takich jak nadwaga czy dolegliwości stomatologiczne.

Siano – fundament diety

Siano to właściwie fundament diety każdego królika. Jest tak ze względu na zawartość niezbędnych włókien (działających jak błonnik), a także udział w utrzymaniu zdrowia zębów, które u królika rosną całe życie! Siano powinno być dostępne dla królika bez ograniczeń i stać się jego głównym pokarmem. Jeśli to możliwe, dobrze sięgać po różne rodzaje siana (gotowe mieszanki bez problemu kupisz w sklepach zoologicznych, nie musisz mieszkać na wsi).

Warzywa i owoce – bogactwo witamin i minerałów

Świeże warzywa i owoce, podawane w umiarkowanych ilościach, to istotne źródło witamin i minerałów. Ważne jest, by wybierać takie, które są bezpieczne dla królika – na przykład marchew, pietruszka, jabłka (bez pestek) czy truskawki. Jednakże, z uwagi na naturalną skłonność królików do nadwagi, owoce, będące bogactwem cukrów, powinny być podawane jedynie jako przysmak, na pewno nie w dużej ilości. Warzywa są dopuszczalne w większej ilości.

Jakich warzyw i owoców nie dawać królikowi?

Choć króliki, w tym barany francuskie, to znani miłośnicy warzyw i owoców, absolutnie nie mogą jest wszystkiego! Warzywa, których należy unikać, to:

 • Bób – zawiera toksyczne substancje, które mogą powodować problemy trawienne.
 • Cebula i czosnek – zawierają związki, które prowadzą do problemów takich jak anemia.
 • Ziemniaki – surowe ziemniaki są trujące dla królików z powodu zawartości solaniny.
 • Rabarbar – zawiera kwas szczawiowy, szkodliwy dla królików.
 • Sałata lodowa – mało wartościowa jako składnik diety, często powoduje biegunkę.
 • Różne rodzaje fasoli – są trudne do strawienia i mogą powodować problemy żołądkowe.

Mniej problemów jest z owocami, choć też dobrze zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Awokado – zawiera persin, substancję toksyczną dla wielu zwierząt.
 • Banan i mandarynki mogą być podawane, ale bez skórki.
 • Usuń twarde pestki z owoców takich jak wiśnie, czereśnie czy śliwki albo brzoskwinie. Pestki nie będą stanowiły problemu w arbuzie czy winogronach.

Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością owoców i jak najmocniej je różnicować!

Pełnowartościowe białko i tłuszcz

Białko i tłuszcz, mimo że potrzebne są w diecie królika, powinny być dostarczane w kontrolowanych ilościach, szczególnie w przypadku barana francuskiego, który ma spore tendencje do tycia. Wyważone granulaty, opracowane specjalnie z myślą o potrzebach królików, mogą stanowić dodatek do diety bazującej na sianie i dostarczać niezbędne składniki odżywcze. Nie przesadzaj jednak z ich ilością!

Woda – o niej absolutnie nie zapominaj!

Dostęp do świeżej, czystej wody to absolutna podstawa! Nie wierz w mity, że samce królików nie piją wody! Oczywiście sporą część wody zwierzęta pobiorą ze świeżego pokarmu, ale nie będzie to pełne zapotrzebowanie.

Potrzeby barana francuskiego jako domowego zwierzęcia

Królik francuski to prawdziwy olbrzym, co sprawia, że ma też bardziej konkretne potrzeby niż jego mniejsi kuzyni. Na co na pewno trzeba zwrócić w przypadku tych zwierzaków?

Przestrzeń dla królika

Króliki to zwierzęta, które wymagają sporo miejsca, szczególnie tak duże jak królik rasy francuski baran. Te zwierzaki mają długość ciała często przekraczającą nawet 45 cm i ważą nawet 4 kg. To dużo, co oznacza, że na pewno niezbędna jest spora klatka, w której zwierzak będzie mógł się swobodnie poruszać, a także odpowiedni wybieg, aby mógł zażyć odrobinę ruchu. Przestrzeń powinna umożliwić mu również korzystanie z różnych stref – do odpoczynku, jedzenia, i zabawy.

Towarzyskość królika francuski baran

Króliki to spokojne zwierzęta, ale także dość społeczne. Jeśli masz odpowiednią ilość miejsca, adoptuj lub kup dwa króliki (podobnie jak z kotami) – wtedy zwierzaki przez część czasu będą zapewniać sobie wzajemne towarzystwo. Wciąż jednak pamiętaj, że barany francuskie to naprawdę kawały królików! Dwa zwierzaki z pewnością nie nadają się do małego mieszkania w bloku. Pamiętaj też, że konieczna jest odpowiednia socjalizacja królików, zwierzęta wrzucone do jednej klatki bez przygotowania mogą się nie tolerować. 

Co istotne, barany francuskie nie mają większych problemów, żeby zaprzyjaźniać się z innymi domowymi zwierzakami, w tym kotami czy psami. Pamiętaj jednak, że takie kontakty powinny być nadzorowane – o ile koty raczej nie zrobią takiemu królikowi krzywdy (są dla nich zdecydowanie za duże), tak z psami może być już różnie!

Higiena barana francuskiego

Higiena i dbanie o wygląd królika są zaskakująco skomplikowane! Oto garść wskazówek.

Pielęgnacja futra

Króliki, zwłaszcza te o dłuższym futrze, wymagają regularnej pielęgnacji, aby ich sierść była czysta, zdrowa i bez kołtunów. Baran francuski ze względu na swoją miękką i gęstą okrywę potrzebuje częstego szczotkowania, które nie tylko pomoże utrzymać jego futro w doskonałej kondycji, ale również zapobiegnie połykaniu nadmiernych ilości sierści podczas codziennego czyszczenia (co doprowadziłoby do powstania kłaczków, które w skrajnych przypadkach mogłyby nawet prowadzić do zablokowania układu pokarmowego!).

Higiena klatki i wybiegu

Czyste środowisko jest równie istotne, co pielęgnacja samego zwierzęcia. Klatka lub wybieg królika powinny być regularnie sprzątane. Wymiana podściółki, usuwanie resztek jedzenia i czyszczenie misek na jedzenie i wodę to absolutna podstawa!

Jeżeli królik ma dostęp do przestrzeni zewnętrznej, takiej jak ogród lub taras, również ta przestrzeń powinna być utrzymana w czystości. Zadbaj o to, aby zwierzak nie miał tam dostępu do trujących roślin czy pestycydów. Oczywiście zadbaj także o odpowiednie zabezpieczenie, by królik nie padł ofiarą drapieżników lub po prostu nie uciekł.

Pielęgnacja pazurków i zębów

Warto również pamiętać o regularnej kontroli i ewentualnej pielęgnacji pazurków oraz zębów królika. Pazurki, jeśli są zbyt długie, mogą powodować dyskomfort czy nawet ból. W przypadku zębów (te rosną nawet wtedy, gdy króliki osiągają dojrzałość!) wystarczy odpowiednia dieta. Jeśli jednak z jakiegoś powodu królik nie ściera ich prawidłowo, koniecznie idź do weterynarza, nie próbuj rozwiązać problemu samodzielnie!

Baran francuski – podsumowanie

Barany francuskie to prawdziwy króliczy symbol elegancji w świecie małych zwierząt domowych. Chociaż dziś takie hodowle królików rasowych są (niestety!) nastawione głównie na pozyskiwanie futra i mięsa, to ta rasa jest chętnie wybierana na domowego towarzysza. Francuski baran niebieski czy francuski baran czarny to często wybierane odmiany (których jest znacznie więcej!). Pamiętaj jednak, że te króliki swoją łagodność i przyjacielską naturę łączą z konkretnymi potrzebami! Dobrze się zastanów, czy taki królik to dobry towarzysz, szczególnie jeśli nie możesz mu zapewnić dużej ilości miejsca!

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.