Buldog francuski – umaszczenie i klasyfikacja FCI

Według klasyfikacji FCI każdy buldog francuski, który jest zgodny ze wzorcem rasy, powinien mierzyć między 24 a 35 cm. Waga psa powinna z kolei pokazywać od 8 do maksymalnie 14 kg. Rasa zaliczana jest do grupy 9 (psy ozdobne oraz do towarzystwa), sekcji 11 (małe psy w typie molosów). Umaszczenie buldoga francuskiego może być różnorodne – poza całkowitą bielą, która nie jest zgodna ze wzorcem buldoga francuskiego. Buldożek powinien mieć miękką i lśniącą szatę, która będzie krótka i gładko przylegająca do psiego ciała.

Jak wygląda buldog francuski? Z reguły każdy jest bardzo silny, choć krępy. Budowa ciała psów jest zwarta, a sylwetka muskularna i pewna. Dorosły buldog francuski posiada kwadratową głowę i ma spłaszczoną kufę. Niektórzy hodowcy śmieją się przez to, że buldog francuski przypomina „złośliwego gremlina”. Jest to oczywiście niezgodne z prawdą, ponieważ buldog francuski to jedna z najmilszych ras psów. Przez spłaszczoną kufę czworonogi te mają jednak sporadyczne problemy zdrowotne. Więcej informacji na temat tego, jak wygląda wzorcowy buldog francuski, sprawdzić można w serwisie Fajny Zwierzak.

Małe buldogi francuskie – charakter rasy

Buldogi francuskie uchodzą za miłe i niezwykle czułe psy, które błyskawicznie przyzwyczajają się do swojego nowego właściciela. Zdecydowanie nie jest to rasa, która dobrze czuje się w samotności – z tego względu psy wymagają częstego kontaktu z domownikami. Buldogi francuskie kochają się bawić i z wielką radością uczestniczą w różnego rodzaju aktywnościach. Czworonogi są bardzo inteligentne, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy. Należy jednak zapewnić im maksymalną stymulację umysłową i fizyczną, ponieważ pies potrafi szybko się znudzić.

Mimo że psy nie należą do największych, wykazują się ogromną odwagą np. w kontaktach z obcymi ludźmi czy zwierzętami. Ze względu na swoją cierpliwość, buldog francuski polecany jest zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, jak i dla osób starszych.

Czworonogi znakomicie odnajdą się nie tylko w domu z ogrodem, ale i w niewielkich mieszkaniach – nie potrzebują tyle ruchu co np. duże psy pasterskie. Buldogi francuskie to świetni kandydaci na pierwsze psy – głównie dzięki swoim małym wymaganiom co do ruchu, pielęgnacji oraz socjalizacji. Z tym psem powinien poradzić sobie nawet niedoświadczony opiekun.

W jaki sposób pielęgnować buldogi francuskie?

Buldog francuski nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, ponieważ jego sierść nie wymaga wiele pracy. W dodatku linienie buldogów nie jest intensywne, co na pewno uspokoi alergików – wystarczy szczotka dla buldoga francuskiego, użyta raz na jakiś czas.

Możesz systematycznie wykąpać swojego pupila szamponem dla psów krótkowłosych. Od czasu do czasu warto też przetrzeć specjalnym preparatem psie fałdki, które znajdują się niedaleko nosa i uszu. Warto też oczywiście kontrolować stan pazurów i zębów swojego czworonoga.

Jeżeli chodzi o żywienie buldogów francuskich, należy korzystać z dedykowanej karmy, która będzie pełnowartościowa. Posiłki buldogów powinny być odpowiednio zbilansowane i najlepiej ustalone przez psiego dietetyka. Ta rasa ma szczególnie wrażliwy żołądek, a także skłonność do alergii. Właśnie dlatego powinno się szczególną uwagę przykładać do tego, w jaki sposób odżywia się swojego czworonoga.

Zdrowie buldogów francuskich

Niestety, specyficzna budowa buldoga francuskiego sprawia, że miewa on ogromne problemy ze zdrowiem. Buldogi są narażone m.in. na trudności oddechowe oraz różnego rodzaju choroby oczu. Czworonogom nie służą też upały, więc nie powinno się zostawiać psów w miejscu zamkniętym i niewentylowanym. Również zimno nie jest korzystne dla tej rasy – buldog jest mały i nie ma podszerstka, więc wilgoć czy chłód mogą przysporzyć mu problemów zdrowotnych. Pieski mają również skłonność do tycia, a ich żołądki są naprawdę wrażliwe. Buldogi francuskie mają również problemy ze wzdęciami, dlatego prawidłowa i zbilansowana dieta jest w przypadku tej rasy absolutną podstawą. Trzeba pamiętać również o tym, że psy cierpią na różne choroby dziedziczne i miewają problemy z kręgosłupem. Właśnie dlatego należy dbać o prawidłową pielęgnację i żywienie swojego czworonoga. Dzięki temu buldog francuski będzie mógł przeżyć w zdrowiu i radości co najmniej 10 lat.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)