Szukasz doskonałego stróża, który będzie jednocześnie wytrzymałym zwierzęciem oraz troskliwym towarzyszem twoich dzieci? Być może owczarek bergamasco będzie idealnym psem dla ciebie. Te nietypowe psy zostały stworzone po to, aby w ciężkich alpejskich warunkach opiekować się stadami zwierząt hodowlanych. Dzięki temu owczarek z Bergamo charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, w czym pomaga mu jego specyficzna sierść. Czy jednak zwierzęta tej rzadkiej rasy można kupić w Polsce? Dowiedz się, ile kosztują i gdzie można je znaleźć.
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: samice 54–58 cm, samce 58–62 cm masa ciała: samice od 26 do 32 kg, samce od 32 do 38 kg |
⭐ Szata | sierść: obfity, długi włos okrywowy o różnych cechach zależnie od miejsca na ciele, krótki, gęsty, tłusty podszerstek maść: jednolicie czarna (o ile nie lśniąca ani czysta); jednolicie szara; w szare łaty |
❤️ Długość życia | 13–15 lat |
? Charakter | czujny, zrównoważony, inteligentny, cierpliwy, wierny i lojalny |
Bergamasco cane – charakterystyczny wygląd
W pierwszej chwili uwagę przyciąga obfita sierść tych psów, która zbija się w charakterystyczne dredy. O bergamasco można także powiedzieć, że jest to pies średniej wielkości, proporcjonalnie i silnie zbudowany. Proporcja długości jego długość tułowia względem wysokości powinna wynosić 1:1. Pożądana wysokość samców to 60 cm, a samic 56 cm, jednak akceptowany jest 1 cm różnicy. Zwierzęta tej rasy powinny być szare lub przynajmniej mieć szare łaty. Dopuszcza się odcienie płowe albo brązowe. Krok owczarka z Bergamo powinien być długi i swobodny. Jego kłus jest harmonijny i powinien pozwalać na łatwe wchodzenie w galop.
Owczarek z Bergamo – rasa psa o opiekuńczym charakterze
Większość psów pasterskich to zwierzęta zaganiające, bezpośrednio współpracujące z człowiekiem. Bergamasco to jednak inny typ owczarka, którego rolą była opieka nad wypasanym w górach stadem. Z tego powodu są to psy czułe i czujne. Łatwo się koncentrują i mają raczej zrównoważony charakter – potrafią być radosne oraz wymagają dużej ilości ruchu, jednak nie są przy tym nadmiernie żywiołowe. Dzięki rozwadze i cierpliwości świetnie sprawdzają się w roli psa stróżującego. Dobrze radzą sobie także jako towarzysze dzieci, jednak należy pamiętać, że nigdy nie powinny zostawać z nimi sam na sam.
Czy bergamasco to zdrowe psy?
Bergamasco to rasa psów, która powstała w samym sercu gór. Z tego powodu jej przedstawiciele są naprawdę zdrowymi psami, które nie cierpią na żadne przewlekłe schorzenia. Nie zapominaj jednak o tym, że każdy pies, niezależnie od rasy i pochodzenia, może zachorować. W końcu na zdrowie zwierzęcia ma wpływ znacznie większa ilość czynników, niż tylko jego geny. Zanim więc zdecydujesz się na zakup pupila, przygotuj się finansowo na taką ewentualność. Nie zmienia to faktu, że na tle innych ras owczarek z Bergamo wypada raczej dobrze. Może żyć około 12–15 lat lub dłużej, jeśli właściciel zapewni mu odpowiednie warunki.
Pielęgnacja specyficznej sierści bergamasco – czy to trudne?
Skąd u owczarka włoskiego wzięły się jego dredy? Psy tej rasy po prostu nie linieją, przez co ich sierść tworzy z czasem specyficzne struktury. Z tego powodu doskonale radzi sobie w chłodniejszym klimacie, a trzymany w domu nie będzie gubił większej ilości sierści. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ich sierść filcuje się naturalnie, jednak hodowcy przygotowujący psa na wystawę czasem jej trochę pomagają. Choć nie trzeba go czesać, specyficzna struktura sierści sprawia, że bergamasco będzie przynosił do domu duże ilości brudu. Z tego powodu większość osób decyduje się na trzymanie psa na zewnątrz. Jeśli jednak chcesz mieć go w domu, powinieneś pomyśleć nad jego regularnym czesaniem lub strzyżeniem.
Owczarek z Bergamo w Polsce – znajdź hodowcę
Pierwszy pies tej rasy pojawił się w Polsce w 1991 roku. Choć do dziś nie są zbyt popularne, istnieje możliwość zakupienia rasowego zwierzęcia tej rasy. Aby znaleźć odpowiedniego hodowcę, skontaktuj się ze znajdującym się w twojej okolicy oddziałem Związku Kynologicznego w Polsce lub zapytaj o opinię w mediach społecznościowych i forach internetowych poświęconym psom rasowym. To najłatwiejszy sposób, aby znaleźć kogoś, kto przygotuje dla ciebie zdrowe i piękne zwierzę, które doskonale sprawdzi się jako towarzysz twojej rodziny.
Ile kosztuje pies rasy bergamasco?
W 2020 roku ceny psów rasowych znacząco wzrosły i wciąż się wahają. Z tego powodu trudno jest ustalić jedną wspólną kwotę dla wszystkich hodowców. Ostatecznie każdy samodzielnie wycenia swoje psy. Najlepiej zrobisz, jeśli skontaktujesz się z wybraną przez siebie osobą i wprost zapytasz o kwotę, jaką będziesz musiał przeznaczyć na zakup zwierzęcia. Prawdopodobnie będzie to koszt kilku tysięcy złotych. Pamiętaj, aby kupować psy tylko od hodowców zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce bądź jego zagranicznym odpowiedniku (zarejestrowanym lub zaprzyjaźnionym z FCI). Jeśli to dla ciebie zbyt duży wydatek, zaadoptuj psa ze schroniska lub fundacji.
Historia rasy – skąd się wzięły włoskie owczarki?
Pochodzenie psów tej rasy nie jest zbyt obszernie udokumentowane. Wiadomo jednak, że występowały w Alpach włoskich, zwłaszcza w rejonie Bergamo. To tam skupiano się na hodowli owiec, których prawdopodobnie pilnowali przodkowie bergamasco. Chociaż bez wątpienia jest to stara rasa, stworzona w sposób naturalny, jej pierwszy przedstawiciel został zapisany do Włoskiego Związku Kynologicznego dopiero w 1989 roku.
Jaki dom będzie odpowiedni dla bergamasco?
Bergamasco cane to wytrzymałe zwierzęta, które dobrze sprawdzą się w roli rodzinnego stróża. Mogą bez problemu przebywać na dworze, dlatego dobrze czują się w domu z ogrodem. Będą także świetnymi towarzyszami dla osób aktywnych, które uwielbiają spędzać czas na długich, pieszych wędrówkach. Odpowiednio wychowane, będą dobrymi kompanami dla dzieci. Należy jednak pamiętać, aby nie zostawiać małych pociech samych z tak dużym psem. Każda interakcja z nim powinna odbywać się pod czujnym okiem rodziców!
Bergamasco – galeria zdjęć
Pierwszy pies tej rasy w Polsce pochodził z Czech
Choć owczarek bergamasco to włoska rasa, jej pierwszy przedstawiciel wcale nie przyjechał do Polski z kraju swoich przodków. ARA di Valle Scrivia została przywieziona z Czech do hodowli Banciarni. Rok później dołączył do niej samiec tej rasy. Obydwa psy, odpowiednio dobrane do rozwijającej się powoli hodowli, szybko zdobyły tytuły championów
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 194, 15.09.2020, https://www.zkwp.pl/wzorce/194.pdf, rewizja polskiego tłumaczenia lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2020.