Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze rasy psów w Stanach Zjednoczonych? Zdecydowanie należy do nich między innymi akita amerykańska, buldog amerykański, boston terrier, alaskan malamute i wiele innych. Poznaj nieco bliżej te wyjątkowe rasy, ich wygląd, cechy charakteru i metody pielęgnacji. Jeśli zastanawiasz się nad powitaniem w swoim domu cudownego czworonoga, pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję i nie podejmować jej pod wpływem emocji. Pies wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szkolenia, zapewnienia mu dawki ruchu i zabawy. Jeśli na co dzień masz wiele obowiązków i mało czasu dla siebie, być może nie jest to dobry moment na zakup psa. Tymczasem poznaj najpopularniejsze amerykańskie rasy psów!

Amerykańskie rasy psów

Amerykańskie rasy psów zyskują popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kochanego czworonoga, koniecznie poznaj najpopularniejsze amerykańskie rasy psów. Pamiętaj jednak, żeby wybierać sprawdzone i zaufane hodowle, w których zwierzęta są bardzo dobrze traktowane. Z pewnością ciężko będzie ci się zdecydować na konkretnego pupila, ponieważ każdy zwierzak ma w sobie coś wyjątkowego!

Akita amerykańska

Akita amerykańska

Akita amerykańska to rasa wywodząca się od akity japońskiej. Ta rasa została oficjalnie uznana przez American Kennel Club w 1972 roku. Z kolei przez FCI została uznana dopiero w 2006 roku. Nie da się zaprzeczyć, że akita swoim wyglądem budzi respekt, ale jednocześnie jest niezwykle urocza i tajemnicza. Ten nieco groźnie wyglądający pies ma masywną budowę, gęstą sierść, szeroki pysk i gruby ogon. Waży od około 35, nawet do 50 kg. Wiele osób uważa, że pysk akity przypomina misia. Z pewnością jest w tym trochę prawdy. Małe trójkątne uszy i oczy nadają jej charakterystycznego wyglądu. Akita amerykańska jest niezwykle lojalnym psem, który mocno przywiązuje się zarówno do swojego właściciela, jak i całej rodziny. Ze względu na niezwykłą inteligencję, silny charakter i potrzebę dominacji psiak musi już od samego początku znać swoje miejsce w stadzie. W związku z tym trzeba jasno zaznaczyć, że nie jest to pies dla każdego. Właściciel powinien być odpowiedzialny, stanowczy i wiedzieć, jak odpowiednio wyszkolić czworonoga.

Buldog amerykański

Buldog amerykański

Buldogi amerykańskie to psy, które zdecydowanie mogą budzić respekt ze względu na swój wygląd. Rasa została stworzona do walki między innymi z bykami, choć obecnie na szczęście takie praktyki nie mają już racji bytu. Mocna i umięśniona budowa ciała to czynnik, który sprawia, że psy te mogą wywoływać strach u niektórych osób. Wysokość w kłębie może wynosić od 50 do 70 cm. Z kolei waga może wahać się od 30 nawet do 70 kg. Sierść czworonoga jest gładka, lśniąca i mocno przylegająca. Jeśli chodzi o umaszczenie psa, jest ono zazwyczaj białe z łatami w różnych odcieniach brązu. Wbrew pozorom to pies niezwykle towarzyski, jednak ma również silnie rozwinięty instynkt terytorialny. W związku z tym może mieć problem z zaakceptowaniem innych zwierząt w domu. Jeśli chcesz mieć całą gromadkę psów takiej rasy, konieczna jest odpowiednia socjalizacja już od pierwszych tygodni życia.

Boston terrier

Boston terrier

Boston terrier to niezwykle uroczy i dosyć mały pies, który budzi zachwyt i ma wielu miłośników. Jeśli szukasz cudownego towarzysza, może się okazać, że ta rasa będzie dla ciebie idealna. Psiak ma krótki i kwadratowy pysk, spiczaste uszy, duże bystre oczy. Jest dobrze zbudowany, wysokość w kłębie wynosi od 35 do 45 cm, a waga waha się między 7 a 10 kg. Sierść jest krótka, gładka i pozbawiona podszerstka, może być pręgowana, czarna z delikatnymi rudymi pasmami, a także czarna z białymi pasmami. To psy niezwykle wesołe i energiczne, świetnie dogadują się z dziećmi. Uwielbiają spędzać czas ze swoją ludzką rodziną.

Amerykański pitbulterier

Amerykański pitbulterier

Amerykański pitbulterier to rasa, która budzi skrajne emocje, ponieważ to pies stworzony do walk. Natomiast dziś może odgrywać rolę psa stróżującego i w tej roli świetnie się sprawdza. Mimo groźnego wyglądu w Stanach Zjednoczonych uznawany jest za przyjaznego psa rodzinnego. Wciąż jednak wiele osób uznaję tę rasę za niebezpieczną. Wysokość w kłębie wynosi od około 40 do 50 cm, a waga waha się między 15 a 30 kg. Pitbulterier ma umięśnioną i masywną sylwetkę, która sprawia, że budzi respekt. Jeśli chodzi o charakter, wiele osób uważa, że to psy niebezpieczne i agresywne. Z kolei hodowcy starają się zmienić ten wizerunek. Jedno jest pewne – takie rasy nie są odpowiednie dla każdego. Wychowanie pupila wymaga odpowiedniej wiedzy na temat szkolenia i socjalizacji.

Cocker spaniel amerykański

Cocker spaniel amerykański

Cocker spanie amerykański to niesamowity zwierzak, a jego wygląd na każdym robi ogromne wrażenie. Trzeba jednak pamiętać, że to pies, który wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na długą i wymagającą sierść. Elegancka postawa, długa sierść i uroczy pysk od razu skradną twoje serce. Spaniel charakteryzuje się łagodnym usposobieniem, przyjaznym nastawieniem do ludzi, jest też bardzo tolerancyjny wobec dzieci, dlatego świetnie czuje się w dużej rodzinie. Nie musisz się martwić o to, że pupil będzie niszczył różne przedmioty w domu, gdyż jest zrównoważony i spokojny. Pamiętaj, że niezależnie od konkretnej rasy bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie psa od samego początku.

Inne amerykańskie rasy psów

Inne interesujące rasy psów amerykańskich to między innymi:

american eskimo dog,

Jeśli planujesz powitanie w domu nowego czworonoga, koniecznie wybierz pupila, który odnajdzie się w twoim trybie życia. Niektóre psy zdecydowanie wolą wylegiwanie się na kanapie, z kolei inne potrzebują dużej dawki ruchu w ciągu dnia. To właśnie twoją rolą jako właściciela jest spełnienie potrzeb pupila. Przy zakupie wybieraj wyłącznie sprawdzone hodowle.

Jeśli jesteś miłośnikiem psów i zastanawiasz się, jaka rasa będzie dla ciebie idealna, koniecznie powinieneś poznać amerykańskie rasy psów. Bez wątpienia czworonożny przyjaciel obdarzy cię miłością i wywoła uśmiech na twarzy. Niektóre amerykańskie rasy psów stały się niezwykle popularne i skradły serca ludzi w wielu krajach na świecie. Pamiętaj jednak, że decyzja o przygarnięciu psa nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji. Dokładnie zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić pupilowi odpowiednie warunki do życia i czy dysponujesz czasem, który będziesz mógł poświęcić na jego wychowanie. Poznaj poszczególne rasy psów, ich potrzeby i metody pielęgnacji. Na tej postawie będziesz w stanie ocenić, czy dasz radę zająć się czworonożnym przyjacielem.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.