Kot amerykański szorstkowłosy – znany też jako amerykański wirehair, to krótkowłosy kot domowy, charakteryzujący się ciekawością, inteligencją oraz spokojem. Jeżeli ty także szukasz przyjaciela, który będzie ci towarzyszył w codziennych obowiązkach oraz uprzyjemniał ci dzień zabawą, koniecznie rozważ zakup amerykańskiego kota szorstkowłosego

Jednak zanim zaczniesz poszukiwać w internecie informacji, gdzie znajduje się najbliższa hodowla amerykańskiego wirehaira, przeczytaj ten artykuł. W ten sposób szybko dowiesz się, jaka powinna być dieta amerykańskiego kota szorstkowłosego, a także ile żyje zwierzę, jaki ma charakter i ile kosztuje.

Kot amerykański szorstkowłosy – charakter

Amerykański wirehair bardzo lubi siedzieć przy oknie i obserwować otoczenie znajdujące się za szybą. W ten sposób ogląda ptaki oraz inne zwierzęta. To zasługa faktu, że amerykański kot krótkowłosy ma bardzo silny instynkt łowiecki. Oznacza to, że wypuszczony na dwór może polować na myszy, ptaki i owady. 

Choć na co dzień te zwierzęta są bardzo spokojne, opanowane i prawie nieaktywne, tak na widok potencjalnej ofiary mogą uruchomić w sobie instynkt łowiecki. Zwróć na to uwagę i pilnuj, żeby twój młody amerykański wirehair nie uciekł ci, gdy zacznie ścigać mysz czy wróbla!

Amerykański wirehair – zabawy

W związku z tym, że kot amerykański szorstkowłosy ma instynkt łowiecki, uwielbia polować zarówno na mniejsze zwierzęta, jak i poruszające się przedmioty. I tak oto kot amerykański rasy wirehair może gonić kursor na ekranie twojego komputera, albo poruszającą się zabawkę dla kota. W tę ostatnią zdecydowanie powinieneś się zaopatrzyć jako właściciel amerykańskiego wirehaira. Jest to konieczne, aby kot rozwijał się prawidłowo. 

Poza tym kot amerykański szorstkowłosy jest bardzo spokojny i niezbyt aktywny – lubi ciszę i spokój, ale czasami lubi pobiegać po domu.

Amerykański wirehair dla dzieci

Kot amerykański szorstkowłosy bardzo łatwo zaprzyjaźnia się z ludźmi i innymi zwierzętami – nie tylko z kotami. Właśnie dlatego warto kupić go dla swoich dzieci jako zwierzę o przyjacielskim usposobieniu, spokojnym charakterze i dużej chęci do wspólnej zabawy. 

Należy jednak pamiętać, że amerykański wirehair – jak przystało na kota – jest bardzo niezależny. Oznacza to, że nie wolno go do niczego zmuszać (np. do zabawy), kiedy akurat nie ma na nią ochoty. 

Co ciekawe, amerykański wirehair pozwala się wychować! Wystarczy tylko trochę cierpliwości i stanowczości, aby kot wiedział, że nie wolno drapać, skakać itd.

Kot amerykański szorstkowłosy – uwagi

Amerykański wirehair bardzo łatwo się oswaja i przystosowuje do nowych warunków. Na co dzień jest niemal zauważalny. To rasa zwierząt spokojnych i cichych. Miauczą rzadko i cicho – przede wszystkim wtedy, gdy naprawdę tego potrzebują lub chcą coś zakomunikować. 

Co ciekawe, kot amerykański szorstkowłosy nie trzyma ludzi na dystans, ale jednocześnie nie jest natarczywy. Jeśli więc pracujesz zdalnie, z domu, taki zwierzak będzie dla ciebie idealnym pupilem. 

Jeżeli jednak często nie ma cię w domu całe dnie, nie decyduj się kota „jedynaka”! Dokup mu towarzysza lub towarzyszkę. Dzięki temu zwierzęta będą bawić się ze sobą, a znudzony i sfrustrowany samotny kot nie będzie np. niszczył mebli.

Kot amerykański krótkowłosy – wady i zalety tej rasy

Kot amerykański krótkowłosy ma zarówno wady, jak i zalety. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej! Na podstawie tych informacji łatwiej będzie ci podjąć decyzję o ewentualnym kupnie lub adopcji takiego kota.

Kot amerykański szorstkowłosy – wady

Kot amerykański nie cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Wiele osób wyszukuje zagraniczne hodowle kotów amerykańskich szorstkowłosych, jednak dla wielu miłośników kotów to nadal istotna przeszkoda.

Powinieneś też pamiętać, że amerykański wirehair naprawdę nie lubi samotności. W związku z tym powinieneś od razu nastawić się na kupno dwóch kotów, jeśli często nie ma cię w domu.

Amerykański wirehair – zalety

Kot amerykański szorstkowłosy posiada też naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo łatwy w pielęgnacji, o czym przeczytasz poniżej. 

Ponadto to odporna rasa, która nie jest obciążona genetycznie. Oprócz tego te koty lubią ludzi i chętnie spędzają z nimi czas.

Kot amerykański wirehair jest zwierzakiem bardzo polecanym dla dzieci. Ma spokojne usposobienie i szybko przywiązuje się także do najmłodszych właścicieli. 

Nie oznacza to jednak, że nie nadaje się dla seniorów – wręcz przeciwnie! Te koty lubią zabawę, ale doceniają też ciszę i spokój. Na koniec wiedz też, że nie potrzebuje on dużo przestrzeni i dogada się nawet z twoim psem.

Kot amerykański szorstkowłosy – zdrowie rasy

Amerykański wirehair jest kotem, który nie cierpi – w przeciwieństwie do wielu innych ras – na obciążenia przenoszone genetycznie. Jeśli rozważasz zakup tej rasy, możesz spać spokojnie. Na pewno nie będziesz często widział weterynarza (ale nie zapominaj o wizytach kontrolnych!).

Musisz jednak wiedzieć, że rasa ta ma skłonności do kardiomiopatii przerostowej. Jest to jedyna, ale bardzo ważna rzecz, na którą koniecznie musisz zwracać uwagę. Jeśli dobrze zatroszczysz się o swojego kota amerykańskiego szorstkowłosego, może on dożyć nawet 20 lat!

Amerykański wirehair – jak go żywić

Kot amerykański szorstkowłosy nie jest zbyt wymagającym zwierzakiem. Nie ma specjalnych wymagań w zakresie żywienia. Pamiętaj jednak, że powinien on, jak każdy inny kot, żywić się przede wszystkim mokrą karmą.

Zwróć uwagę na to, żeby zakupiona karma była dobrej jakości, a przygotowany przez ciebie posiłek – odpowiednio zbilansowany. 

Co istotne, amerykański wirehair ma skłonności do tycia i nadwagi. Jeśli widzisz, że twój kot się przejada, podawaj mu mniejsze porcje jedzenia. Jeśli musisz już odchudzić amerykańskiego kota szorstkowłosego, raz na jakiś czas zabierz go na spacer lub pobaw się z nim, aby pobiegał. To pozwoli zgubić mu zbędne kilogramy. 

Kot amerykański szorstkowłosy – pielęgnacja

Pielęgnacja wirehaira amerykańskiego nie jest zbyt trudna. W okresach linienia powinieneś zadbać o wyczesywanie sierści. Raz na jakiś czas sprawdź stan uszu i przytnij pazurki, jeśli kot nie ściera ich samodzielnie lub robi to niewystarczająco szybko.

Jak widzisz, ta rasa naprawdę nie należy do wymagających. I właśnie to jest ogromną zaletą, która płynie z posiadania amerykańskiego kota szorstkowłosego.

Amerykański wirehair – cena

Cena kota amerykańskiego krótkowłosego obecnie waha się w granicach ok. 800–1200 euro.

Kot amerykański krótkowłosy – historia rasy

Amerykański wirehair jest znany ludzkości od niemal 400 lat. Początkowo przybył z Ameryki do Wielkiej Brytanii. Stąd rozpoczęła się jego podróż do innych państw europejskich, a później – także i azjatyckich.

Co ciekawe, koty te były bardzo cenione zarówno na wsiach i w miastach, jak i na statkach. To zasługa ich świetnego instynktu łowieckiego. Tam, gdzie znalazł się amerykański kot szorstkowłosy, szybko pozbywano się myszy oraz szczurów.

Przedstawiciele tej rasy bardzo szybko przystosowali się do nowych warunków. Dzisiaj można spotkać go w bardzo wielu krajach, ale w Polsce nadal jest hodowany naprawdę rzadko.

Amerykański wirehair – skąd wzięła się nazwa?

Hodowla kota amerykańskiego szorstkowłosego rozpoczęła się w XX w. Była to jedna z pięciu ras uznanych w tamtym czasie przez CFA – Cat Fanciers Association. Początkowo kot ten otrzymał miano domestic shorthair, czyli po prostu kot domowy krótkowłosy lub szorstkowłosy. 

Dopiero w 1966 roku nazwa ta uległa zmianie na „amerykański kot krótkowłosy (szorstkowłosy)”, aby podkreślić pochodzenie tej rasy. Ponadto zaznacza się, że są to koty z rodowodem, a nie zwyczajne dachowce. Wiele osób mówi o nich także „koty pracujące”, ponieważ w przeszłości łapały myszy dosłownie zawodowo.

Hodowla amerykańskiego wirehaira

W wyniku hodowli i selekcji amerykańskie koty szorstkowłose nabrały nowych cech. To np. mocniejsza i nieco bardziej masywna budowa ciała, a także bardziej zaokrąglona głowa. Mimo tego wciąż bardzo mocno przypominają swoich przodków, zwłaszcza pod względem charakteru. 

Najwięksi hodowcy kota amerykańskiego krótkowłosego pochodzą obecnie ze Stanów Zjednoczonych oraz Japonii.

Amerykański wirehair to kot pochodzący z USA, który do Europy trafił już kilka wieków temu. Został doceniony przede wszystkim ze względu na swoje łowieckie instynkty.

Dziś swoją popularność zyskuje dzięki swojemu spokojnemu, opanowanemu i bardzo cichemu zachowaniu. To idealne połączenie, jeśli właściciel pracuje zdalnie lub po prostu potrzebuje towarzystwa zwierzaka, którego „nie roznosi energia”. Kot amerykański szorstkowłosy jest znakomitym pupilem dla dzieci, ponieważ oprócz ciszy i spokoju lubi też zabawę. Zakup takiego kota nie jest małym wydatkiem, ale brak obciążeń genetycznych oraz długowieczność (wiele osobników dożywa nawet 20 lat!) czynią z niego kompana na lata.

Źródło zdjęcia: http://www.petful.com/ via Flickr

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)