Problemy z utrzymaniem i osiągnięciem prawidłowej wagi mogą mieć nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Domowe czworonogi są tego najlepszym przykładem. Jeśli zwierzę je na co dzień za dużo i dostaje zbyt kaloryczną karmę, może to prowadzić nadwagi u psa. Nadprogramowe kilogramy wpływają negatywnie na ruchliwość pupila i jego stan zdrowia. Dlatego dowiedz się, jak odchudzić psa i zrobić to możliwie jak najskuteczniej.

Jak odchudzić psa? Nadwaga u psa powszechnie występującym problemem

Czy wiesz, że co piąty pies w Polsce waży za dużo? Z roku na rok wzrasta też liczba przypadków otyłości i nadwagi u psów. Może być ona spowodowana nieprawidłowym żywieniem zwierzaka, choć czasem powodem są choroby współistniejące.

Najczęściej nadwaga u psa wynika z tego, że spożywa on więcej kalorii niż jest w stanie spalić podczas spacerów czy zabawy. Oznacza to, że pokarm dostarcza zbyt dużą dawkę energii, a niespalone kalorie odkładają się w ciele pupila. Kiedy występuje rzeczywiście nadwaga u psa? To zależy od rasy czy budowy poszczególnych zwierząt. 

Na ocenę optymalnej wagi zwierzęcia wpływają czynniki mające związek ze specyfiką rasy – w przypadku każdej istnieją inne widełki dopuszczalnej masy ciała. Jeśli waga twojego psa przekracza górną granicę normy, świadczy to o nadwadze. Jeśli zaś zwiększenie masy ciała wynosi co najmniej 20% normy, można mówić o otyłości.

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy pies nie ma nadwagi, jest dotknięcie jego klatki piersiowej. Jeśli możesz wymacać palcami żebra, to waga twojego pupila najprawdopodobniej jest prawidłowa. Jeśli jednak żebra pokryte są grubą warstwą tłuszczu, oznacza to nadwagę u psa lub nawet otyłość.

Dla oceny sylwetki czworonoga można wykorzystać oficjalną, 5-cio lub 9-cio punktową skalę kondycji, tzw. Body Condition Score (BCS). Skale przedstawiają następującą kondycję zwierząt:

  • skrajne wychudzenie;
  • niedowaga;
  • idealna sylwetka;
  • nadwaga;
  • otyłość.

Sam oceniasz psa wzrokowo i dotykiem. Patrzysz na:

  • tułów z góry z uwzględnieniem wcięcia w talii,
  • tułów z boku, przy uwzględnieniu widoczności żeber, guzów biodrowych i wyrostków kolczystych kręgosłupa,
  • brzuch z boku.

Palpacyjnie badasz grubość ewentualnie występującej tkanki tłuszczowej brzucha na żebrach, w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i przy nasadzie ogona. Jeśli ocena BCS wskazuje na wysoką wartość, występuje otyłość lub nadwaga u psa.

Wówczas należy podjąć odpowiednie kroki, by odchudzić swojego pupila. To zadanie trudne, które wymaga od właściciela konsekwencji i odpowiedniego prowadzenia diety odchudzającej dla psa.

Przyczyny nadwagi u psa

Oprócz spożywania zbyt dużej ilości wysokokalorycznej karmy i braku odpowiedniej dawki ruchu, nadwaga u psa może wynikać z toczących się procesów chorobowych. Jeśli twój pupil tyje, a nie je więcej niż powinien, to być może powodem takiej sytuacji są problemy zdrowotne, których nie należy bagatelizować.

Niewykluczone, że u twojego czworonoga występuje nadwaga chorobowa, która wywołana jest:

  • niedoczynnością tarczycy;
  • zaburzeniami w zakresie funkcjonowania podwzgórza;
  • zespołem Cushinga, czyli nieprawidłowym działaniem nadnerczy.

Potwierdzić którąś z diagnoz może tylko lekarz weterynarii. Dodatkowo odpowie ci on na pytanie, jak odchudzić psa i jednocześnie poprawić jego stan zdrowotny.

Co ciekawe, niewykluczone, że nadwaga u psa wynika z jego pierwotnych instynktów i ma podłoże patogenetyczne. Oznacza to, że praprzodkowie współczesnych czworonogów domowych mieli nawyk jedzenia na zapas. Polowali i zjadali zdobycz szybko, by inne psy czy zwierzęta występujące w sąsiedztwie nie zabrały im ofiary. Takie zachowania żywieniowe pozostały u niektórych psów po dziś, choć przecież twój domowy pupil raczej nie musi z nikim konkurować o posiłek czy zdobywać samodzielnie jedzenia.

Twój pies ma nadwagę? Winna może być rasa

Niektóre rasy psów cechują się wrodzoną skłonnością do tycia, dlatego odchudzanie psa w takim przypadku nie będzie łatwe. Na przykład popularne labradory mają tendencję do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej. Dlatego tak ważne jest racjonowanie im żywności i zachęcenie do aktywności fizycznej. Inne rasy psów, które tyją z uwagi na czynnik genetyczny, to:

Otyłość u psa a działanie hormonów

Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko tycia są hormony. Nadwaga u psów często występuje po kastracji. Kiedy czworonogi są wykastrowane, potrzebują mniejszej ilości energii – nawet o 30%; dlatego trzeba dawać im mniej karmy. Po sterylizacji zmniejsza się produkcja hormonów płciowych, przez co zmiany metaboliczne w organizmie sprzyjają nadwadze. Kastracja ponadto wpływa na zwiększenie apetytu, dlatego u kastrowanych czworonogów zwiększa się ryzyko nadwagi i otyłości.

Z wiekiem rośnie rozleniwienie psa, a więc i jego masa ciała się zmienia. Jeśli do zmniejszonej aktywności fizycznej nie dostosujesz porcji pożywienia, wówczas pojawi się najpewniej nadwaga u psa.

Jak odchudzić psa? Sprawdź!

Najważniejsze kwestie związane z tym, jak odchudzić psa, dotyczą odpowiedniej diety oraz dawki ruchu. Dieta odchudzająca polega na tym, by podawać pupilowi wysokowartościową karmę w zalecanych przez producenta i weterynarza ilościach. Nie tylko jakość jedzenia ma znaczenie, ale i to, ile jednorazowo wkładasz psu do miski i jak wiele posiłków w ciągu dnia on spożywa. Staraj się nigdy nie przekraczać zalecanej dawki.

Dieta odchudzająca dla psa to nie jedyne, co możesz zafundować swojemu czworonogowi. Zapewnij mu odpowiednią dawkę ruchu – wychodź jak najczęściej na długie spacery i zachęć pupila do większej aktywności.

Co ciekawe, odchudzanie psa jest trudnym zadaniem nie tylko dla pupila, ale również dla samego właściciela. Twoje przyzwyczajenia mogą być na tyle silne, że szkodzisz swojemu zwierzęciu, przez co systematycznie tyje. Jeśli wdrożysz jednak zasady, o których wspomnieliśmy, możesz osiągnąć sukces w odchudzaniu psa.

Nie nakładaj do psiej miski więcej jedzenia, niż wynosi przewidziana porcja odpowiednia do masy ciała i wieku zwierzęcia. Czworonogi często nie mają umiaru w jedzeniu i, pomimo odczuwania sytości, będą jadły do momentu, aż miska będzie pusta. Czasem zwierzę doprasza się o smakołyki i przekąski bardziej z przyzwyczajenia i nudy niż z głodu. Powinieneś wówczas odciągnąć jego uwagę od jedzenia – pobaw się z nim, wyjdź na spacer.

Odchudzanie psa z nadwagą – dieta

Najważniejszą kwestią w tym, jak odchudzić psa, jest odpowiednie żywienie pupila. Powinien spożywać karmę suchą i mokrą uzupełnioną o naturalne źródła otrębów, czyli źródła naturalnego błonnika. Sprawi on, że posiłek będzie sprzyjał poczuciu sytości u zwierzęcia.

Karmy odchudzające dla psów dostępne np. w gabinetach weterynaryjnych, dopasowane są do wymagań związanych z odchudzaniem czworonogów. Będą one:

  • niskokaloryczne, czyli dostarczą do organizmu mniejszą ilość kalorii;
  • niskotłuszczowe, dzięki czemu będą sprzyjać utracie tkanki tłuszczowej;
  • wysokobiałkowe, przez co będą chronić beztłuszczową masę ciała;
  • zawierać włókna pokarmowe, które odpowiadają za uczucie sytości.

Przy prowadzeniu diety odchudzającej dla psa ważne jest stosowanie nie tylko odpowiedniej karmy, ale i podzielenie posiłków na kilka w ciągu dnia. Najlepiej podawać pokarm 3-4 na dobę, co pozwoli zapobiec odczuwaniu głodu przez pupila.

Rola weterynarza w odchudzaniu psa

Nadwaga u psa może spowodować potrzebę wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli twój pupil waży znacznie więcej niż powinien, zwróć się o pomoc w odchudzaniu zwierzęcia do eksperta. Odpowie on na twoje pytania o to, jak odchudzić psa i jakie karmy odchudzające dla psów są szczególnie polecane. Specjalista pomoże w opracowaniu programu, dzięki któremu twój czworonożny pupil straci zbędne kilogramy, ale nie na tyle szybko, by stanowiło to jakiekolwiek zagrożenie dla stanu jego zdrowia.

Jeśli nadwaga u psa wynika z towarzyszących temu stanowi chorób, weterynarz to zdiagnozuje i zaleci odpowiednie leczenie. Kolejne wizyty w gabinecie weterynaryjnym pozwolą ci monitorować stan zwierzęcia, w tym pracę serca i stan stawów. Poza tym będziesz mógł śledzić postępy w odchudzaniu.

Jakie konsekwencje ma nadwaga u psa?

Musisz mieć świadomość tego, że odchudzanie psa ma wymiar nie tylko estetyczny. Podejmujesz się tego zadania po to, by pomóc zwierzęciu i zwiększyć jego szanse na długie życie. Podobnie jak i u ludzi, nadwaga u psa może mieć wiele poważnych konsekwencji, takich jak:

  • choroby układu krążenia, w tym w szczególności serca,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • trudności z oddychaniem,
  • rozwój i pogłębianie się chorób kości i stawów,
  • występowanie duszności wysiłkowej,
  • nietrzymanie moczu.

Dlatego też uzyskanie wiedzy dotyczącej tego, jak odchudzić psa, jest bardzo ważne. Jeszcze istotniejsze wydaje się zastosowanie do sposobów, które pozwolą pupilowi na utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Podsumowanie

Zdarza się, że i psy mają nadwagę lub są otyłe. Należy wówczas stosować konsekwentnie dietę odchudzającą dla czworonogów i podawać im odpowiednią karmę. Do tego przyda się aktywność fizyczna, a wtedy zwierzę najpewniej wróci do swojej idealnej wagi.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)