Jeśli chcesz, aby twój zwierzak rozwijał się prawidłowo, koniecznie powinieneś zadbać o to, aby wybrana przez ciebie karma dostarczała mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podczas jej wyboru weź pod uwagę różne czynniki, takie jak rasa, wiek, masa ciała, a także aktywność fizyczna psa. Żywienie pupila będzie wpływać na jego stan zdrowia i długość życia.

Jaką karmę wybrać dla psa? Odpowiedź nie jest łatwa. Rynek zalewają różnorodne produkty, wybór jest naprawdę ogromny. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Możesz postawić na karmę suchą, półwilgotną lub karmę mokrą. Kolejną opcją jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila – z gotowych produktów lub surowego mięsa. Która z tych opcji jest najlepsza? Jak zadbać o pupila, aby cieszył się zdrowiem i sprawnością? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu!

Karma dla psa – żywienie pupila

Od razu trzeba zaznaczyć, że pojęcie dobrej karmy dla psa jest dość płynne. Potrzeby żywieniowe pupila zależą od różnych czynników, przede wszystkim:

 • wieku;
 • rasy;
 • masy ciała;
 • płodności;
 • codziennej aktywności fizycznej. 

Pod uwagę musisz wziąć również ewentualne alergie czy choroby.

Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Dobry produkt powinna zawierać przede wszystkim białko, tłuszcze, a także witaminy i minerały. Prócz tego ważne jest jeszcze, skąd te składniki pochodzą. Te mające źródło w produktach odzwierzęcych będą lepiej przyswajalne od takich, które pozyskiwane są z roślin.

Wpływ żywienia na stan psa

Żywienie jest bardzo ważne dla ogólnego zdrowia psa. Jeśli pupil jest niedożywiony i nie otrzymuje najważniejszych składników odżywczych lub, gdy karma nie jest dopasowana do jego potrzeb, bardzo szybko to zauważysz. Pojawią się takie objawy jak:

 • pogorszenie stanu zdrowia;
 • apatia i niechęć do zabawy;
 • nagłe wysypki;
 • biegunki i wymioty.

To jedne z objawów problemów z układem pokarmowym i niedożywieniem. 

Niestety, nie da się jednoznacznie wskazać, jaka jest dobra karma dla psa. Musisz znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego pupila, posługując się metodą prób i błędów. Najlepsza jest po prostu obserwacja tego, jak zachowuje się on po danej karmie i czy występują jakieś niepokojące symptomy. 

Dobra karma dla psa – cechy

Nie da się wskazać jednej karmy dobrej dla każdego psa, ale można wyróżnić kilka czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę. Oczywiście najważniejszy jest jej skład. Dobra karma dla psa powinna zawierać jak najwięcej mięsa. Warto, aby była pozbawiona niepotrzebnych zapychaczy, takich jak zboża, makaron czy ryż. Dodatkowo możesz wzbogacić dietę swojego pupila o wartościowe smakołyki dla psów, które stanowią też dobrą nagrodę w trakcie szkolenia. Jednak pamiętaj – nie powinny one zastępować psu pełnowartościowego posiłku. 

Czego nie może jeść pies?

Pies nie powinien dojadać po tobie resztek ze stołu. To największy błąd, jaki popełniają właściciele psów. Pamiętaj, że pies nie może jeść czekolady i wielu innych produktów przeznaczonych dla ludzi. Część z nich jest dla niego po prostu toksyczna. Spożycie nawet niewielkiej ich ilości może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Pamiętaj, że to dobra karma dla psa jest podstawą jego żywienia. Jeśli będziesz podawał mu jedzenie ze stołu, nie zdziw się, że odmawia spożywania tego, co ma w misce.

Jaką karmę wybrać dla psa?

Ogólnie można podzielić karmy dla psów na karmy suche, półwilgotne i mokre. Gotowe karmy są dobrze zbilansowane i dopasowane do potrzeb pupila. Która z nich będzie najlepsza? Wszystko zależy od twojego budżetu. Wszystkie produkty są równie wartościowe, jeśli dobrze zbilansowane. Po prostu trzeba zwracać uwagę na skład każdej formuły. Mięso jest najważniejszym składnikiem w karmie dla psa i powinno być na pierwszym miejscu.

Dobra karma dla psa to przede wszystkim produkt, który dostarcza do organizmu twojego pupila wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Musi być dobrze zbilansowany, lekkostrawny i oczywiście smaczny. Bardzo ważny są smak i aromat – im bardziej będą atrakcyjne, tym chętniej pies będzie jadł karmę.

Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa?

Czym powinieneś kierować się przy wyborze dobrej karmy dla psa? Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

 • wiek;
 • rasę;
 • wielkość;
 • masę ciała;
 • aktywność fizyczną na co dzień;
 • aktualny stan zdrowia;
 • ewentualną ciążę czy okres karmienia miotu;
 • indywidualne preferencje psa. 

Nie ma sensu podawać zwierzęciu produktu, który po prostu mu nie smakuje, nawet jeśli to dobra karma dla psa. Na rynku obecnie jest tak szeroki wybór, że z pewnością znajdziesz formułę z odpowiednim składem, która przypadnie do gustu twojemu pupilowi pod względem smaku. 

Jaka sucha karma dla psa?

Zastanawiasz się, jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza? Granulaty to świetnie zbilansowane posiłki, które dostarczają psu energii i niezbędnych składników odżywczych. Karma sucha ma postać drobnych, suchych kulek, które nie tylko są pożywne, ale także pomagają oczyszczać zęby i utrzymywać je w dobrym stanie. Nie da się zaprzeczyć, że higiena jamy ustnej u psów jest niezwykle ważna. 

Zalety suchej karmy

Jakie są zalety suchej karmy dla psów? Po pierwsze, zazwyczaj jest ona tańsza niż karma mokra. Poza tym wygodniej i bardziej precyzyjnie możesz ją dawkować. Również po posiłku będziesz miał mniej sprzątania.

Co zrobić, jeśli kupiłeś psu karmę suchą, a on nie chce jej jeść? Nie musisz od razu rezygnować z tej formy posiłków i przechodzić na karmę mokrą. Nawet dobra karma dla psa może mu po prostu nie przypaść do gustu. Na początek kupuj więc małe opakowanie, aby sprawdzić, czy dany smak odpowiada psu.

Pamiętaj również, że pupil zawsze powinien mieć w misce świeżą wodę. Nawadnianie również odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o jego dobre samopoczucie i zdrowie. 

Jaka mokra karma dla psa?

Na co zwrócić uwagę w przypadku karmy mokrej? Zdecydowanym plusem karmy mokrej jest to, że oprócz dostarczenia niezbędnych składników odżywczych, zapewnia także wodę. Jednocześnie, dobra karma mokra dla psa jest po prostu droższa od suchej. Sprawdzi się dla niejadków, bo jest zdecydowanie bardziej aromatyczna i atrakcyjna dla zwierzaka. W tym przypadku również trzeba zwracać uwagę na skład karmy, w którym na pierwszym miejscu powinno być mięso. 

Najlepsze przysmaki dla psów

Choć dobra karma dla psa to podstawa, smakołyki też mogą pojawić się w diecie czworonoga. Nie powinny jednak zastępować pełnowartościowego posiłku. To jedynie dodatek, który trzeba wliczać w podaż kaloryczną każdego dnia – inaczej możesz sprawić, że twój pies nadmiernie przytyje. To może prowadzić do wielu poważnych chorób i pogorszenia jakości życia. W przypadku smakołyków również postaw na pełnowartościowe produkty z dobrym składem.

Żywienie zwierzaka ma wpływ na jego zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Powinieneś wybierać pełnowartościowe karmy z dobrym składem. Nie ma znaczenia, czy postanowisz karmić psa karmą suchą, półwilgotną czy mokrą. Zwracaj uwagę na to, aby w składzie na pierwszym miejscu znajdowało się mięso. Wystrzegaj się wypełniaczy takich jak zboża, makarony czy ryż. 

Jeśli zadbasz o odpowiednie żywienie pupila, możesz mieć pewność, że zmniejszysz ryzyko pojawienia się u niego niektórych chorób. Dobra karma dla psa powinna dostarczyć zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. To podstawa, aby czworonóg czuł się dobrze i był pełen energii.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)