Każdy opiekun powinien wiedzieć, czego psy nie mogą jeść, a co można włączyć do ich diety. Szczególnie ważna jest wiedza, czy pies może jeść ziemniaki, bo to one często są elementem psiej diety. Poprawnie skomponowany jadłospis może przedłużyć pupilowi życie nawet o kilka lat – przynajmniej tak wskazują statystyki. Wiele osób jednak zapomina o tym, że ludzka dieta nie przekłada się na to, co może jeść pies. Ziemniaki w tym przypadku stanowią kość niezgody zwłaszcza między opiekunami ze środowisk miejskich i wiejskich czy osobami starszymi i młodzieżą. Sprawdź, czy pies może jeść ziemniaki, a jeśli tak – to jakie konkretnie.

Czy pies może jeść ziemniaki?

Pies jest względnym mięsożercą, co oznacza, że choć podstawę jego diety stanowią składniki pochodzenia zwierzęcego, to jest też zdolny do trawienia produktów roślinnych. W związku z tym, są one cennym dodatkiem do psiego jadłospisu, zwłaszcza jako źródło węglowodanów, witamin i mikroelementów. O ile, oczywiście, są podane w odpowiedniej formie. Ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście tego, czy pies może jeść ziemniaki.

Gotowane ziemniaki dla psa

Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść ziemniaki gotowane, jest prosta – tak, o ile gotowały się bardzo długo. Najlepiej, aby same się rozpadały. Jeśli dodatkowo zrobisz z nich papkę, zwiększysz szansę na to, że pies będzie w stanie strawić zawartą w nich skrobię. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie podawać psu gorących ziemniaków, bo mogą doprowadzić do skrętu żołądka. Gotowane ziemniaki dla psa mogą być dobrym uzupełnieniem diety, jeśli karmisz go własnoręcznie przyrządzanymi posiłkami.

Dlaczego psy nie mogą jeść ziemniaków surowych?

Zastanawiasz się, czy pies może jeść ziemniaki surowe? Zdecydowanie nie! Dlaczego? Dokładnie z tego samego powodu, co ludzie. Są one ciężkostrawne, a ich spożycie prowadzi do problemów żołądkowych. Dodatkowo, ziemniaki kiełkujące albo te z zielonymi plamami zawierają bardzo wysokie stężenie solaniny. Składnik ten podrażnia błony śluzowe układu pokarmowego, prowadząc do zatrucia. Jego ostra forma zagraża nawet życiu psa.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść ziemniaki, nie jest taka oczywista. Wszystko zależy od formy ich podania.

Pies zjadł surowe ziemniaki – co zrobić?

Pies zjadł surowe ziemniaki – co zrobić?

Jeśli masz pewność, że twój pies zjadł surowe ziemniaki albo obierki z nich, zabierz go od razu do lekarza weterynarii. Specjalista zaleci odpowiednią terapię – na przykład wywoła wymioty albo przeprowadzi płukanie żołądka i poda leki neutralizujące szkodliwe substancje. To ważne, bo nawet wyleczone zatrucie może powodować trwałe zmiany w układzie nerwowym psa.

Wiesz już, czy psy mogą jeść ziemniaki. Pamiętaj, że są one często składnikiem karm bezzbożowych. Stanowią cenne źródło węglowodanów i, w odpowiedniej formie, są dobrze strawne. Znajdują się też w karmach dla psów wrażliwych. Skoro wiesz, czy pies może jeść ziemniaki, zadbaj o to, aby były one jedynie dodatkiem do gotowanych posiłków. Podstawę zawsze musi stanowić mięso.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.