Nie da się zaprzeczyć, że małe psiaki mogą wnieść do domu wiele miłości i szczęścia. Psy zaliczane do omawianej grupy mają skróconą kufę, spłaszczony pysk i duże oczy. Charakterystyczna budowa czaszki sprawia, że psiaki uznawane są za niesamowicie urocze i słodkie. Jednak wiele osób uważa, że zwierzaki zostały stworzone wyłącznie po to, aby spełniać oczekiwania człowieka. W konsekwencji natomiast psy są narażone na liczne problemy zdrowotne. Czym jest syndrom brachycefaliczny? Jakie rasy brachycefaliczne są najbardziej narażone na choroby? Jakie są ich cechy charakterystyczne? Sprawdź!
Czym jest syndrom brachycefaliczny?
Choć małe rasy zaliczane do psów brachycefalicznych uznawane są za niesamowicie urocze i uwielbiane są przez miłośników czworonogów, to niestety są również narażone na liczne schorzenia. Warto wspomnieć o tym, czym jest syndrom brachycefaliczny, zwany także syndromem boas. Pojęcie to wskazuje na zespół wad anatomicznych dotykających konkretne rasy psów. Zwierzaki mają charakterystyczną budowę czaszki, która jest kwadratowa, a także skróconą i spłaszczoną kufę.
Objawy syndromu boas
Jakie objawy mogą występować u psów borykających się z syndromem boas? Jeśli jesteś właścicielem takiego zwierzaka, możesz dostrzec następujące dolegliwości:
- chrapanie;
- bezdech nocny;
- oddychanie z otwartym pyskiem;
- charczenie;
- charakterystyczne świsty;
- krztuszenie się podczas jedzenia lub picia;
- niechęć do aktywności fizycznej;
- wymioty po wysiłku;
- omdlenia;
- sapanie nawet podczas krótkich spacerów;
- stany zapalne dróg oddechowych;
- brak tolerancji na wysokie temperatury powietrza.
Podczas zakupu psa wybieraj wyłącznie sprawdzone hodowle
Choć wymienione objawy nie odbierają uroku zwierzakowi i nie są uciążliwe dla właściciela, to trzeba pamiętać, że znacząco wpływają na komfort życia zwierzaka. Płytki oddech, zwężone nozdrza, przerost podniebienia miękkiego, nieprawidłowe rozwinięcie tchawicy i wiele innych problemów mogą znacząco utrudniać wspólną zabawę i szkolenia. Jeśli decydujesz się na zakup psa, który zaliczany jest do ras brachycefalicznych, pamiętaj o tym, aby wybierać wyłącznie sprawdzone hodowle. Jedynie wtedy możesz mieć pewność, że zarówno psi rodzice, jak i adoptowany przez ciebie maluch przyszły na świat w dobrych warunkach. Nie wspieraj pseudohodowli, których celem jest jedynie zarobek.
Jakie psy zalicza się do ras brachycefalicznych?
Psy to jedne z najczęściej wybieranych towarzyszy w codziennym życiu. Potrafią nie tylko ukoić nerwy właściciela, wprowadzić go w dobry nastrój, ale także po prostu przytulić się i wywołać szeroki uśmiech na jego twarzy. Do ras brachycefalicznych zalicza się następujące zwierzaki:
- shih tzu;
- buldog francuski;
- buldog angielski;
- mops;
- pekińczyk;
- boston terrier;
- shar pei;
- pinczer;
- bokser;
- chihuahua;
- yorkshire terrier;
- dog de bordeaux;
- cavalier king charles spaniel;
- lhasa apso.
Przemyśl decyzję o zakupie psa i przygotuj się na opiekę nad nim
Wymienione rasy psów stają się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż są urocze, kochane, przyjazne, wesołe i w wielu przypadkach stają się po prostu członkami rodziny. Małe rasy są szczególnie pożądane przez rodziny z dziećmi i osoby, które chcą mieć małego czworonożnego przyjaciela zawsze przy sobie. Jednak decydując się na powitanie w domu nowego członka rodziny, trzeba dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Właściciel powinien liczyć się z ewentualnymi chorobami zwierzaka, kosztami związanymi z leczeniem, trzeba również dysponować czasem, aby zająć się wychowaniem i szkoleniem zwierzaka. Decyzja nie powinna być podyktowana emocjami i własnymi zachciankami.
Problemy zdrowotne psów ras brachycefalicznych
Psy zaliczane do ras brachycefalicznych są znacznie bardziej podatne na różne schorzenia i nieprzyjemne dolegliwości. Rasy psów brachycefalicznych mogą borykać się między innymi takimi chorobami jak:
- alergie;
- wady zgryzu;
- choroby oczu;
- choroby układu krążenia;
- choroby skóry;
- zespół wad anatomicznych.
Warto także wspomnieć o tym, że psy te bardzo często rodzą się poprzez cesarskie cięcie, które jest dużym zagrożeniem dla psiej mamy. Powoduje to następnie problemy w opiece nad szczeniakami, gdyż pies z powodu rany po porodzie po prostu nie jest w stanie opiekować się szczeniakami, a karmienie również staje się sporym problemem.
Leczenie psów boas
Jeśli jesteś właścicielem cudownego czworonoga, który jest psem brachycefalicznym i zauważyłeś, że ma problemy z oddychaniem, słabą tolerancję wysiłku fizycznego i inne niepokojące objawy, koniecznie powinieneś się udać do lekarza weterynarii. Trzeba zaznaczyć, że nie są to cechy charakterystyczne ras, tylko pewnie nieprawidłowości, które wpływają negatywnie na komfort życia i samopoczucie ukochanego pupila.
Wizyta u weterynarza
Weterynarz w takich przypadkach powinien zlecić odpowiednie badania i zaproponować ewentualne rozwiązania, które mogą ułatwić psu codzienne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach może zaproponować jedynie leczenie objawowe lub nieco bardziej inwazyjne w postaci zabiegów chirurgicznych. Wszystko oczywiście zależy od konkretnego przypadku i stanu zdrowia zwierzaka. Jedno jest pewne, nie wolno lekceważyć takich problemów, ponieważ twój ukochany pupil po prostu się męczy, jego stan powinien skontrolować doświadczony lekarz.
Jakiej opieki wymagają rasy brachycefaliczne?
Opieka nad zwierzakiem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Wymaga odpowiedniego przygotowania i zdobycia niezbędnej wiedzy. W przypadku ras zaliczanych do omawianej grupy trzeba zwrócić uwagę na kilka faktów. Ze względu na to, że psiaki mogą mieć problemy z oddychaniem i wykazują się mniejszą aktywnością fizyczną, mogą mieć skłonność do nadwagi. Rolą właściciela jest zadbanie o dobrze zbilansowaną zdrową dietę, która dostarczy do organizmu pupila wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Poza tym bardzo ważne są regularne wizyty u weterynarza, aby kontrolować ogólny stan zdrowia zwierzaka. Nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów.
Rasy brachycefaliczne są niezwykle urocze i przyjazne, jednak ze względu na pewne charakterystyczne cechy budowy ciała mogą borykać się z różnymi uciążliwymi dolegliwościami. Psiaki powinny być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Niektóre schorzenia można leczyć jedynie objawowo, czasami również wykonuje się zabiegi chirurgiczne. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Decydując się na przygarnięcie nowego pupila, trzeba dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Przede wszystkim pamiętaj, aby wybierać sprawdzone hodowle.