Z artykułu dowiesz się, czy pies w pociągu jest mile widziany i jak można go przewozić. Podpowiemy, jak przygotować się na taki wyjazd, a także poznasz ceny biletów dla czworonogów.
Czy pies może jechać pociągiem?
Większość przewoźników w Polsce oferuje rozwiązania umożliwiające podróż z psem, ale należy przestrzegać regulaminu i wszelkich zaleceń. Wymagania dotyczą najczęściej posiadania odpowiedniego transportera dopasowanego do rozmiarów zwierzęcia. Twoje zwierzę nie powinno też w żaden sposób utrudniać podróży współpasażerom.
Pies w pociągu – czy potrzebuje biletu?
U największych przewoźników kolejowych w Polsce istnieją dwie możliwości. Pies w pociągu może podróżować bezpłatnie pod warunkiem, że nie jest uciążliwy dla współpodróżnych i podczas przejazdu przebywa w odpowiednim transporterze lub klatce. Pies liczony jest wtedy jako twój bagaż.
Bilet należy kupić dla psa w pociągu, który przewożony jest bez specjalnej klatki lub transportera. Koszt jednego biletu to 15 złotych i 20 groszy, ale to nie wszystko. Zwierzę powinno podróżować z założonym kagańcem i na smyczy oraz posiadać aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie.
Czy jest specjalne miejsce dla psa w pociągu?
Jeżeli przewozisz swojego pupila w dużej klatce transportowej, masz możliwość postawienia jej na miejscu dla rowerów. Jeśli twoje zwierzę ogranicza jedynie smycz, zwróć szczególną uwagę, żeby pupil nie utrudniał podróży innym. Są także miejsca niedostępne dla czworonogów. Zakaz wstępu mają do wagonów gastronomicznych i nie mogą przebywać na siedzeniach, na łóżku oraz na miejscu do leżenia.
Jak przygotować psa do podróży pociągiem?
Wszystko zależy od odległości, jaką masz do pokonania. Jeśli jest to tylko krótka przejażdżka podmiejska, to nie ma potrzeby wyposażania się w mnóstwo dodatkowych pakunków, jednak sytuacja ma się zgoła inaczej w przypadku długich podróży. Pies w pociągu będzie się nudził, dlatego warto zadbać o zabranie jego ulubionych zabawek czy przysmaków, którymi będzie mógł się zająć.
Osoby przewożące psa w pociągu w klatce powinny odpowiednio wcześniej zacząć zwierzę przyzwyczajać do przebywania w swoim azylu. Jeśli dopiero co zakupiłeś klatkę i stwierdziłeś, że przetestujesz ją w podróży, to nie tędy droga. W ten sposób możesz zrazić pupila do niej na całe życie. Do nauki należy uzbroić się w cierpliwość i systematycznie zwierzę przyzwyczajać.
Zabierz ze sobą małą miskę i wodę w butelce. Pies powinien mieć stały dostęp do wody pitnej, nawet w czasie podróży. Jeśli zwierze nie miewało problemów lokomocyjnych, możesz dać mu coś do jedzenia, ale generalnie odradza się karmienie w podróży, dzięki czemu unika się wywoływania mdłości.
Zabierz ze sobą podstawowy ekwipunek opiekuna psa. Woreczki na kupy należy nosić ze sobą wszędzie, nigdy nie wiesz, kiedy twój pupil postanowi się załatwić, a zazwyczaj dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie.
Podczas szykowania się do długiej podróży uwzględnij potrzeby fizjologiczne swojego pupila. Sprawdź, czy twój pociąg będzie miał dłuższe przystanki, podczas których uda ci się wyprowadzić pieska. W przypadku kiedy nie ma innej możliwości, warto zarezerwować sobie przejazd z przesiadką umożliwiającą spacer z psiakiem.
Pies w pociągu za granicą
W przypadku zagranicznych podróży kolejowych należy dopytać przewoźnika, czy można przewozić psa w pociągu. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt telefoniczny z przewoźnikiem i ustalenie tej kwestii. Musisz pamiętać o dodatkowych dokumentach dla psa wyjeżdżającego poza granice Polski. Jeśli przemierzasz kraje Unii Europejskiej, to wystarczy wyrobić psu paszport, wprowadzić do systemu numer czipa i cieszyć się podróżą.
Sytuacja odrobinę się komplikuje, kiedy opuszczasz granice UE. W takich przypadkach należy posiadać aktualne miareczkowanie przeciwciał wścieklizny. Wyrobienie dokumentu trwa około 1 miesiąca, dlatego zainteresuj się tym odpowiednio wcześniej przed wyjazdem. Niektóre kraje wymagają posiadania aktualnego (mniej niż 72 godziny) świadectwa zdrowia.
Pies w pociągu – wiele możliwości
Jeśli twój pies kwalifikuje się, żeby podróżować pociągiem, to otwierają się przed tobą nowe możliwości. Ze względu na ochronę środowiska i próby walki z katastrofą klimatyczną jakość usług kolejowych wzrosła, ale też przybyło miejsc w Polsce i Europie, do których dotrzesz z łatwością. Wystarczy otworzyć się na nowe i zacząć podróżować w towarzystwie czworonoga.
Kolej – większy komfort podróży
Podróż pociągiem to jedna z najwygodniejszych form przejazdu. Jeśli chociaż raz leciałeś samolotem tanich linii lotniczych, to z pewnością wiesz, o czym mowa. W wagonie bez trudu rozprostujesz nogi krótkim spacerem, wygodnie ułożysz się na przestronnym miejscu pasażerskim czy otworzysz okno.
Transport autokarowy próbuje dogonić kolej, pod względem komfortu podroży na wszelkie sposoby, ale nie oferuje tyle przestrzeni co w wagonie. Bilety z reguły są o wiele tańsze od lotniczych, a dodatkowo bardzo łatwo upolować interesującą cię promocję.
Dla psa podróż pociągiem może być na początku wyzwaniem, ale kiedy już pokocha tę formę transportu, nie będzie chciał korzystać z żadnej innej.
Pies w pociągu – przeciwwskazania do przewozu
Ty znasz swojego psa najlepiej i to ty powinieneś ocenić, czy twój pupil da sobie radę podczas podróży. Jeśli cierpi na chorobę lokomocyjną, podaj mu odpowiednio wcześniej przed podróżą odpowiednie leki, ale ludziom i zwierzętom w mniejszym stopniu szkodzi choroba lokomocyjna podczas jazdy pociągiem.
Dobrze zaplanuj przejazd tak, aby twój pupil miał czas i miejsce na załatwienie swoich podstawowych potrzeb. Panuje bezwzględny zakaz wprowadzania do pociągu zwierząt lękowych, agresywnych czy uprzykrzających życie pozostałym współpasażerom.
Witam serdecznie. Mam chorego pieska na białaczkę muszę z nim często jeździć do onkologa 170 km . Piesek ma również padaczkę po założeniu kagańca dostaje ataku i leci mu piana z pyszczka . Kaganiec wywołuje u niego atak jest to piesek ze schroniska po przejściach. Boi się ludzi i stroni od nich jest bardzo grzeczny .Mam go 6 lat i nigdy nie szczeknął na nikogo ! Mam pytanie czy zaświadczenie od dr. Weterynarii może być prośbą o nie zakładanie pieskowi kagańca w pociągu.