Górska wyprawa może stanowić wspaniałe urozmaicenie codziennych spacerów. Niestety, w większości parków narodowych w Polsce obowiązuje zakaz wchodzenia z psem na szlaki turystyczne. Gdzie zatem zabrać swojego czworonożnego pupila? Czy można zwiedzać Pieniny z psem z dala od popularnych szlaków? Sprawdź, jak zorganizować wyjazd w góry z psem.

Pieniny z psem – zakaz wstępu dla czworonogów

Na terenie zarówno Pienińskiego Parku Narodowego, jak i innych górskich rezerwatów przyrody, obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania psów, nawet na smyczy. Oznacza to, że nie wejdziesz m.in. na Trzy Korony. Zgodnie z art. 15 ust.1 pkt 16 z zakazu wyłączone są jedynie psy pasterskie, psy ratownicze i psy przewodnicy. Restrykcje mają na celu ochronę środowiska naturalnego i dzikich zwierząt żyjących na terenie rezerwatu. Wybierając się w Pieniny z psem, warto dokładnie zapoznać się z miejscami, w których obowiązuje zakaz. Wejście na szlak z psem może się skończyć otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 zł grzywny.

Pieniny z psem – jakie szlaki można zwiedzać?

Jeśli wybierasz się w Pieniny z psem, możesz spokojnie zwiedzać urokliwe tereny, które znajdują się poza obszarem Pienińskiego Parku Narodowego. Razem z czworonogiem można wyprawić się w Małe Pieniny. Przy starcie prawie każdego szlaku znajdziesz wygodny parking, a z wielu miejsc rozciąga się widok na Tatry.

Dubantowska Dolinka przez Wąwóz Homole

Droga w jedną stronę przez Wąwóz Homole liczy ok. 2 km. Jest idealna dla osób, które nie lubią zbyt długo wędrować, za to chcą podziwiać piękne widoki. W wąwozie płynie potok Kamionka, który bez problemu można przekroczyć dzięki drewnianym mostkom. Na szczególną uwagę zasługują wysokie skałki, które znajdują się po obu stronach wąwozu. Kierując się tą drogą, dotrzesz aż do wnętrza wąwozu. Droga prowadzi po dosyć stromych i w zależności od aury, śliskich schodach. Tym szlakiem trafimy do kolejnego uroczego miejsca, jakim jest Dubantowska Dolinka.

Dubantowska Dolinka jest miejscem, gdzie można odpocząć, dla wędrowców przygotowano stoły i ławki. Kierując się ścieżką edukacyjną dojdziemy do Czajakowej Skały, która jest atrakcyjnym punktem widokowym. Skała jest dosyć stroma, dlatego wędrując z psem, należy zachować szczególną ostrożność. Kolejnym miejscem na trasie jest Szałas Bukowinki. Na dużej polanie znajduje się szałas, plac zabaw dla dzieci i ogródek, w którym można odpocząć z czworonogiem.

Dróg powrotnych jest kilka. Najkrótsza trasa wiedzie przez rezerwat Biała Woda z powrotem do wsi Jaworki. Wytrwali mogą pokusić się o zejście wprost do Szczawnicy (ok. 30 km).

Schronisko Durbaszka

Kierując się żółtym szlakiem ze Szczawnicy można uda się do schroniska na Durbaszce. Ta trasa jest nieco bardziej wymagająca, dlatego zarówno ty, jak i twój pies, musicie być odpowiednio przygotowani. Zarówno z trasy, jak i samego schroniska roztacza się widok na Beskid Sądecki, a także leżące w dole wsie.

Pieniny z psem – wycieczki po słowackiej stronie

Słowacja jest zdecydowanie bardziej przychylna czworonogom niż Polska. Po słowackiej stronie Pienin nie ma zakazów dotyczących wędrówek z czworonogami. Słowackie Pieniny z psem można więc swobodnie zwiedzać, pamiętając o obowiązujących przepisach. Pies musi być prowadzony na smyczy. Władze wymagają też, by był zachipowany. Koniecznie musi posiadać również paszport oraz aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Zdecydowana większość gabinetów weterynaryjnych daje możliwość wyrobienia paszportu dla pupila. Koszt takiego dokumentu to ok. 100 zł.

Gdzie dokładnie wybrać się w Pieniny z psem po stronie słowackiej? Trasę można rozpocząć w Czerwonym Klasztorze, a następnie kierować się aż do granicy. To najbardziej popularna trasa dla właścicieli czworonogów. Droga prowadzi wzdłuż przełomu Dunajca, przez co jest szczególnie polecana z uwagi na najpiękniejsze widoki w całych Pieninach.

Pieniny – noclegi z psem

Częstym problemem, jaki napotykają właściciele czworonogów, jest kwestia noclegów. Niestety w wielu miejscach psy nie są mile widziane, a wakacje z psiakiem mogą wydawać się kłopotliwe. Dlatego, zanim wybierzesz się na kilkudniowy wyjazd ze swoim pupilem, sprawdź dokładnie listę miejsc, w których możesz przenocować. Większość obiektów jest przychylnych zwierzętom, jednak ma regulamin, którego należy przestrzegać. Za pobyt czworonoga często pobierana jest też dodatkowa opłata. W samej Szczawnicy znajduje się kilka obiektów, które dają możliwość zakwaterowania wraz z pupilem. Chęć przyjazdu w towarzystwie psa warto zgłosić wcześniej na recepcji, która poinformuje nas o dodatkowych opłatach i udostępni regulamin. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i niedomówień po przyjeździe w Pieniny z psem.

Wyjazd z psem w Pieniny to dobry pomysł i alternatywa na wakacje dla osób, które nie chcą zostawiać swoich podopiecznych samych. W wielu miejscach obowiązują zakazy dotyczące poruszania się z czworonogami. Jednak istnieje równie lista miejsc, gdzie można aktywnie spędzić czas na spacerach i poznawaniu nowych miejsc. Takie wakacje to atrakcja dla zwierzaka oraz doskonały sposób dla właścicieli, by poznawać nowe szlaki.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.