Jeśli nie wyobrażasz sobie wyjazdu bez swojego wiernego towarzysza, musisz odpowiednio przygotować się do podróży. Pamiętaj, że wasza wspólna wycieczka ma być przyjemna i pozbawiona przykrych niespodzianek. Jeśli planujesz wyprawę zagraniczną, sprawdź, jakie przepisy obowiązują w danym kraju. Zawsze szukaj odpowiednich hoteli i analizuj wszelkie dodatkowe opłaty za czworonożnego towarzysza.

Wakacje z psem – niezbędne kosmetyki

Niezależnie od tego, czy wybierasz się nad morze, czy planujesz wypad w góry, zawsze zabierasz ze sobą zestaw niezbędnych kosmetyków i leków. Nieważne, czy chcesz leżeć na plaży, czy zdobywać szczyty, potrzebny ci krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Musisz jednak pomyśleć także o ochronie dla swojego pupila.

Zbyt długie przebywanie w słońcu może niekorzystnie odbić się na zdrowiu psa, dlatego na dłuższe spacery wybierajcie się lepiej wczesnym rankiem lub wieczorem. Na plaży możesz wykopać dołek, w którym twój przyjaciel zazna nieco chłodu. Tobie przyda się krem z filtrem do twarzy, a psu podobny kosmetyk, który nałożysz na wrażliwe partie uszu. Wybierz dla niego krem na bazie naturalnych składników z filtrem SPF 25.

Wakacje z psem nad morzem i w górach

Jeśli celem podróży jest morze, a ulubioną formą relaksu spacery po plaży lub kąpiele słoneczne, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

 • zapewnij psiakowi dostęp do słodkiej wody;
 • po kąpieli w morzu spłucz dokładnie sierść, by uchronić pupila przed problemami skórnymi;
 • przygotuj dla czworonoga miejsce w cieniu, by mógł schronić się przed słońcem;
 • obserwuj i pilnuj, by nie doszło do przegrzania.

Górskie wędrówki wymagają dobrej kondycji – przed planowanym wyjazdem trenuj razem z psem. Upewnij się także, że dana rasa poradzi sobie z dłuższą wyprawą i zmiennymi warunkami. Nie wybieraj się na szlak bez wody oraz kremu pielęgnacyjnego i środków opatrunkowych. Szczególną uwagę musisz zawrócić na łapy czworonoga narażone na otarcia i skaleczenia.

Wakacje z psem – co trzeba sprawdzić?

Planując wakacyjny wyjazd z psem, musisz wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy hotel czy pensjonat chętnie przyjmie czworonoga. Upewnij się, że wybrane miejsce jest przyjazne zwierzętom oraz na jakie dodatkowe opłaty musisz się przygotować. Sprawdź, czy będziesz mógł wejść z psem na plażę czy do pobliskiego lasu.

Jeśli wybierasz się na wakacje zagraniczne, doczytaj, jakie szczepienia są obowiązkowe, jakie dokumenty musi mieć twój przyjaciel. Każdy kraj może mieć inne przepisy dotyczące przewożenia zwierzaków, dlatego musisz być dobrze przygotowany, by uniknąć niespodzianek przy przekraczaniu granicy.

Akcesoria dla psa

Tym razem musisz zapakować nie tylko swoją walizkę, ale także zgromadzić akcesoria niezbędna dla psa. Wśród nich powinny znaleźć się leki, kosmetyki czy specjalne buciki do chodzenia po skalistym podłożu. Co warto zabrać?

 • materiały opatrunkowe, np. bandaż samoprzylepny, tzw. flexa;
 • środki odkażające;
 • leki na żołądek pomagające przy zatruciach, biegunkach;
 • krem z filtrem;
 • szczotkę do wyczesywania;
 • środek przeciw kleszczom;
 • pęsetę;
 • kaganiec, obrożę i smycz lub szelki;
 • kocyk, legowisko do spania;
 • miski, bidon.

Nie zapomnij o woreczkach, które będą niezbędne do sprzątania po pupilu. Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest dbanie o czystość – usuń sierść z kanap i zbieraj odchody.

Przed wyjazdem na wakacje z psem

Zanim wybierzesz się na niezapomniane wakacje z psem, zabierz go do weterynarza. Lekarz pomoże ocenić stan zdrowia pupila oraz sprawdzi aktualne szczepienia. Może również przepisać środek uspokajający, który przyda się w trakcie długiej podróży. Na 2–3 godziny przed wyjazdem nakarm psa i daj mu pić, a także wybierz się na krótki spacer. Nieco wcześniej możesz także pomyśleć o oswojeniu czworonoga ze środkiem transportu.

Jeśli wasz wspólny wyjazd ma być udany, musisz odpowiednio się do niego przygotować. Najważniejsze, abyś zadbał o bezpieczeństwo psiaka oraz komfort wszystkich, którzy będą mieli z nim do czynienia. To gwarancja udanej zabawy!

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.