Jak przygotować psa do podróży?

Jeśli twój pies jest przyzwyczajony do środka komunikacji, którym zamierzasz odbyć dłuższą podróż i świetnie się w nim czuje, nie musisz przygotowywać go do wyjazdu w specjalny sposób. Jeżeli jednak dotąd zawsze jeździłeś z psem pociągiem, a tym razem wybierasz się z nim w dłuższą drogę samochodem, zwierzę może czuć się zdezorientowane i zaniepokojone.

Kiedy obawiasz się, że podróż nowym środkiem lokomocji może być dla psa naprawdę silnym przeżyciem, zwróć się po pomoc do weterynarza, który przepisze zwierzęciu odpowiednie środki uspokajające. Innym, lepszym sposobem na radzenie sobie z silnymi emocjami u psa jest CBD. Jak udowadniają dotychczasowe badania, kannabidiol nie tylko może być z powodzeniem stosowany zarówno u psów, jak i kotów, ale działa na nie bardzo skutecznie. Substancję tę podaje się domowym pupilom w wielu stanach chorobowych, ale dzięki działaniu przeciwlękowemu, CBD może pomóc twojemu zwierzęciu w podróży.

2

Podróż samochodem- opcja najczęściej wybierana przez właścicieli czworonogów

Kiedy decydujemy się na wyjazd z psem, najczęściej wybieramy samochód. Powodem jest nie tylko to, że samochód w ogóle stosowany jest jako środek transportu najczęściej, ponieważ umożliwia najbardziej komfortowy sposób dotarcia tam, gdzie chcemy. Na tę opcję decydujemy się podróżując z psem, ponieważ:

  • nie musimy przejmować się tym, że zwierzę może przeszkadzać współtowarzyszom podróży;
  • możemy zatrzymać się niemal w każdej chwili i pozwolić psu na spacer czy załatwienie jego potrzeb fizjologicznych;
  • psy zwykle dobrze znoszą podróż wśród znanych im osób.

Najczęściej domowe psy jeżdżą przynajmniej od czasu do czasu samochodem, choćby na krótkie dystanse, dlatego są zwykle zaznajomione z tym sposobem przemieszczania się. Decydując się na wyjazd autem pamiętajmy, żeby zapewnić naszemu zwierzęciu warunki transportu zgodne z przepisami. Mały pies musi być przewożony w transporterze przypiętym pasem bezpieczeństwa do siedzenia. Jeśli twój czworonóg jest duży, może ewentualnie podróżować na siedzeniu, jednak pod warunkiem wyposażenia go w szelki wpinane w pas bezpieczeństwa. Inną opcją jest klatka, która jednak zajmuje sporo miejsca i nie zawsze zmieści się w samochodzie.

Pies w pociągu – co warto wiedzieć o podróżowaniu pociągiem z czworonogiem

Jeśli twój pupil jest mały i przewozisz go w transporterze, zwykle nie musisz uiszczać dodatkowej opłaty. Większe psy, prowadzone na smyczy muszą mieć wykupiony bilet. Czworonogi przyzwyczajone do przebywania w licznym towarzystwie obcych osób zwykle dość dobrze znoszą podróż pociągiem. Musisz jednak uważać na to, żeby twój pies nie przebywał podczas podróży na miejscach przeznaczonych do siedzenia czy też na łóżkach w przedziałach sypialnych. Nie możesz z nim również wchodzić do wagonów gastronomicznych.

3

Podróż samolotem – czy psy mogą latać standardowymi liniami lotniczymi?

Transport psa samolotem jest możliwy, choć dość skomplikowany pod względem formalnym. Zwłaszcza jeśli wiąże się z przekraczaniem granic państwowych. Na pokład nie zostanie wpuszczony czworonóg bez ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Potrzebny jest także tzw. paszport zwierzęcy – zapytaj o niego swojego weterynarza przed podróżą. Warto wiedzieć, że różne linie lotnicze mają różne zasady przewozu zwierząt – najlepiej zapytaj o możliwości i wymagania bezpośrednio przez infolinię lub zasięgnij informacji na stronie internetowej przewoźnika.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.