Coraz więcej osób decyduje się na podróż ze swoim pupilem. Chcesz dołączyć do tego grona? Koniecznie sprawdź, jak wygląda lot samolotem z psem. Jakie dokumenty będą ci potrzebne? W jaki sposób pies może podróżować samolotem? W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje. Koniecznie czytaj dalej, a podróżowanie z psem stanie się znacznie łatwiejsze!

Lot samolotem z psem

Po pierwsze, musisz mieć świadomość, że nie wszystkie linie lotnicze zezwalają na przewóz zwierząt. Warto wcześniej dokładnie to sprawdzić u swojego przewoźnika. Jednak zdecydowana większość nie ma z tym problemu, a podróżowanie między innymi z psami staje się coraz bardziej popularne. Pies w samolocie nikogo już nie zdziwi. 

Rezerwacja biletu z psem

Powinieneś zgłosić, że masz zamiar podróżować z psem już przy rezerwacji biletu lotniczego. Możesz to zrobić także telefonicznie, jednak nie później niż dobę przed wylotem. Przewóz pupila jest oczywiście dodatkowo płatny, a kwota ta zależy od wielkości i wagi zwierzaka. Pies powinien znajdować się w specjalnej klatce, która służy do przewozu zwierząt. 

Pies w samolocie – wymagania

Warto zaznaczyć, że zwierzak może podróżować razem z właścicielem w kabinie pasażerskiej jedynie wtedy, gdy jego waga wraz z klatką jest mniejsza niż 8 kg. Bardzo ważny jest rozmiar klatki dla psa do samolotu. Zwierzę musi się w niej swobodnie wyprostować, obrócić, a także ułożyć w wygodnej pozycji. 

Bezwzględnie pies musi mieć chip. Będą ci potrzebne także różne dokumenty twojego zwierzaka, w tym paszport, a jeśli to konieczne, również zaświadczenie o możliwości podróżowania. 

Regulamin linii lotniczych a pies w samolocie

To jednak nie wszystko. Może okazać się, że twój pupil nie będzie mógł podróżować z tobą samolotem, nawet gdy wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione. Wynika to z faktu, że w samolocie jednocześnie może podróżować określona liczba zwierząt. 

Warto zapoznać się dokładnie z regulaminem linii lotniczych, którymi zamierzasz podróżować. Niektórzy przewoźnicy nie zezwalają na podróżowanie z psami, które zaliczają się do ras uznawanych za niebezpieczne. Jeśli planujesz podróż poza Unię Europejską, koniecznie dokładnie zapoznaj się z zasadami transportu zwierząt do docelowego kraju. 

Lot samolotem z psem – jakie masz opcje?

Lot samolotem z psem nie należy do najłatwiejszych podróży. Pies w samolocie może zachowywać się inaczej niż zwykle, gdyż będzie przestraszony. Zastanawiasz się pewnie, jak wygląda przewóz psa samolotem? Otóż jest kilka opcji:

  • pies może lecieć z tobą w kabinie pasażerskiej, ale tylko wtedy gdy jego waga razem z klatką nie przekracza 8 kg. To świetna opcja dla małych psów, czy kotów;
  • transport w luku bagażowym. Od razu warto podkreślić, że pies nie leci razem z bagażami, a w specjalnie przygotowanej przestrzeni do transportu zwierząt;
  • transport psa w innym samolocie transportowym, tak zwanym cargo;
  • transport w kabinie pasażerskiej, ale tylko wtedy, gdy pies jest przewodnikiem osoby niewidomej lub jest asystentem osoby niepełnosprawnej. 

Przewóz psa samolotem – jak się przygotować? 

Z pewnością nie każdy pies nadaje się na to, aby podróżować samolotem. Znasz swojego pupila najlepiej, więc będziesz w stanie stwierdzić, czy będzie zachowywał się grzecznie. Jednak nie da się ukryć, że taka podróż dla każdego psa jest stresująca. Warto już od pierwszych tygodni życia przyzwyczajać malucha do podróży i przebywania w klatce. W ten sposób zmniejszysz choć trochę jego stres, gdy w końcu zdecydujecie się na podróż samolotem. Pies powinien czuć się w klatce do przewozu komfortowo i bezpiecznie. 

Musisz także pamiętać o tym, aby przed samą podróżą zabrać pupila na długi spacer. Nie tylko będzie mógł on załatwić swoje potrzeby, ale także rozładuje energię i być może w czasie podróży będzie zmęczony i pójdzie spać. Możesz rozważyć podanie psu tabletek uspokajających, jednak powinno odbywać się to pod kontrolą i według zaleceń weterynarza. Warto także zostawić psu jego ulubioną zabawkę, dzięki temu poczuje się bezpieczniej. 

W wielu przypadkach podróż z psem jest po prostu konieczna, na przykład wtedy, gdy przeprowadzasz się do innego kraju. Niektórzy również nie wyobrażają sobie zostawić ukochanego pupila, gdy wybierają się na wakacje. Te sytuacje wymagają czasem, aby przewieźć psa samolotem.

Dziś pies w samolocie nie budzi już żadnego zdziwienia. Większość linii lotniczych zgadza się na przewożenie zwierząt. Jednak przed podróżą warto dokładnie sprawdzić regulamin linii, którą zamierzasz podróżować. Musisz również pamiętać o spełnieniu określonych warunków i przygotowaniu psa do tej dosyć stresującej wyprawy.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)