Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i jeśli jesteś opiekunem czworonoga, z pewnością o tym wiesz. Choć podróżowanie z psem wymaga nieco więcej przygotowań logistycznych, to wspólny urlop daje dużo radości. Jednym z wielu ciekawych pomysłów na wspólny wyjazd jest wyprawa do Zakopanego z psem. Stolica Tatr oferuje wiele miejsc wartych zobaczenia, do których można wybrać się z pupilem. Sprawdź, dlaczego urlop w Zakopanem z psem to dobry pomysł.

Zakopane z psem – szlaki na terenie narodowych parków

Choć w Tatrach jest wiele miejsc, do których bez problemu można udać się z czworonogiem, szlaki położone na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego do nich nie należą. Parki narodowe w Polsce zakazują wprowadzania psów na ich teren ze względu na obecność dzikich zwierząt i ich dobro. Za wejście z psem na teren parku narodowego strażnik może nas ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.

Wybierając konkretny szlak lub miejsce wędrówki, warto wcześniej sprawdzić, czy psy są tam mile widziane. Należy też pamiętać, by prowadzić w górach psa na smyczy. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo dzikich zwierząt, ale też samego psa, który może nagle pobiec za zwierzyną.

Zakopane z psem – miejsca, które warto odwiedzić

Zakopane z psem to dobry pomysł na weekendowy wypad lub dłuższy urlop. W okolicy znajduje się wiele miejsc, które są godne uwagi. W samym mieście coraz więcej lokali gastronomicznych jest przyjaznych czworonogom. Zwiedzając np. Krupówki, nie musimy się obawiać, że nigdzie nas nie wpuszczą. W Zakopanem warto udać się na spacer Drogą pod Reglami. Trasa wiedzie z samego Zakopanego aż do wejścia do Doliny Kościeliskiej. Po drodze można podziwiać Wielką Krokiew, a także widok m.in. na Gubałówkę oraz panoramę Tatr. Długość trasy wynosi 9 km, jest polecana na spacery z psem, a nawet z wózkiem dziecięcym.

Innym miejscem, do którego warto udać się z pupilem, jest Gubałówka. Możesz zdecydować się na jeden z trzech dostępnych sposobów, by dotrzeć na miejsce. Pierwszy wiedzie czarnym szlakiem prowadzącym wzdłuż trasy kolejki. Polecany jest dla wprawionych wędrowców i większych ras psów. Druga trasa prowadzi szlakiem niebieskim, który jest lżejszy i przyjemniejszy dla niezbyt wytrwałych turystów. Ostatnia, trzecia trasa to oczywiście wjazd kolejką na górę. Co najważniejsze, można wjechać razem z pupilem. Bilet dla psa kosztuje 5 zł. Osoba dorosła wjedzie tam i z powrotem za 23 zł.

Zakopane z psem – szlaki, które warto odwiedzić

W okolicy Zakopanego znajduje się wiele urokliwych terenów, z których można podziwiać górskie widoki. Odwiedzając Zakopane z psem nie trzeba ograniczać się tylko do samej stolicy Tatr. W niedalekiej odległości znajduje się wiele miejsc, które nie są położone na terenie TPN, a więc spokojnie można na nich poruszać się z czworonogiem.

Dolina Chochołowska

Najczęściej polecaną trasą jest ta prowadząca do Doliny Chochołowskiej. Sama trasa jest niezwykle bogata w piękne, górskie widoki. Po dotarciu na miejsce można odpocząć w Schronisku Górskim PTTK, ulokowanym na Polanie Chochołowskiej. Długość trasy to ok. 10 km, dobrze więc na tę wyprawę zarezerwować więcej czasu. Co ciekawe, sama Dolina wchodzi w skład Parku Narodowego, jednak zakaz dotyczący psów nie obowiązuje na tej trasie. Trzeba jednak pamiętać, że pies musi być prowadzony na smyczy.

Siwa Polana

Kolejna górska trasa, po której można spacerować z psem, to droga prowadząca z Siwej Polany. Wiodą stamtąd dwa zielone szlaki, którymi można udać się dalej, do Doliny Chochołowskiej lub na Polanę Biały Potok. Na Siwej Polanie panuje bardzo swojski klimat. Sama droga ma charakter pasterski, w dalszym ciągu są tam wypasane owce. Nie brakuje też budek i szałasów, w których sprzedawane są lokalne wyroby, m.in. oscypki oraz produkty rękodzielnicze. To popularny szlak spacerowy także zimą.

Magura Witowska

Godną polecenia trasą jest ta prowadząca na leżącą po słowackiej stronie Magurę Witowską. Przez wierzchołek Magury Witowskiej przebiega polsko-słowacka granica. Po polskiej stronie są dwie polany, które należą do wsi Witów, a po słowackiej polana o nazwie takiej samej jak wierzchołek – Magura Witowska. Czarnym szlakiem prowadzącym z Witowa można dotrzeć na miejsce, a droga to ok. 2 godziny marszu.

Warto podkreślić, że po słowackiej stronie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o górskie wycieczki w towarzystwie psa. Czworonogi są tam mile widziane, jednak muszą być prowadzone na smyczy. Dobrze też mieć ze sobą dokumenty zwierzaka, przede wszystkim książeczkę zdrowia potwierdzającą szczepienia. Pies musi też być zachipowany i posiadać paszport.

Zakopane – noclegi z psem

Jeśli twoim marzeniem jest zwiedzić Zakopane z psem, dobrze wcześniej zorientować się, czy wybrane miejsce akceptuje turystów ze zwierzętami. Wielu właścicieli obiektów noclegowych i apartamentów oferuje już noclegi z psem. Warto jednak wcześniej zadzwonić i poprosić o udostępnienie regulaminu. W ten sposób unikniecie przykrych niespodzianek po dotarciu na miejsce.

Co jednak zrobić, gdy koniecznie chcesz wybrać się na szlak znajdujący się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego? Z pomocą przychodzą właściciele hoteli dla psów, którzy oferują możliwość przenocowania psa, a także dodatkowe spacery i opiekę behawiorysty. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą się ograniczać jedynie do miejsc przyjaznych psom. W Zakopanem znajduje się kilka takich miejsc. Obowiązuje rezerwacja, dlatego dobrze wcześniej umówić pobyt pupila.

Zakopane z psem – jak poruszać się po centrum miasta?

Bez problemu można udać się do Zakopanego z psem. Jadąc do centrum miasta, warto mieć ze sobą smycz i kaganiec. Restauracje góralskie w większości akceptują zwierzęta, w wielu z nich można dostać miskę z wodą dla psa.

Zakopane z psem można zwiedzać bez większych ograniczeń. Udając się na górskie wędrówki, warto wcześniej zorientować się, czy trasa nie wiedzie przez tereny TPN, ponieważ zakaz wstępu z psem obowiązuje na całym jego obszarze. Duża ilość ciekawych szlaków jest położona na terenach poza Parkiem, co daje wiele możliwości właścicielom czworonogów.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.