arto jednak przygotować sobie plan na majówkę z psem. Choć czas ten można spędzić na błogiej beztrosce, to jednak warto zorientować się, gdzie możesz pojechać, aby nie mieć problemu z dostępem do atrakcji czy posiłków, mając przy boku swojego pupila. Oto kilka pomysłów last minute na spędzenie majówki z psem.

Wycieczka do lasu

Lasy są na szczęście wszędzie, dlatego z wycieczką do lasu podczas majówki z psem nie będzie większego problemu. Wybierz las państwowy, a nie prywatny, najlepiej taki z wytyczonym szlakiem albo szerokimi duktami. To uchroni ciebie i psa przed spotkaniem rozmaitych zwierząt leśnych, w tym jedynego jadowitego węża w Polsce. Dowiedz się jednak, jak postępować w razie ugryzienia żmii, aby pomóc psu i sobie. Pamiętaj też, że prawo w Polsce nie pozwala na puszczanie czworonoga luzem w lesie!

Wypoczynek nad wodą

Jeśli w twojej okolicy są jezioro, staw albo przynajmniej piaszczysty brzeg rzeki, wypoczynek w takim miejscu może być świetnym pomysłem na majówkę z psem! Zwłaszcza jeśli twój pupil lubi pływać. Oto kilka wskazówek.

  1. Przygotuj wtedy prowiant na cały dzień, a także zabawki do wody dla psa. 
  2. Zabierz gruby koc dla siebie i ręcznik, którym wytrzesz swojego pupila. 
  3. Pamiętaj, że pływanie w wodzie jest bezpieczną aktywnością nawet dla psów z nadwagą czy chorymi stawami! 

Dodatkowo sprawi, że twój pupil będzie odsypiał wycieczkę przez resztę majówki.

Geocaching z psem – przygodowa majówka z psem

Czujesz zew przygody? W takim razie zainteresuje cię majówka z psem spędzona na geocachingu. Do tej zabawy wystarczy ci urządzenie z odbiornikiem GPS – na przykład smartfon. Warto zabrać też ołówek i jakiś ciekawy drobiazg, który zostawisz po sobie w skrytce. Geocaching to nic innego jak znajdowanie skrytek za pomocą namiarów GPS. Jest to rozrywka o tyle ekscytująca, że skrytki często są ukryte w przemyślany sposób. Być może to właśnie twój pies pomoże ci je znaleźć, posługując się swoim świetnym zmysłem węchu?

Działkowanie przy grillu

Preferujesz raczej spokojny wypoczynek zamiast przemierzania kilometrów? Udana majówka z psem to również wypad na działkę i spotkanie przy grillu ze znajomymi. Zabierz zabawki dla psa, aby nie nudził się, gdy wy będziecie zajęci konsumpcją. Pamiętaj też, żeby przygotować dla niego oddzielne jedzenie. To, które jedzą ludzie, nie nadaje się dla czworonogów. Jeśli nie wiesz, czy możesz podać psu kaszankę z grilla albo inny przysmak, przeczytaj porady, które przygotowaliśmy dla ciebie w naszym serwisie.

Zajęcia z tropienia – węchowa majówka z psem

Psy uwielbiają węszyć. Nie tylko realizuje to ich potrzeby, ale również odpręża je i zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dobrym pomysłem jest więc majówka z psem spędzona na zajęciach z tropienia. W prawie każdym mieście działają grupy czy instruktorzy organizujący tego rodzaju aktywności. Dowiedz się, czy w swojej okolicy znajdziesz jeszcze miejsca na majówkę. Do tej aktywności potrzebujesz dobrych butów i odzieży ochronnej dla siebie, a także przysmaków, szelek i długiej linki dla psa. Alternatywą dla tropienia może być też nosework! Zwłaszcza gdy plany majówkowe zepsuje ci deszcz.

Zwiedzanie zabytków jako pomysł na majówkę z psem

Psy mają wstęp do wielu zabytków i ciekawych miejsc. Warto to wykorzystać i zabrać je na wspólne zwiedzanie. W twojej okolicy na pewno nie brakuje takich obiektów, w których nigdy nie byłeś, nawet jeśli mieszkasz tam już wiele lat. Znajdź niektóre z nich, zapoznaj się z regulaminem zwiedzania, zabierz psa (razem z książeczką zdrowia i najlepiej kagańcem) i udajcie się na wspólne zwiedzanie! Taka majówka z psem spodoba się zwłaszcza tym, którzy nie przepadają tylko za pobytem na łonie przyrody.

Wycieczka rowerowa po okolicy

Twój pies potrafi biegać przy rowerze albo przynajmniej się go nie boi i umie się szybko uczyć? W takim przypadku rowerowa majówka z psem to rozwiązanie dla was! Zaplanuj wycieczkę tak, aby prowadziła przez kilka miejsc, w których możecie się zatrzymać na odpoczynek czy posiłek. Możesz też połączyć taką podróż ze spaniem pod namiotem czy zwiedzaniem okolicznych atrakcji. Mapa w dłoń i szykuj się na przejażdżkę!

Majówka z psem – przygotuj siebie i pupila!

Na koniec kilka spraw związanych z przygotowaniami. Pamiętaj, że kleszcze mają się o tej porze roku doskonale i zaczynają pierwszy okres żerowania. W związku z tym zabezpiecz siebie i swojego psa przed groźnymi chorobami odkleszczowymi. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Warto, bo wiele schorzeń może mieć ciężki przebieg.

Prócz tego pamiętaj o tym, aby na majówkę z psem bezpiecznie przewozić psa każdym ze środków transportu. Do komunikacji publicznej potrzebujesz jego książeczki lub paszportu z ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Przyda się też kaganiec dla psa, wymagany w różnych miejscach (zwłaszcza w przypadku większych czworonogów!). W samochodzie przewoź psa w transporterze albo przynajmniej w szelkach, przypiętego pasem bezpieczeństwa.

Majówka z psem to świetna okazja do odpoczynku, a przy tym zacieśnienia więzi z pupilem. Wśród pomysłów na pewno znajdziesz coś dla siebie, bez względu na to, czy wolisz wielogodzinne wędrówki, czy raczej zwiedzanie okolicznych zabytków. We wszystkie te miejsca możesz zabrać swojego ulubieńca!

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.