Co zrobić z psem, gdy wyjeżdżamy na urlop? Możliwości jest wiele, od zapewnienia mu opieki członka rodziny lub znajomego, przez profesjonalne usługi petsittera, na hotelu dla zwierząt kończąc. Coraz więcej osób decyduje się jednak na wakacje w towarzystwie czworonożnego przyjaciela – jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Mars Petcare i Research Now SSI, postępuje tak już 65 proc. Polaków. Większość z nich podróżuje z pupilem głównie po Polsce, 17 proc. respondentów przyznaje jednak, że zabiera ze sobą ukochanego zwierzaka także za granicę. 64 proc. badanych twierdzi, że dzięki obecności czworonoga u boku czują się szczęśliwsi – jeśli pies również lubi podróże, nie cierpi z powodu choroby lokomocyjnej i nie stresuje się zmianami, faktycznie jest to doskonałe rozwiązanie dla całej rodziny. 

Paszport psa – co to za dokument? Potrzebne dane

paszport dla psa bilety

Podróż po Polsce? Po prostu pakujesz walizki, zapinasz psu smycz i kaganiec i jesteście gotowi do drogi. Nieco więcej zachodu wymaga zabranie psa za granicę – tu potrzebne jest spełnienie pewnych formalności, m.in. odrobaczenie, zaczipowanie i zaszczepienie zwierzęcia, a także wyrobienie mu paszportu. Jest to dokument identyfikacyjny wystawiany na potrzeby przemieszczania zwierząt domowych (psów, kotów i fretek) między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Taki sam paszport wymagany jest w Norwegii, Szwajcarii, Monako, Watykanie, Andorze, Islandii i Liechtensteinie. 

Co istotne, to że właściciel może wjechać do któregoś z tych państw tylko na podstawie dowodu osobistego, nie zwalnia go z obowiązku, jakim jest wyrobienie paszportu dla psa. Po co ta formalność? Gdy nie wiadomo co chodzi, chodzi o… zdrowie. Kraj przyjmujący musi mieć pewność, że pies jest zdrowy i nie stanowi potencjalnego zagrożenia, np. nie zarazi pogryzionej osoby wścieklizną. Dzięki paszportowi zwierzę nie musi odbywać kwarantanny. Zanim zaczęło obowiązywać unijne rozporządzenie wprowadzające paszporty, kwarantanny dla przyjezdnych psów mogły trwać (w zależności od państwa) nawet kilka miesięcy. 

paszport dla psa dokument

W paszporcie znajdują się zarówno dane opiekuna, jak i samego zwierzęcia. Jakie to informacje?

  • Lokalizacja mikroczipa lub tatuażu identyfikacyjnego, data ich powstania oraz kod alfanumeryczny tatuażu bądź mikroczipa.
  • Dane psa: imię, gatunek, rasa, data urodzenia (podana przez opiekuna), umaszczenie, znaki szczególne.
  • Imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis właściciela zwierzęcia.
  • Imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia bądź aktualizuje paszport.
  • Informacje dotyczące odbytych szczepień przeciwko wściekliźnie.
  • Inne informacje dotyczące stanu zdrowia psa m.in. data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania.

Nietrudno się domyślić, że informacje te bardzo pomagają w przypadku zgubienia się zwierzęcia (przede wszystkim ułatwiają znalezienie jego właściciela) oraz na wypadek konieczności podjęcia leczenia podczas pobytu za granicą. Wyrobienia paszportu nie należy więc traktować jako przykrej konieczności, lecz raczej dodatkowego środka bezpieczeństwa. 

Paszport dla psa – cena. Sprawdź, kto go wydaje

paszport dla psa międzynarodowy paszport

Paszport wystawia weterynarz, niestety nie ten, który na co dzień opiekuje się zwierzęciem. Lekarz musi posiadać specjalne uprawnienia – tylko dokument poświadczony przez niego będzie miał faktyczną moc prawną. Na szczęście znalezienie specjalisty nie jest trudne. Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla zwierząt domowych prowadzą okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne, listy te (z podziałem na województwa) dostępne są m.in. na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. 

Lekarz wystawia paszport po sprawdzeniu, czy pies został oznakowany zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz czy przeszedł szczepienie przeciwko wściekliźnie. Na podstawie zaświadczenia weterynarz może przepisać do paszportu szczepienie wykonane przez innego lekarza, ale tylko w przypadku, gdy zaświadczenie to odnosi się do zwierzęcia zidentyfikowanego przez mikroczip bądź tatuaż. Lekarz wpisuje także do dokumentu informacje o innych odbytych przez psa szczepieniach, przebytych zabiegach i terapiach. Informacje wpisane do dokumentu potwierdza właściciel zwierzęcia, a następnie podpisuje paszport – dopiero po dopełnieniu tych formalności dokument jest gotowy do wydania.

Koszt paszportu dla psa wynosi 100 zł, z czego 70 zł stanowi wynagrodzenie wystawiającego go lekarza, 30 zł natomiast pokrywa wydatki ponoszone przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną (obejmujące m.in. druk dokumentów). Opłata ta obejmuje wyłącznie formalności bezpośrednio związane z wydaniem paszportu, nie pokrywa natomiast kosztu ewentualnych szczepień oraz rejestracji zwierzęcia. 

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa? 

paszport dla psa podróż

Jeśli zwierzę zostało wcześniej zaczipowane i zaszczepione, procedura trwa kilkanaście minut – dokument można zamówić i odebrać tego samego dnia. W przeciwnym wypadku okres oczekiwania na paszport psa wydłuża się o czas potrzebny na wykonanie szczepień (m.in. przeciwko wściekliźnie), rejestrację oraz odrobaczenie. Warto przy tym pamiętać, że pies może zacząć podróż dopiero po upływie 21 dni od daty szczepienia przeciwko wściekliźnie, chyba że kraj, do którego zabiera go opiekun, wymaga okazania wyników badań potwierdzających odpowiedni poziom przeciwciał. 

Paszport to nie dowód dojrzałości – mogą go otrzymać także szczenięta, nawet te kilkutygodniowe. Kalendarz szczepień zakłada jednak, że szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonuje się dopiero w 4. miesiącu życia psa, dlatego wyjazd młodszego zwierzęcia będzie wymagał uzyskania dodatkowej, oprócz paszportu, zgody wydawanej przez Urząd ds. Rolnictwa. 

Paszport dla psa wydawany jest raz na całe życie zwierzęcia, musi być jednak aktualizowany. Lekarz weterynarii ma obowiązek wpisywania przede wszystkim danych o tzw. szczepieniach przypominających przeciwko wściekliźnie (powinno się je wykonywać nie rzadziej niż co dwanaście miesięcy od poprzedniego szczepienia). Gapiostwo nie popłaca – jeśli zapomnimy zaszczepić psa w terminie, kolejna szczepionka będzie traktowana jako… pierwsza. Co to oznacza w praktyce? W skrajnych przypadkach rezygnację ze wspólnych wakacji, niezbędne będzie bowiem odczekanie 21 dni od szczepienia. 

Podróżowanie z psem – inne formalności

paszport dla psa samolot

Warto też pamiętać, że paszport nie zawsze wystarczy. W niektórych przypadkach trzeba dopełnić jeszcze innych formalności. Świadectwo zdrowia jest konieczne przy niekomercyjnym przemieszczaniu psów, kotów i fretek w Unii Europejskiej, jeśli liczba zwierząt przekracza pięć sztuk. Poza tym na Europie świat się nie kończy, paszporty są natomiast częścią unijnego systemu przemieszczania zwierząt. Wyjeżdżając do kraju spoza Unii Europejskiej, nadal będziemy potrzebować paszportu dla psa, dodatkowo jednak będziemy musieli zalegalizować go w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Procedura ta nie jest ani długa, ani kosztowna, wymaga jedynie przedłożenia oryginalnego paszportu, wniosku o legalizację i dokumentu poświadczającego dobry stan zdrowia psa. Przed wyruszeniem w drogę warto też sprawdzić, czy państwo docelowe nie wprowadziło dodatkowych wymogów odnośnie do przewożenia zwierząt domowych.

Archiwum: maj 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)