Owczarek niemiecki zyskał sławę głównie ze względu na swoją szeroką reprezentację w popkulturze. Na polskim podwórku znany jest przede wszystkim jako Szarik z kultowego serialu „Czterej pancerni i pies” oraz tytułowy bohater „Przygód psa Cywila”.

Spis treści pokaż

Rasa zapisała się jednak na mrocznych kartach historii, ponieważ była wykorzystywana przez elitarną formację nazistowską – SS. Niezależnie od tego, z której strony patrzymy, wilczur jawi się nam jako zwierzę o niemal ludzkiej inteligencji i sprycie. A jak jest w rzeczywistości? Dowiedz się więcej o owczarkach niemieckich!

Najważniejsze kwestie

 • Owczarek niemiecki to wszechstronny pies pracujący, chętny do kontaktu z człowiekiem ✔️
 • Wymaga nie tylko socjalizacji i szkolenia, ale i zajęcia na co dzień ⚠️
 • Nie należy kupować owczarków z kiepskich hodowli, bo istnieje duże ryzyko problemów zdrowotnych i psychicznych.
Kliknij!
Border collie blue merle – opis, umaszczenie i charakter popularnej rasy psów

Ogólna charakterystyka

Rozmiarwysokość: psy – 60–65 cm, suki – 55–60 cm;
waga: 22–32 kg
Umaszczenieczarne podpalane (z czerwonawym, płowym i żółtym podpalaniem), jednolicie czarne, czaprakowe, śniade, szare
Charakterwszechstronny, inteligentny, lojalność, nieustępliwość
Długość życia9-13 lat
owczarek niemiecki infografika

Owczarek niemiecki – opis rasy

Owczarek niemiecki opis rasy

Owczarek niemiecki – opis wyglądu

Owczarek niemiecki pierwotnie był nieco podobny do wilka. Stąd określenie, które przylgnęło do niego już na dobre – wilczur. Pies tej rasy jest średniej wielkości, a jego sylwetka powinna być harmonijnie zbudowana. Klatka piersiowa jest głęboka, grzbiet wydłużony, a zad – spadzisty. Głowa ma wielkość proporcjonalną do ciała, a uszy są stojące i spiczaste.

Rozmiar psa

Wysokość w kłębie u suk wynosi od 55 do 60 centymetrów. Samce są nieco wyższe i mierzą od 60 do 65 centymetrów. Idealna masa ciała powinna zamykać się w granicy od 22 do 40 kilogramów w zależności od płci i cech osobniczych.

Sierść i umaszczenie odmian niemieckiego psa pasterskiego

Szata zawsze jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy powinien być prosty i dłuższy od podszerstka, który jest gęsty i obfity. Obecnie owczarki niemieckie występują w dwóch typach owłosienia. Przez wiele lat kwestia to była zresztą kością niezgody pomiędzy hodowcami a FCI, według której kryteria wzorca spełniał jedynie owczarek niemiecki krótkowłosy. W końcu Federacja uznała także długowłosą odmianę.

Owczarek niemiecki krótkowłosy

Krótkowłosy owczarek niemiecki (stockhaar) ma twardy i przylegający włos okrywowy. Całkiem krótka sierść występuje wyłącznie na głowie i przodzie kończyn. Dłuższy jest na udach, gdzie tworzy portki, a także na szyi oraz tylnej stronie przednich kończyn.

Owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki długowłosy (langstockhaar) różni się przede wszystkim włosem okrywowym, który jest u niego dużo dłuższy. Jest on także dużo bardziej miękki niż u odmiany krótkowłosej i nie powinien przylegać do ciała. Langstockhaara wyróżnia majestatyczna kryza, pięknie owłosiony ogon oraz dłuższe włosy z tyłu uszu. 

Umaszczenie owczarka niemieckiego

owczarek niemiecki umaszczenie

Wzorzec owczarka niemieckiego dopuszcza następujące typy umaszczenia: 

 • czarne z czerwonawym podpalaniem;
 • czarne z płowym podpalaniem;
 • czarne z żółtym podpalaniem;
 • jednolicie czarne;
 • czaprakowe;
 • śniade;
 • szare.

Mniej pożądane i niezgodne ze wzorcem cechy owczarka niemieckiego

Dopuszczalne jest niewielkie białe znaczenie w okolicach piersi. Na wystawach niechętnym okiem patrzy się także na jaśniejszą sierść po wewnętrznej stronie nóg. Niepożądane, ale dopuszczalne cechy to również jasne oczy, ruda końcówka ogona oraz jasny nos i brak maski. Zdecydowanie niedopuszczalna jest biała maść. Wprawdzie kiedyś w miotach przychodziły na świat białe osobniki, które jednak stały się z czasem podstawą do stworzenia nowej rasy – białego owczarka szwajcarskiego.

Owczarek alzacki – zachowanie i charakter

owczarek niemiecki

Wzorcowo owczarek niemiecki to pies, którego cechuje wszechstronność i duża inteligencja. Dodatkowo powinien on być odważny, nieustępliwy i zrównoważony. To właśnie siła, spokój i opanowanie w połączeniu z dużą mądrością sprawiły, że psy tej rasy stały się tak popularne niemal na całym świecie. Niestety, o ile tej mądrości nie można tym czworonogom odmówić, o tyle o opanowanie i odwagę jest obecnie w rasie naprawdę trudno.

Mniej pozytywne cechy owczarków niemieckich 

Owczarek niemiecki bardzo często jest psem, u którego trzeba walczyć z cechami takimi, jak lękliwość i wynikająca z niej agresja w stosunku do ludzi i innych psów. Miłośnicy rasy często zwracają uwagę na to, że teksty psychologiczne, które przechodzą psy przeznaczone do rozrodu, nie są wystarczające. Właśnie dlatego owczarki niemieckie bywają zbyt wrażliwe i niepewne siebie.

Kliknij!
Owczarek niemiecki czarny

Owczarki niemieckie jako psy aktywne i towarzyskie

Owczarki niemieckie jako psy aktywne i towarzyskie

Jak większość owczarków, te energiczne zwierzęta potrzebują wiele ruchu. Świetnie sprawdzają się u aktywnych właścicieli, którzy lubią spędzać z psem czas na zewnątrz. Często jednak brak pewności siebie u psa staje na przeszkodzie rozwijającej wspólnej aktywności.

Owczarek niemiecki to posłuszny i lojalny pies, który z założenia jest doskonałym stróżem. W żadnym wypadku nie nadaje się jednak do kojca. Potrzebuje stałej obecności swojego przewodnika i cierpi, kiedy jest wyłączany z codziennego życia rodziny. Owczarek sprawdza się jako pies służbowy czy do wypasu owiec, jednak potrzebuje odpowiedniego prowadzenia. Musisz zapewnić mu właściwą dawkę aktywności fizycznej.

Owczarek – ile żyje i na co choruje?

Większość owczarków i psów pasterskich wyróżnia się dosyć dobrym zdrowiem. Onki bardzo długo słynęły z doskonałego zdrowia, jednak ostatnie lata zdecydowanie zweryfikowały ten pogląd. Odpowiedzialnością za to obarcza się prace hodowlane, które skupiały się przede wszystkim na zabiegach kątowania i ciągłym obniżaniu linii grzbietu w okolicach zada. Do tego należy dodać stopniowe wydłużenie tylnych kończyn. Osobniki, które zdobywają najwyższe noty na wystawach, wyglądają dobrze i nie mają problemów z poruszaniem się. Niestety, większość owczarków niemieckich nie ma już takiego szczęścia. 

owczarek niemiecki1

Problemy zdrowotne owczarków niemieckich

Choroby, które najczęściej trapią rasę, dotyczą aparatu ruchu. Owczarkom niemieckim często dolega dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Pojawiają się problemy z nadgarstkami i różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa. Fora i grupy w social mediach poświęcone rasie są pełne wypowiedzi rozżalonych opiekunów. Pies miał być sprawnym i aktywnym sportowcem, a w stosunkowo młodym wieku ma problemy z poruszaniem się.

W rasie zdarzają się także alergie pokarmowe i problemy z trawieniem. Problemem jest jednak układ kostny owczarków niemieckich, który często sprawia, że stosunkowo młode zwierzęta wyglądają na bardzo stare i schorowane. Jeżeli zdecydujesz się na psa tej rasy, bardzo ostrożnie wybieraj hodowlę i dokładnie sprawdzaj, na jakie choroby zapadali rodzice szczeniaka.

Owczarki niemieckie – pielęgnacja

Owczarki niemieckie – pielęgnacja

Pielęgnacja onka zależna jest w dużej mierze od tego, z jakim typem szaty mamy do czynienia. Owczarek niemiecki długowłosy powinien być wyczesywany raz w tygodniu. U krótkowłosych osobników można robić to rzadziej, a pielęgnację wzmagać w okresie linienia. 

Warto wspomnieć, że psy tej rasy dosyć intensywnie linieją. U niewykastrowanych suczek zmiana sierści może pojawić się tuż przed cieczką. Psy, które dużą część życia spędzają na dworze, obficie linieją dwa razy w roku. W tym czasie konieczne jest częste szczotkowanie. 

Od Redakcji

Owczarki niemieckie, prócz regularnego wyczesywania, potrzebują też innych zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowe jest przycinanie pazurów, które wpływają bezpośrednio na postawę psa. Niemniej ważna jest kontrola stanu uszu i oczu.

Jak karmić owczarka niemieckiego?

Dieta owczarka niemieckiego powinna składać się z najwyższej jakości pokarmów. Na co zwracać uwagę przed zakupem suchej karmy dla psa? Ważne kwestie to:

 • wiek psa;
 • przeznaczenie karmy;
 • aktywność zwierzaka;
 • waga pupila;
 • ewentualna alergia owczarka niemieckiego.

Prawidłowo dobrana karma to gwarancja zdrowia i szczęścia twojego pupila. Pamiętaj jednak, żeby przyzwyczajać swojego pieska już szczenięctwa do pokarmu, który będzie jadł w dojrzałym wieku.

Żywienie szczeniąt owczarka niemieckiego

Żywienie owczarka niemieckiego

Młode owczarki niemieckie do prawidłowego rozwoju potrzebują mięsa z dodatkiem warzyw, które zapewnią niezbędne składniki odżywcze. Psy te przybierają na wadze około kilograma tygodniowo, więc niezbędne jest im sporo białka. Właśnie dlatego wielu właścicieli owczarka niemieckiego decyduje się na konsultację z weterynarzem. Dzięki niej mogą uniknąć popełnienia błędu i właściwie zbilansować dietę swojego pupila.

Od Redakcji

Twój owczarek niemiecki ma problemy trawienne i nie możesz dobrać dla niego odpowiedniej karmy? W takiej sytuacji udaj się na konsultację do zoodietetyka! Ten specjalista, po analizie wyników badań, będzie w stanie przygotować indywidualną dietę dla Twojego pupila.

Czego nie może jeść owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki to rasa, która ma skłonność do zaburzeń trawiennych. Właśnie dlatego jej przedstawiciele nie mogą jeść:

 • tłustych potraw;
 • czosnku;
 • słodyczy (zwłaszcza czekolady);
 • cebuli;
 • wyrobów garmażeryjnych (m.in. kaszanki);
 • roślin strączkowych (np. fasoli);
 • jedzenia z przyprawami.
Kliknij!
Hodowle toadline exotic bully cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Czy wygląd wart jest każdej ceny?

Ważne jest także podawanie psu świeżej wody, dbanie o pokojową temperaturę posiłków oraz podawanie ich o stałych porach.

Owczarek alzacki – szczeniaki i hodowla

Owczarek alzacki – szczeniaki i hodowla

Hodowcy owczarków niemieckich od dłuższego czasu robią wszystko, aby naprawić dawne błędy i wyeliminować częste w rasie problemy z układem ruchu. Niestety, jak na razie nic nie wskazuje na to, aby wysiłki miały zakończyć się sukcesem. Właśnie dlatego najlepsze, co możesz zrobić, to bardzo dokładne przemyślenie tego, czy taki pies będzie odpowiedni dla ciebie.

Jak znaleźć sprawdzoną hodowlę owczarków niemieckich?

Jeżeli tak, w celu znalezienia wiarygodnej hodowli skontaktuj się z miłośnikami rasy. Znajdziesz ich na forach internetowych i grupach w social mediach. Dobrym pomysłem może być także telefon do lokalnego oddziału ZKwP. Możesz zapytać okoliczne hodowle. Wybór zawsze warto jednak potwierdzić u osób, które znają środowisko hodowców.

Owczarek niemiecki – cena

Tak jak w przypadku każdej rasy, cena za szczeniaka uzależniona jest od indywidualnej decyzji hodowcy, który ustala ją na podstawie określonych kryteriów. Zazwyczaj za pieska tej rasy trzeba zapłacić od 2 do 4 tysięcy złotych.

Pamiętaj, żeby w żadnym wypadku nie kupować szczeniaka z niepewnego źródła. Ryzykujesz wtedy kupno psa, który obarczony jest chorobami genetycznymi i bardzo złą budową kośćca.

Od Redakcji

Niektóre owczarki niemieckie mogą kosztować nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Mowa o psach wystawowych, które są wybitne pod względem wyglądu i charakteru. Również zwierzęta sprowadzane z innych krajów mogą być droższe z uwagi na koszty, które trzeba ponieść podczas ich zakupu.

Pies owczarek niemiecki – historia rasy

Pies owczarek niemiecki – historia rasy

Praca w służbach mundurowych oraz powszechne skojarzenia z wojskiem i policją sprawiają, że wiele osób bierze owczarka niemieckiego za psa obronnego i stróżującego. Tymczasem został on wyhodowany przede wszystkim do roli pasterza. Przez hodowców cenione były przede wszystkim cechy użytkowe tych psów. Właśnie dlatego w początkach swojego istnienia rasa miała bardzo zróżnicowany eksterier.

Dopiero na początku XIX wieku na terenie Niemiec rozpoczęły się prace hodowlane nad ujednoliceniem wyglądu tych owczarków. W pracach nad wzorcem służyły hodowcom przede wszystkim psy z terenów Wirtembergii.

HORAND von Grafrath, czyli wzorcowy owczarek niemiecki

W roku 1899 Artur Mayer i rotmistrz Max von Stephanitz rozpoczęli pracę nad stworzeniem pierwszego psa, które miałoby służyć propagowaniu hodowli owczarków niemieckich. Dla Stephanitza był to też moment stworzenia związku poświęconego tej rasie. Numerem jeden w pierwszej księdze hodowlanej został pies HORAND von Grafrath.

Zwierzak ten został swoistym typem idealnym, do którego dążyli ówcześni hodowcy. Stał się reproduktorem, który przekazywał kolejnym pokoleniom swoje najlepsze geny. Z czasem znaleziono także suczki o pożądanych cechach i hodowla cieszyła się coraz większą popularnością. Obecnie prawie wszystkie owczarki mają w sobie krew Horanda, wyhodowanego przez Maxa von Stephanitza.

Kliknij!
Posokowce – idealne psy myśliwskie

ROLAND von Starkenburg

ROLAND von Starkenburg

Tak jak w przypadku większości ras, w początkach jej istnienia wykorzystywano inbred. Decyzje hodowlane były jednak bardzo rygorystyczne, dlatego rozmnażano wyłącznie te psy, które reprezentowały pożądane cechy. Za najważniejszego reproduktora uznaje się do dzisiaj ROLANDA von Starkenburga, którego krew płynie dzisiaj w żyłach wszystkich owczarków niemieckich. 

KLODO von Boxberg, czyli wzór eksterieru

Z czasem jednak zarówno sylwetka psa, jak i cechy jego charakteru zaczęły znacznie odbiegać od pożądanego wzorca. W 1925 roku we Frankfurcie nad Menem odbyła się wystawa, którą wygrał KLODO von Boxberg. Pies ten różnił się nieco od propagowanego wówczas wzorca. Pies ten był nieco niższy i miał mocno kątowane kończyny. To właśnie w tym momencie uznano, że KLODO jest psem, w którego kierunku powinna dążyć hodowla. HORAND von Grafrath stanowił idealny wzorzec cech użytkowych, KLODO zaś był wzorem eksterieru, w którego kierunku zdecydowano się prowadzić działania hodowlane.

Współczesny owczarek niemiecki

Współczesny owczarek niemiecki

W ciągu ostatnich stu lat wzorzec rasy zmieniał się wielokrotnie. Od 2011 roku obowiązuje taki, który uznaje odmianę długowłosą owczarka niemieckiego jako pełnoprawnie rasową. Do tego momentu wszystkie psy w miotach, które rodziły się z długą sierścią, były uznawane za wadliwe. Dostawały rodowody, jednak nie miały szansy na wysokie noty na wystawach. Obecnie obydwa warianty rasy pokazywane są na wystawach oddzielnie. Nie można także ich ze sobą krzyżować.

Wilczur – pies rozsławiony w Polsce przez seriale

Do naszego kraju pierwsze owczarki niemieckie trafiły jeszcze przed II wojną światową. Były to jednak częściej psy w typie niż prawidłowi przedstawiciele rasy. Pierwsze hodowle FCI zaczęły pojawiać się dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Popularność rasy poszybowała w górę na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wówczas rekordy oglądalności bił serial „Czterej pancerni i pies”, którego tytułowym bohaterem był owczarek niemiecki – Szarik. 

Owczarki niemieckie współcześnie

Obecnie psy, które opisujemy, wciąż są dosyć popularne i nadal bardzo rozpoznawalne. Ze względu na powszechne w rasie spore problemy z kończynami i kręgosłupem, coraz więcej osób decyduje się raczej na zakup owczarka staroniemieckiego. Ta rasa ciągle jednak nie jest oficjalnie uznana przez FCI. 

Owczarki niemieckie – dla kogo?

Owczarki niemieckie dla kogo

Tak jak wszystkie owczarki, także onek będzie doskonałym psem dla osoby, która jest aktywna i chce pracować z psem. U owczarków niemieckich bardzo często zdarza się nadwrażliwość, lękliwość, a nawet histeria. Bardzo ważne jest więc to, aby psa od szczeniaka prawidłowo socjalizować i oswajać z sytuacjami, które mogą spotkać go w przyszłości. Powinien być to kontakt z innymi psami, ale także spacery po mieście, jazda środkami komunikacji czy poznawanie nowych osób. Głównym zadaniem opiekuna jest przystosowanie każdego psa do życia w społeczeństwie.

Co zrobić, gdy owczarek niemiecki szczeka zbyt głośno?

Z natury owczarek niemiecki jest dobrym stróżem. Warto pamiętać, że jest to pies dosyć szczekliwy. Bardzo często ta skłonność do głośnego szczekania (nie tylko na własnym podwórku, lecz także na spacerach) brana jest za chęć ochrony swojego pana. Niestety, u owczarków niemieckich bywa to po prostu objawem lęku i braku pewności siebie. Nadmierną jazgotliwość u onka trzeba koniecznie przepracować, najlepiej z behawiorystą.

Dla kogo owczarki nie będą dobrym towarzyszem?

Osoby starsze i bardzo zapracowane raczej nie powinny kupować sobie tego psa, ponieważ owczarek niemiecki wymaga stałej opieki i uwagi. Bardzo istotne jest szkolenie z posłuszeństwa oraz odpowiednia socjalizacja. Owczarki niemieckie słyną z dużej inteligencji. Wiele osób jednak błędnie utożsamia ją z brakiem konieczności pracy z psem. Nawet najmądrzejszy zwierzak musi poznać zasady panujące w domu i nauczyć się ich przestrzegać. Konieczne jest także szkolenie z posłuszeństwa, podczas którego nauczysz się komunikować psu to, czego od niego oczekujesz.

Kliknij!
Hybrydy psów. Poznaj najpopularniejsze rasy psów krzyżówek!
Dla kogo owczarki nie będą dobrym towarzyszem

Na koniec warto także wspomnieć, że jest to jedna z najbardziej intensywnie liniejących ras. Przed zakupem musisz koniecznie nastawić się na regularne wyczesywanie, które nie zawsze daje wymierne efekty. Sierść owczarków może być trudna do usunięcia z rozmaitych tekstyliów. W przypadku psów długowłosych wiele piachu i kurzu może znajdować się też na łapach, po spacerze.

Owczarek niemiecki – ciekawostki

W latach dwudziestych XX wieku w Hollywood karierę robił owczarek niemiecki Rin Tin Tin. Zwierzak został zabrany przez amerykańskiego żołnierza z jednego z poniemieckich bunkrów pod koniec II wojny światowej. 

Owczarki niemieckie to legendarna rasa, która do dzisiaj odczuwa skutki nie do końca udanych eksperymentów kynologicznych. Na szczęście, współcześni hodowcy FCI robią wiele, aby odwrócić stare błędy. Jest to jednak proces, który jeszcze trochę potrwa. Jeśli jesteś osobą, która może poświęcić psu dużo uwagi, możesz zastanowić się nad kupnem wilczura.

Popularne imiona dla psa rasy owczarek niemiecki

Popularne imiona dla psa rasy owczarek niemiecki to:

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje szczenię owczarka niemieckiego?

Szczenię owczarka niemieckiego z rodowodem ZKwP kosztuje od 3 do nawet 6 tysięcy złotych. 

Czy owczarek niemiecki to wilk?

Chociaż potocznie owczarka niemieckiego nazywamy wilczurem, rasa ta nie ma nic wspólnego z prawdziwymi wilkami. 

Czy owczarek niemiecki jest silny?

Owczarek niemiecki to silny pies, ale przy tym bardzo spokojny i zrównoważony. 

Jak długo żyje pies wilczur?

Przeciętna długość życia psa rasy wilczur to od 11 do 13 lat. 

Czy owczarek niemiecki to duży pies?

Owczarek niemiecki w kłębie osiąga 65 centymetrów wysokości w przypadku psów i 60 centymetrów u suk. Należy do ras psów średnich i dużych.

Czy wilczur to rasa psa?

„Wilczur” to potoczne określenie na psy rasy owczarek niemiecki lub na inne rasy i na mieszańce wyglądem przypominające wilka.

W jakim wieku owczarek niemiecki jest dorosły?

Owczarek niemiecki jest dorosły – czyli osiąga dojrzałość fizyczną – po ukończeniu 2 lat. Jeśli chodzi o dojrzałość fizyczną, to pies osiąga ją około 3 roku życia.

Na jakie choroby najczęściej chorują owczarki niemieckie?

Owczarki niemieckie często chorują na dysplazję stawów biodrowych lub łokciowych oraz zapalenie uszu, spojówek i skręt żołądka. Częściej niż inne rasy zmagają się również z zaburzeniami behawioralnymi.

Jak wygląda pies rasy wilczur?

Owczarek niemiecki, czyli pies rasy wilczur ma klinowatą głowę i szpiczaste uszy skierowane do przodu. Jego szyja jest skierowana pod kątem 45 stopni do linii grzbietu. Ma silną sylwetkę. Ma dwuwarstwową sierść, składającą się z podszerstka i włosa okrywowego, czarną z rudym, brązowym lub szarym podpalaniem.

Na co umierają owczarki niemieckie?

Owczarki niemieckie często umierają na ostry skręt żołądka.

Czy owczarek niemiecki dużo szczeka?

Owczarek niemiecki szczeka dość sporo, zarówno ostrzegając przed czymś, jak i chcąc zwrócić na siebie uwagę. 

W jakim wieku zaczyna szczekać owczarek niemiecki?

Owczarki niemieckie zazwyczaj zaczynają szczekać w wieku kilku-kilkunastu tygodni. 

Ile powinien jeść 4-miesięczny owczarek niemiecki?

To, ile powinien jeść 4-miesięczny owczarek niemiecki, zależy od jego wagi. Należy podawać mu 200 kcal na każdy kilogram masy ciała. 

Kliknij!
Cavalier king charles spaniel a king charles spaniel – dlaczego nie są jedną rasą?

Kiedy owczarek niemiecki jest stary?

Owczarek niemiecki, tak jak inne psy dużych ras może być określony jako stary, w 8 roku życia. 

Ile żyje mieszaniec owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki żyje zazwyczaj od 11 do 13 lat. Nie da się jednoznacznie określić, ile będzie żył kundelek z domieszką krwi owczarka niemieckiego, warto jednak pamiętać, że duże rasy z reguły żyją krócej niż małe.

Od czego pies chudnie owczarek niemiecki?

Chudnięcie owczarka niemieckiego może wynikać między innymi z chorób przewodu pokarmowego lub niewystarczającej ilości spożywanych pokarmów.

Jak pracować z owczarkiem niemieckim?

Aby skutecznie pracować z owczarkiem niemieckim, należy pamiętać o dużej ilości ruchu. Tę rasę należy odpowiednio zmęczyć, bo znudzona może stać się agresywna.

Czy owczarek niemiecki może zmienić kolor?

Owczarek niemiecki tylko w niewielkim stopniu zmienia kolor w ciągu większości swojego życia, jednak na starość może osiwieć. 

Co powinien jeść 4-miesięczny owczarek niemiecki?

4-miesięczny owczarek niemiecki może jeść przede wszystkim karmę suchą, powinien jednak otrzymywać przynajmniej jeden posiłek składający się z karmy mokrej.

Ile powinien ważyć 3-letni owczarek niemiecki?

Dorosły owczarek niemiecki powinien ważyć od 22 do 32 kilogramów w przypadku suk i od 30 do 40 kilogramów w przypadku samców. 

Jakie podroby dla owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki może jeść podroby takie jak wątroby, żołądki, serca, nerki itd. Należy jednak pamiętać, że nie powinny one stanowić większości w jego diecie.

Co zrobić, żeby przytył owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki przytyje, jeśli będziemy podawać mu odpowiednio większą ilość karmy. Jeśli to nie działa, warto poradzić się weterynarza – być może przyczyną jest jakaś choroba.

Jak wytresować owczarka niemieckiego, żeby nie skakał?

Aby oduczyć owczarka niemieckiego skakania na ludzi, spróbuj odwracać jego uwagę, gdy to robi lub ignoruj go, gdy zachowuje się w taki sposób. Naucz też psa wykonywania komendy „siad” na dźwięk dzwonka. 

Jak długo trwa szkolenie owczarka niemieckiego?

Długość szkolenia owczarka niemieckiego będzie zależna od tego, jakie szkolenie mamy na myśli. Jeśli zdecydujemy się na pracę z profesjonalnym trenerem, standardem jest 10 godzin.

Jakie mięso podawać owczarkowi niemieckiemu?

Owczarkowi niemieckiemu warto podawać mięso takie jak cielęce lub drobiowe, koninę, a także dziczyznę.

W jakim wieku najlepiej kupić owczarka niemieckiego?

Owczarka niemieckiego kupuje się w wieku 8 tygodni, kiedy wchodzi on w fazę socjalizacji. 

Jaka miska dla owczarka niemieckiego?

Miska dla dużego psa, takiego jak owczarek niemiecki, powinna mieć przynajmniej 4 litry pojemności. 

Czy można golić owczarka niemieckiego?

Owczarka niemieckiego nie powinno się golić, ponieważ w ten sposób narusza się podszerstek i niszczy jego ochronę przed temperaturami. 

Dlaczego owczarek niemiecki kuleje?

Owczarki niemieckie często kuleją z powodu dysplazji spowodowanej zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawów łokciowych lub biodrowych. Wymaga to uwagi lekarza weterynarii.

Czego nie lubią owczarki niemieckie?

Owczarki niemieckie to psy, które nie lubią nudy. Brak jasnych zasad wychowania czy agresja ze strony przewodnika mogą źle skończyć się dla ich psychiki.

Czy owczarek niemiecki jest dla dzieci?

Żadna rasa psa nie jest przeznaczona dla dzieci. Dobrze wyszkolony owczarek niemiecki nie powinien zrobić krzywdy dziecku. Niemniej kontakt malucha z psem zawsze powinien być nadzorowany przez osobę dorosłą.

Co trzeba wiedzieć o owczarku niemieckim?

Owczarek niemiecki to inteligentny pies, który potrzebuje konsekwentnego prowadzenia i cierpliwości ze strony opiekuna. Należy go regularnie szkolić już od szczenięctwa. Pozostawiony sam sobie czy wzięty z nieprawidłowego miejsca, może być histeryczny, a nawet agresywny.

Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.